Komputer się zawiesza gdy korzysta z DirectX

Witam, postaram się obszernie i dokładnie opisać mój problem. Wczoraj grając w pewną grę korzystającą z DirectX system nagle się zawiesił, obraz zrobił się czarny a momentami były przebłyski poprzedniego właściwego obrazu, całość jednak stała w miejscu. Zresetowałem komputer i uruchomiłem inną grę, po chwili stało się dokładnie to samo, i tak jeszcze 2 razy pod rząd (uruchomienie gry → reset). Zainstalowałem więc najnowsze sterowniki do karty graficznej oraz najnowszego Directa, to samo. Dzisiaj zrobiłem reinstalację windowsa 7( 64 bit) formatując cały dysk. W końcowej fazie instalacji kiedy uruchamia się test wydajności systemu, podczas testowania „wideo” komputer się zawiesił. Zresetowałem go, system chodził i chodzi normalnie ale kiedy uruchamiam w systemie test wydajności to podczas fazy testowania jednej z bibliotek DirectX system staje. Kilka razy się dzisiaj zdarzyło że po resecie po zawieszeniu na ekranie od początku startu systemu (włącznie z ekranem startującym bios) pojawiały się różne „szlaczki, kreski” itd. Moje pytanie brzmi, czy ktoś wie o co tutaj chodzi (z którą częścią jest coś nie tak) czy mam rozważać serwis?

Specyfikacja techniczna mojego komputera:

Intel core 2 duo E8400 3 Ghz

2 gb ram

Nvidia GeForce 8800 GT

Płyta główna Asus p5k

Z komputera normalnie mogę korzystać dopóki nie uruchomię jakiejś gry, czy innej aplikacji korzystającej z Directa.

Pierwszy raz się zwracam z takim problemem ^^,

pozdrawiam

Prawdopodobnie jakaś biblioteka z DirectX panu generuje błąd który szkodzi komputerowi. Odinstalować sterownik od grafiki, odinstalować DirectX, wyczyścić rejestr ręcznie najlepiej oraz np tym Cclener Zainstalować oryginalne sterowniki od k.graficznej a potem directX na nowo ściągnąć z oficjalnej strony dalej zobaczymy

Nie wykonałem jeszcze tego co Pan napisał. Drobna wzmianka - nie wiem czy ma to znaczenie - wczoraj pierwsze zawieszenia nastąpiły pod windows xp, dzisiaj zainstalowałem Windowsa 7 i wykonałem kompletny format dysku więc zakładam iż rejestr miałem czysty podczas świerzej instalacji windowsa 7.

Pod warunkiem że zrobił pan formatowanie pełne a nie szybki bo to różnica i nigdy do serwisu bo oni kasę chcą ;). Mi 2 PC nawalił tak że jak zwykły user by tak miał to chyba by się nie wypłacił w serwisie[po gwarancji ;)] a tak sobie działa dalej :smiley:

W jaki sposób bezpiecznie odinstalować DIrectX? Na różnych stronach jest napisane iż nie da się go kompletnie usunąć. Za wskazówki z góry dziękuję.

Musi pan ręcznie z rejestru usunąć, zakładam że jest pan na koncie Administratora instrukcja powinna być albo wpisać directx w rejestrze i wyszuka :wink:

Nie wiem czy dobrze rozumiem bo nigdy nie wykonywałem takich czynności :-). Mam w rejestrze wyszukać wartości directx i usunąć każdy wynik który znajdę?

Radzę panu nie grzebać jak pan nie potrafi bo można komputer uszkodzić, ja już mykam radzę się wyspać PC nie zająć nie ucieknie :wink:

Dobrej nocy więc i póki co za pomoc dziękuję. Zobaczy się więc jutro.

To wskazuje na problem ze sprzętem, a nie ze sterownikami i tym bardziej DirectX.Nawala karta graficzna, albo zasilacz(napisz jaki to model).Jeżeli masz możliwość sprawdź komputer na innym zasilaczu.Żadnego DirectX nie usuwaj, (to integralna część systemu i musi być zainstalowana), a już na pewno nie grzebiąc ręcznie w rejestrze.Tym bardziej że system świeżo zainstalowany.

Zapomniałem dodać, że przed tym incydentem raz na jakiś czas w różnych odstępach sięgających nawet kilku miesięcy podczas włączania komputera po dłuższej przerwie (np. po nocy) komputer po włączeniu zasilania nie reagował przez dłuższą chwilę (nie wchodził też do biosu). Czasami po dłuższej chwili system się ładował, ale czasami jedynie pomagał reset. Bywało też iż po takiej sytuacji po załadowaniu biosu komputer sam się resetował i już dobrze uruchamiał.

Przed wystąpieniem tej dużej awarii o której pisałem wcześniej, praktycznie przez cały tydzień co rano przy włączaniu komputera powtarzała się ta sytuacja. Myślę więc że może mieć to związek.

Model mojego zasilacza to: Chieftec (GPS-550AB-A) 550W

EDIT:

Idąc za radą pierwszego forumowicza postanowiłem zrobić pełny format dysku używając starej płytki windowsa XP. Przy 1% formatowania, komputer się zatrzymał a niektóre litery oraz części wyświetlanej grafiki zmieniły kolor z szarego na biały. Zresetowałem komputer i nic do tej pory z nim nie robiłem. Dostęp do internetu mam z laptopa.

Ze sterownikami a tym bardziej z DirectX nic to wspólnego nie ma, bo problemy są już przy starcie komputera(nie systemu), gdzie żadne sterowniki nie są jeszcze załadowane.Więc reinstalacja systemu lub sterowników nic tu nie pomoże(strata czasu).Zasilacz jak najbardziej porządny, ale i najlepszy może się zepsuć.Przyczyny szukałbym jednak po stronie karty graficznej.

Czyli innymi słowy: serwis?

Nie koniecznie serwis ale bez wydatków się niestety nie obędzie.

E tam ja ci mówię miałęm tak zrypanego kompa że bym nieźle zabulił w serwisie a sam zrobiłem. Komputer nawet się nie chciał włączyć zero reakcji … nawet 1zł nie zapłaciłem serwisowi DirectX integralny systemu ^^ ciekawe czy w Mac OS X jest, oni ci maniane odstawia i skasują a pewnie będzie banalny problem ;] pozdro BTW sorka ale ostatnio czasu nie mam :wink:

Możesz mi powiedzieć co Mac OS X ma wspólnego z Windows, poza tym że oba to systemy operacyjne?