Komputer stacjonarny do pracy z multimediami

Witam. Planuję zakup komputera stacjonarnego (bez myszki, klawiatury, monitora, głośników) do pracy z dzwiękiem. Zależy mi na wydajności. Jako że mój obecny komputer jest bardzo leciwy (ma już 6 lat) a moja styczność ze światem komputerów ogranicza się tylko do korzystania z nich sam już nie wiem w co warto zainwestować (mowa tutaj o poszczególnych podzespołach) Cena zestawu 3000 zł. Proszę o porady jakie części wybrać. Macie doświadczenie wiecie, co macie w swoich maszynach i na pewno co warto wybrać (firma, model +uzasadnienie)

Procesor:

Płyta główna:

Pamięci (ilość i jaką, jakie taktowanie)

Dysk twardy:

Karta grafiki (chciałbym móc pograć w nowsze gry - tylko bez przesady :slight_smile:

Zasilacz (cichy i wydajny)

Obudowa:

Napęd (Blu ray mnie nie interesuje)

Przy każdej z części prosiłbym również o zapisanie orientacyjnej ceny poszczególnych podzespołów.

Z góry dziękuję za wszystkie opinie i odpowiedzi.

Piszesz: “chciałbym móc pograć w nowsze gry”, a jednocześnie piszesz, że komputer ma być: “bez myszki, klawiatury, monitora, głośników”. Bardzo ciekawe i aż trudno zrozumieć. :slight_smile:

pisze też:

…bo pewnie juz to ma te części

Można by było zastanowić się ewentualnie nad zakupem monitora

mówisz do pracy z multimediami…czyli jesli chodzi o grafike i dzwiek to na pewno dobra karta graficzna i sluchawki i myszka. Monitor tez mozna byloby przynajmniej 19’’ kupic ale dobre byloby 22’’. Trudno jest polecic jakas konfiguracje bo najlepiej zeby komputer mial wszystkie podzespoly dobre(nie wyobrazam sobie np. wiekszej ilosci ram kosztem procesora lub odwrotnie), a wybór jest naprawde duży.

Jeżeli multimedia to tylko INTEL - pomyśl o szybkim C2D lub Quadzie, pamięci to co najmniej 1066 2x2GB CL5. Jeżeli myślisz poważnie o obróbce dźwięku to warto zainwestować w jakąś porządną kartę muzyczną, np. CREATIVE z serii Fatal1ty i szybkie dyski w systemie Raid0 - np. Samsungi 2x500GB z wersji RaidEdition (HE502IJ)