Komputer się wyłącza po 1 minucie pracy czy ktoś miał już


(Redq) #1

Witam chciał bym się kogoś poradzić na temat usterek technicznych komputera. Ten kłopot co opisze nie dotyczy żadnej usterki programowej jest to racze awaria sprzętu. Mianowice posiadam Atlona X2 3800+ , MBO ASUS M2N , 2x1GB ramu 667, zaśilacz 400W topower, grafa ATi X800gt i HDD 250 Giga samsung, dźwięk XF-i platinum. wszystkie cześci mam na gwarancji , lecz nie wiem co jest przyczyną że po włączeniu kompa wyłącza się on po ok 1 min. Jak już się wyłączy to ponowna próba odpalenia i po 5 sekundach komputer gaśnie. Dopiero po odstaniu paru godzin znów się włączy na ok 1 min wtedy wszystko działa sprawnie i po chwili nagle się wyłącza. wchodziłem do biosu i po ok 1 min spędzonej w biosie też się komputer wyłącza. Pierwsze co zrobiłem to oddałem płyte główną na gwarancje. Gdy płyta wróciła pisało że naprawa z wymianą części . No więc po złożeniu wszystkiego do kupy znów te same objawy komp się wyłącza jak poprzednio. Więc drugi raz wysyłam MBO na gwarancji i gdy znów przychodzi pisze że przeszła wszystkie testy i jest dobra. więc montuje wszystko razem i znów komp się wyłącza po chwili. Czy może ktoś już się z czymś podobnym spotkał i może mi coś poradzić.

Sprawdzałem grafe ram HDD i są dobre. Podłączałem inny zasilacz i to samo komp się wyłącza zaraz po paru minutach, jedynie nie jestem pewny procesora . Czy to możliwe żeby winą wyłączania się kompa po 1 min był procesor.


(system) #2

tak to możliwe, możliwe że

a) jest spalony

b) przegrzewa się

zresetuj BIOS (zworka CLEAR CMOS). skombinuj 2 procesor i przetestuj.


(D@widoS) #3

wymień szybko ten zasilacz,mój kolega go kupił (odradzałem mu :P) ale on się oczywiście "lepiej zna" podłączył tą zasiłkę i kompa już nie ma :hahaha:


(system) #4

kolega ma bardzo dobry zasilacz, nie musi go wymieniać a nawet nie jest to wskazane... bardzo mocna linia +12V (taka jak w ENERMAXIE).

http://allegro.pl/item220694717_topower ... lasie.html


(D@widoS) #5

hmmm....tak jak mówiłem mój kolega kupił taki zasilacz (taki sam model) lecz obudowe miał jak codegen i też tak ważył... nie wiem może tamten sprzedawca by oszustem :roll:

Złączono Posta : 11.08.2007 (Sob) 12:32

PS i on kosztował ~80zł a nie tak jak ten tutaj.


(Rastko1) #6

a może D@widoS pomyliłeś nazwy topower i tracer? bo topower to bardzo dobra firma


(D@widoS) #7

jestem na 100% przekonany że to był topower


(system) #8

to na pewno nie był TOPOWER, poniżej 100zł to są TRACERY, MUSTANGI, CODEGENY itp....


(Ali142) #9

...I Fortrony, Delty... A to chyba nie są złe firmy? :stuck_out_tongue:


(D@widoS) #10

no ślepy nie jestem :stuck_out_tongue: pisało topower 400w,miał na sobię naklejke i też tam pisało na czerwono topower,ale mówie że wyglądał jak codegen :stuck_out_tongue: i tyle ważył...widocznie trafił się oszust...

zapomniałes o seasonicach :wink:


(system) #11

tak masz rację, ale nie byłoby rozsądne wymieniać te dwie marki w grupie tych napisanych wyżej ... :wink:


(Redq) #12

Dziękuje za tyle tyle wypowiedzi w moim temacie

kasowałem bios ze 3 razy objawy te same komp się wyłącza po chwili działania, procek nie jest spalony bo komp działa poprawnie przez ok 1 min

a sprawdzałem w biosie to temp wynosi max 30 stopni zanim się wyłączy.

może to być jakaś usterka procesora, albo wadliwi zasilacz , ale zasilacz podłączałem do innego kompa i działa sprawnie. No ale poddam go dalszym testom. Teraz pozostaje sprawdzenie procesora.

Złączono Posta : 11.08.2007 (Sob) 17:10

Zasilacz mam na gwarancji jeszcze rok. Podłączałem do innego kompa to działa sprawnie.


(Rastko1) #13

czujniki nieraz mogą kłamać sprawdź czy dobrze jest założone chłodznie na procka


(Jag1661) #14

rafał ma rację - sprawdź mocowanie chłodzenia na procku - miałem przypadek, że pęknięte było jedno ramię podstawy mocowadła chłodzenia pentium ( niewidoczne) - i objawy były podobne: najpierw po krótkiej chwili zwis i wyłączenie - przy następnym - prawie od razu ...

Możesz od razu sprawdzić, czy pasta termiczna jest dobrze nałożona...

Widziałem już przypadek, jak w firmie montującej kompy "przesunęła" się pasta w stosunku do procka :wink:))


(Redq) #15

A więc mam atlona X2 3800+ na soket AM2. Pasty jest w sam raz a mocowanie kulera mocno przylega do procesora. Sprawdzałem ręcznie czy kuler przypadkiem nie jest gorący , ale jest tylko letni. Jedyne co mi pozostało to wsadzić mój procesor na inną MBO i inny procesor do mojej MBO. Jak to zrobie to napisze napisze co dokładnie powoduje awarię mojego sprzętu.


(Jjoasz) #16

byc moze mobo lapie coldboot'y - robila to wczesniej i moze sie powtarza,

a pamieci sa identyczne, moze wyjmij jedna kosc i sprawdz, czy ruszy,

bios najnowszy ?


(Jag1661) #17

jeszcze jedno - jeżeli była w naprawie - to ciekawe CO wymienili.

może po tym dojdziemy jakoś co może się dziać....


(Redq) #18

Bios mam najnowszy wgrany zrobili to w serwisie, prawdopodobnie wymienili jakieś elementy koło procesora , pamięci sprawne testowałem na innym kompie, jutro biore cały komp do testów .


(JNJN) #19

A spróbuj tak:

  • ma być tylko płyta główna,CPU, jeden moduł pamięci obsadź go w slocie zgodnie z instrukcją do pyty, karta grafiki,zasilacz,monitor,mysz i klawiatura, reszta odłączona od płyty ( sprawdź podłączenie napięć do płyty i jak założone chłodzenie na CPU i resztę) - na takim podłączeniu robisz reset biosu baterią, wyjmij na 30 minut komp w tym czasie odłączony od zasilania 230 V.

WAŻNE - sprawdź czy wszystkie wtyczki zasilania są podłączone do płyty - instrukcja do płyty - sprawdź może płyta ma gdzieś zwarcie do obudowy.

I start kompa, ustaw bios jak należy i zapisz Save i zobacz co się dzieje,czy się wyłączy.

Jak to samo metoda prób i błędów w takim samym zestawie:

  • podmieniasz kartę grafiki i reset biosu i sprawdzasz.

  • podmieniasz pamięć,zasilacz i dalej innej metody nie ma.


(Jag1661) #20

jeszcze jedno - jaki jest DOKŁADNIE typ Twojej płyty?

M2N - to początek typu - a jest ich kilka.....