Komputer się zawiesza, restartuje

Witam, mam problem z komputerem często się zawiesza przed zawieszeniem słychać z jednostki 2 sygnały (takie cyknięcia) dołączam dane z hdtune i hwmonitor, czy to normalne że na procesorze w zakładce Powers i Clocks są takie wahania ? Proszę o pomoc.dysk.thumb.png.f57fc910b019510ed097bfe452.thumb.png.969f046c7b6e250679a0340d3bcb

Taktowanie procesora o co pytałeś jest raczej prawidłowe w danej chwili,zależy to od stopnia użycia procesora w danej chwili.

Podaj jeszcze markę i moc zasilacza,

Daj screena z HD Tune z zakładki Health.

Dysk ma 10 lat. Obok napędu optycznego mechaniczna część podatna na starzenie się i uszkodzenia. Niepokoi punkt losowy o wartości “0” na osi 0-% w miejscu 59%, oraz minimum transferu 1,4 MB/s w miejscu 67%. To, co dzieje się z dyskiem jest zapisane na zakładce “Health”. Screen jak najbardziej konieczny.

health_1.thumb.png.c9cd1831b83b0bdc1da02healt_2.thumb.png.9067082a26afba7ac7443fZasilacz mam słaby Bandit Power ATX-450W ma 3 lata

Dodam jeszcze że problemy z zawieszaniem i restartami kompa zaczęły się w kwietniu, zaniosłem komputer do znajomego ale on nie widział problemu, jak przyniosłem komputer przestał się zawieszać i restartować ale 2 sygnały z komputera  (takie 2 cyknięcia ) były nadal, w tym tygodniu problem powrócił.

 

 

 

2.png

healt 2.png

Ja to widzę tak, choć mogę się mylić: Pozamechaniczne parametry dysku są dobre, jak na jego wiek, choć ma już relokowane sektory. Dysk wygenerował błędy w czasie pracy (parametr CB). Ten parametr (ilość) zbliża się do górnej wartości progowej. Przyczyna nieokreślona, ale błędy mogą to być powodem zawieszania się systemu. Parametry 0A i 0B sygnalizują problem z łożyskami -> zużycie i zbliżającą się z tego powodu awarię dysku. Parametry 0A, 0B i CB mogą być powiązane.

Przyczyna nagłego restartu najczęściej leży po stronie zasilania.

Jeżeli gościu nie sprawdzi kompa na jakimś markowym zasilaczu to w tym temacie nie ma sensu więcej pisać.