Komputer się zawiesza z niewiadomego powodu

Witam.

Mam dość dziwny problem z kompem. Sprawa przedstawia się następująco: raz, na jakiś czas ma on “focha” i zawiesza się. Nie następuje przy tym restart systemu, tylko sama zwiecha. Dzieje się tak od dłuższego czasu, ale nie zdołałem namierzyć przyczyny takiego zachowania ani jakiejś prawidłowości towarzyszącej zawieszeniom.

2 tygodnie temu oddałem kompa do serwisu, ale tam przez 5 dni nie potrafiono stwierdzić, co jest przyczyną. Dodam, że przez okres pobytu w serwisie sprzęt nie zawiesił się ani razu. Jedyne, co zostało zrobione, to reinstalacja systemu, która nie pomogła, bo już na drugi dzień komputer 2x zastrajkował. Od tego czasu minął tydzień, pecet chodził ok, po czym wczoraj znów zaczął mieć fochy (i dziś też ma).

Mogę jeszcze dodać, iż w serwisie gość nie zdołał uruchomić 3d Marka, ale po reinstalce zdołał to zrobić (chyba to mało istotne info, ale wolałem powiedzieć), oraz że przy zawieszeniu się wyświetlacz na płycie głównej wskazuje “26”. W instrukcji zaś do pozycji “26h” (nie wiem, co to ma być to “h”, w instrukcji jest to niejaki “hex”, ale dosłowne tłumaczenie niczego mi tu nie wyjaśnia) przyporządkowano informację “overclock error”. Ale ja się nie bawiłem w overclocking, więc coś mi tu nie gra.

Moja płyta główna to Epox 8RDAE.

Bardzo proszę o pomoc, ponieważ nie za bardzo wiem, co z tym fantem uczynić.

Pewnie ma za gorąco.

Sprawdź temperatury.

Pewnie sprawdzali go rozkręconego to i temp. poszły w dół

Brzmi logicznie… aktualnie testuję wersję “rozkręconą” i zobaczę za jakiś czas.

Aczkolwiek pomiar nie wskazuje niebezpiecznych odchyleń: temperatura procesora nie przekracza 62 stopni, a “systemu” (zdaje się, że chodzi o chipset, tak?) 41 stopni.

podaj konfigurację komputera(włącznie z zasilaczem), wszystko co o nim wiesz, zresetuj bios, prawdopodobnie będziesz musiał poustawiać wartości optymalne jak magistrala fsb, pamięci itp.

obejrzyj płytę główną zwłaszcza w obrębie procesora, czy kondensatory nie są wybrzuszone i nie różnią się od innych

Epox 8RDAE, AMD Athlon 2500 Barton, GeForce 4200 Ti AGP 8x, RAM 512/400, 40 GB HDD Caviar (WD 400JB), zasilacz Tracer 4Lite 400, karta sieciowa Realtek RTL8139, DVD LG 16/52, CD-RW LG 16/40/10.

:?:

Chwilowo się z tym wstrzymam.

Cóż, niespecjalnie wiem, na czym ma polegać to wybrzuszenie - tzn. mam użyć mikroskopu :wink: do stwierdzenia owych wybrzuszeń czy może średnio ślepy człowiek bez trudu zdoła je zauważyć?

spójrz na kondensatory powinny być płaskie , to jest zjawisko zauważalne gołym okiem :slight_smile: twój zasilacz nie jest najciekawszą konstrukcją , może zawieszanie się komputera jest właśnie spowodowane jego działalnością (niepoprawną), mam na myśli nie trzymanie napięć , słaba linia +5V , radziłbym porzyczyć od znajomego zasilacz lub zakupić nowy

Tak będą wyglądać

http://obrazki.elektroda.net/54_1152205433.jpg

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic316154.html

Zasilacz do kosza.

Sprawdź ramy memtestem - opis w spr porady.

Zasilacz do wymiany to raz.

Dwa kolega napisał że temperatura procesora nie przekracza 62stopni! to stanowczo za dużo. Proponuję dokładne oczyszczenie płyty, zestawu chłodzącego procesor i reszty podzespołów z kurzu i brudu (nie zapominaj o napięciach elektrostatycznych). Co dokładnie chłodzi Ci procesor?

To może my wstrzymamy się z radą? Zrób to. Płyta mogła w końcu nie wytrzymać niestandardowych ustawień.