Komputer strasznie wolno pracuje

Hej, prosze o pomoc w rozwiazaniu nastepujacego problemu:

Odziedziczylam sprzet po ojcu

Celeron CPU 2.00 GHz

1,99 GHz, 544 MB RAM

z Microsoft Windows XP Professional wersja z 2007 z Service Pack 2

Generalnie problem jest taki, ze sprzet straszliwie, ale to straszliwie muli. Tak dlugo jak wlaczona jest tylko przegladarka (firefox) i ew winamp, da sie zniesc. Ale jak chce w miedzyczasie chocby przejrzec jakies zdjecia z twardego dysku - masakra. No juz nie wspomne co sie dzieje jak uruchomie azureusa, ktory notabene uruchamia sie z dobre 3 minuty i reakcja na kazde klikniecie (np przelaczenie widoku z ‘moje torrenty’ na ‘zaawansowane’) zajmuje mu z dobre 2 minuty i poprzedzona jest chwilowym ‘brak odpowiedzi’.

Pamietam, ze jak ojciec mial ten komputer to za kazdym razem jak zmuszona bylam na nim cos robic, klnelam ile wlezie na wolna prace tego pudla. Myslicie ze dodanie pamieci RAM by pomoglo? W menedzerze zadan windowsa mam np teraz (uruchomiona przegladarka, azureus i tb-tray) pamiec fizyczna:

razem: 556528

dostepne: 145624

Dodam jeszcze, ze system wgrywany byl 3 dni temu, wiec problem na pewno nie lezy w ‘zasyfieniu’.

siema mojim zdaiem dodaj RAM i morze troche pamięci i powino wszystko grać

PPM>Mój komputer>Właściwości>Zaawansowane>w zakładce Wydajność kliknij Ustawienia,

w otwartym oknie Opcje wydajności kliknij Zaawansowane i sprawdź czy planowane użycie procesora i użycie pamięci ma zaznaczenie na PROGRAMY.

Ponadto poczytaj to:

http://www.agavk.p9.pl/strony/xp_ram_01.php

Hej, po radzie powyzszego Pana (zablokowanie niepotrzebnych aplikacji windowsa) komputer dziala NIEZNACZNIE szybciej. Dalej muli tak, ze niech go piorun strzeli. Ma ktos inny pomysl? Pamieci RAM ma chyba wystarczajaco duzo (wniosek wynosze z powyzej przytoczonego artykulu: w menedzerze zadan pamiec zadeklarowana (razem) jest zawsze mniejsza od pamieci fizycznej, przewaznie stosunek jest jak 3:5). Kto ma inny pomysl?

Nie krzycz, popraw temat na konkretny i używaj polskich znaków, opcja EDYTUJ i popraw wszystko.JNJN

jaką płytę główną masz? Na jakim chipsecie?

anik0 , sprawdź podłączenie dysku twardego i napędu optycznego do płyty głównej.

A dokładnie sprawdź, czy dysk twardy i napęd optyczny nie są podłączone do tej samej taśmy IDE.

Takie podłączenie może drastycznie obniżyć wydajność dysku twardego.

Dysk twardy powinien znajdować się na osobnej taśmie IDE i napęd optyczny na osobnej taśmie IDE.

Poprawny schemat podłączenia do płyty głównej:

Kanał PRIMARY IDE (IDE1)

Płyta główna------------------(wolna wtyczka)-------------------dysk twardy MASTER*

Kanał SECONDARY IDE (IDE2)

Płyta główna------------------(wolna wtyczka)-------------------napęd optyczny MASTER*

* - jeżeli posiadasz jeden dysk twardy i jeden napęd optyczny, to oba urządzenia powinny być podłączone do osobnych taśm i do ostatnich wtyczek tychże taśm (nie do środkowych). Oba urządzenia (dysk i napęd) powinny być ustawione zworką jako MASTER (MA).

Mam aż 3 dyski twarde i jeden napęd optyczny. Jeden dysk jest Master i jest na taśmie razem z drugim dyskiem Slave. A trzeci dysk jest Secondary Master i jest na taśmie razem z napędem optycznym. Nie dam rady podłączyć każdego urządzenia oddzielnie, bo nie mam tyle gniazd w taśmach :slight_smile:

A myślisz seba86mu, że jeśli podłącze dysk, który jest teraz Secondary Master jako zwykły Slave (wtedy będą dwa jako Slave) i zostawię go na taśmie - bo to jedyne wolne gniazdo - z napędem optycznym to może to coś pomóc?

Jasne, że najlepiej byłoby pozbyć się nadmiaru dysków, ale nie sądzę, żeby to był problem. Ani podłączanie do jednej/osobnej taśmy… Choć mogę się mylić :> Moje zdanie opieram na tym, że ojcu ten sprzęt też tak strasznie wolno chodził. A z tych trzech dysków i napędu optycznego, z jego starego sprzętu zachowałam tylko jeden dysk - który jest teraz u mnie Master…

W takim wypadku zrezygnowałbym na Twoim miejscu z jednego dysku twardego.

W tym momencie sytuacja wyglądałaby tak:

Kanał PRIMARY IDE (IDE1)

Płyta główna-------------------dysk twardy SLAVE-----------------dysk twardy MASTER (systemowy)

Kanał SECONDARY IDE (IDE2)

Płyta główna-------------------(wolna wtyczka)--------------------napęd optyczny MASTER

Zwróć uwagę, że podłączenie urządzenia SLAVE do środkowej wtyczki i urządzenia MASTER do zewnętrznej wtyczki jest bardzo istotne.

Ważne również, aby dyski twarde były połączone z płytą główną taśmą IDE 80-żyłową.