Komputer się sam wyłącza

Witam mam taki dziwny problem. Od wczoraj komp mi się sam wyłącza. Jest to nie regularne, wyłącza się jakby odcinano mu dostęp do prądu. Ma ktoś jakiś pomysł co jest nie tak? Podejrzewałem system, ale wyłącza się czasami nawet przy odpaleniu (5 sec po ~). Wiem że to nie odpowiedni dział, ale nie wiem do którego zamieścić : )

Jeśli nagle komputer sam się wyłącza to nie będzie sprawa z systemem. Raczej będzie to awaria sprzętowa lub przegrzewa się np procesor. Ale piszesz, że wyłącza się po odpaleniu. To może być niesprawny zasilacz czy nawet płyta główna.

Właśnie zapomniałem dodać, że miałem ostatnio spadki napięcia… Dekoder i radio się spalilo komp działał 2 dni po czym zaczął się wyłączać… Mam nadzieje, że to tylko zasilacz, bo na płytę główną wydam dużo więcej.

zasilacz pali się najczęściej. Jest to wydatek kolo 90zl , lub jak masz na gwaracji to robia to napewno za darmo(ja tak przynajmniej mialem). Ale jak to zasilacz to nie powinien sie wlaczyc. Moze ktorys wiatrak nie chodzi, albo po prostu z kompem nic sie nie stalo, a sproboj cos zrobic ze spadkiem napiecia. Ale KOMPA nie włączaj :!: :!: :!: :!: :!: :!:

Mam wymusić spadek napięcia?? Nie żartuj sobie… nie będę bardziej psuć…

Być może masz nadal spadki napiecia w sieci. Jeśli nastąpi spadek napięcia nawet stosunkowo niewielki to komputer może się wyłączyć. Jeżeli spadków nie ma to prawdopodobnie awarii uległ zasilacz. Poobserwuj napięcia np poprzez program SpeedFan i popatrz czy nie ma tam jakiś gwałtownych spadków napięć szczególnie na linii +12V, +5V i 3,3V.

Dodane 21.04.2009 (Wt) 19:08

Awarie zasilaczy mogą być różne, a miałem już dwie. Jak komputer juz w ogólne nie rusza to znaczy, że padł na amen. Jeżeli wyłącza się w czasie pracy lub resetuje to jest to zazwyczaj jest to uszkodzenie.

Spadki napięcia są nie możliwe ; ) czemu? Mam router obok który jest wiele czulszy i przy spadkach małych on się resetuje a komp działa nadal, pozatym przy restarcie kompa się wyłącza w 90% przypadkach… Więc zasilacz tak? : )

W takim przypadku to zdecydowanie zasilacz. Kiedyś czytałem o takim samym przpadku na stronie www.elektroda.pl. Nawet był tam schemat naprawy zasilacza w tego typu awarii, ale nie potrafię tego teraz tam znaleźć. Jak masz czas to poszperaj na tej stronie. Być może to tam znajdziesz. Ale na twoim miejscu kupiłbym nowy zasilacz.

Awarie zasilaczy mogą być różne, a miałem już dwie. Jak komputer juz w ogólne nie rusza to znaczy, że padł na amen. Jeżeli wyłącza się w czasie pracy lub resetuje to jest to zazwyczaj jest to uszkodzenie.

Oczywiście, że da się naprawić. Jesli w ogóle rusza to nie jest z nim tak źle. Ale najlepiej jak sprawdźi go dokładnie jakiś elektronik.

Szkoda się bawić w jeżdżenie po elektronikach bo jak mnie skasują za 50zł to wolę już dołożyć 40 i kupić nowy zasilacz 400W ; ) Nie jest z nim źle ale nie mogę funkcjonować jeśli komputer się wyłącza ; \

Znalazłem takie informacje:

Typowe, najczęstsze uszkodzenia zasilaczy ATX to:

  1. Brak napięcia 230V zasilającego płytę zasilacza

a. uszkodzony przewód zasilający

b. uszkodzony włącznik sieciowy

c. zimne luty na włączniku

  1. Brak napięcia stałego około 350V za mostkiem na głównych kondensatorach elektrolitycznych

a. uszkodzony bezpiecznik

b. uszkodzony termistor

c. uszkodzone kondensatory przeciwzakłóceniowe

d. uszkodzony filtr przeciwzakłóceniowy

e. uszkodzony mostek prostowniczy

  1. Po wyglądzie przepalonego bezpiecznika można stwierdzić stopień uszkodzenia

a. bezpiecznik przepalony tak że widać w szklanej bańce przerwany drut - wymienić na nowy

b. bezpiecznik eksplodował na bańce szklanej widać ciemny lub ma metaliczny kolor - wystąpiło maksymalne zwarcie

należy zlokalizować miejsce występowania zwarcia.

  1. Rozerwane główne kondensatory elektrolityczne

a. wymienić na nowe

b. sprawdzić czy zasilacz nie jest przełączony na 110V . Aby uchronić zasilacz przed przypadkowym przełączeniem na 110V proponuje obciąć przewody doprowadzone do przełącznika. W tym wypadku zasilacz może być tylko zasilany napięciem 220V.)

c. sprawdzić czy nie ma zwarcia na płycie zasilacza

  1. Tranzystory mocy uszkodzone

a. wymienić na nowe

b. sprawdzić wszystkie elementy sterujące te tranzystory szczególnie : bezpiecznik, termistor, kondensatory główne, mostek, oporniki i diody przy tranzystorach

  1. Zasilacz nie startuje mimo obecności napięcia na kondensatorach głównych około 350V

a. sprawdzić tranzystory mocy

b. sprawdzić elementy sterujące tranzystorami mocy szczególnie dwa oporniki 330k między kolektorem a bazą

jeśli któryś ma przerwę zasilacz nie wystartuje

c. koniecznie sprawdzić podwójne diody w dławiku wyjściowym (przymocowane do radiatora, przeważnie w obudowie TO222), jeśli któraś z nich jest zwarta to zasilacz na pewno nie wystartuje. Uszkodzone diody wymienić na nowe o podobnych parametrach. Jest to częste uszkodzenie zasilaczy, wywołane poluzowaniem się śrub mocujących te elementy.

  1. Zasilacz piszczy lub wydaje dziwny dźwięk

a. sprawdzić kondensatory filtrujące napięcie zasilające układ TL494

b. sprawdzić transformator sterujący separujący

c. tranzystory sterujące transformatorem separującym

d. sprawdzić dławik wyjściowy czy niema zwarć pomiędzy poszczególnymi uzwojeniami

e. sprawdzić transformator mocy

  1. Uszkodzony układ przetwornicy czuwania “STAND-BY”

a. zwarty tranzystor mocy

b. zwarty tranzystor sterujący

c. przepalone rezystory w obwodzie szczególnie 470k

d. uszkodzony transformator

Jak widać pole manewru jest duże i jeśli ktoś się na tym nie zna, niewiele to mu pomoże.

Chyba jeśli chodzi o spadek napięcia to powinien uszkodzić/spalić się bezpiecznik ; ) Rozbiorę go i zobaczę czy bezpiecznik jest sprawny