Komputer się zacina

Witam, otóż mój brat ma taki problem wyłączył kompa wieczorkiem na drugi dzień go włączył i zaczęły się dziać dziwne rzeczy pomimo tego, że wcześniej było OK. Komputer się normalnie włącza, aż dochodzi do pulpitu. Tam jest też wszystko OK tylko, że jak chce odtworzyć jakiś program, grę, ikonę, pasek start, dosłownie cokolwiek komputer mu się zawiesza/zacina. Nie można wtedy nic zrobić(reset jedynie). Do bios-u można wejść i się po nim poruszać ! Oczywiście widzę 2 rozwiązania:

-zainstalować nowy system operacyjny(ale raczej to nie wchodzi w grę)

-lub coś pokombinować z Bios-em, ale ja się nie znam

Proszę o jakieś sugestie lub jakieś rozwiązania tego problemu. Jest to ważne i z góry dziękuje.

Sebastian

Podaj odczyt temperatur i wartości napięć z programu Everest Ultimate Edition.

(Otwórz program -> Komputer -> Czujnik)

Jeżeli nie zdołasz zainstalować Everesta, to odczytaj te dane z BIOS-u w dziale “PC Health Status”.

Uruchom również system w trybie awaryjnym i sprawdź, czy tam też problem występuje.

Właśnie komputer mu ostatnio buczy jak odkurzacz może go odkurzyć w środku, ale ma plomby, więc jak? Co zrobić dajcie jeszcze jakieś propozycje bo dopiero jutro mu pomogę. Gdzie są temperatury w bios-ie? Dzięki

seba86mu , już podał.

W Biosie wybierz PC Health Status (czasami jest Hardware Monitor), wejdź tam i spisz temperatury.

//EDIT

Sprawdźcie, czy działa tryb awaryjny.

Pisząc “dane” miałem na myśli temperatury i napięcia.

Jeżeli komputer nie jest już na gwarancji, to możecie go otworzyć.

Aha spisać temperatury i gdyby były jakieś niewłaściwe to co robić, a gdyby było Ok to co robić :slight_smile: Sorka że tak wkółko ale to ważne i chcę pomóc.

Przede wszystkim oczyścić podzespoły z kurzu, szczególnie radiatory i łopatki wentylatorów (głównie wewnętrzne powierzchnie łopatek).

Jeżeli temperatura procesora będzie zbyt wysoka (ponad 50’C), to zastanówcie się nad zmianą pasty termoprzewodzącej na świeżą.

Być może jakiś program, bądź sterownik powoduje problem, a w trybie awaryjnym on się nie uruchomi.

Wielkie dzięki za pomoc dam znać o co chodziło. Co do pasty termoprzewodzącej to raczej nie bo zawsze było Ok. Jak uruchomić system awaryjny przez BIOS czy jakoś inaczej?

Nie, zaraz po ekranach Biosu, a przed startem systemu, wciśnij parę razy klawisz F8 i z menu wybierz Tryb awaryjny.