Komputer w polskiej szkole

Komputer w polskiej szkole

W ostatnich latach znacząco zwiększają się nakłady na zaopatrzenie szkół w komputery. Przykładem tego zjawiska jest projekt realizowany w latach 2004-2006 przez Ministerstwo Edukacji –„Pracownie komputerowe dla szkół. Na realizację programu w ciągu trzech lat zaplanowano 1338mln zł ( z czego 334 mln pochodzą z budżetu państwa a 1003 mln z Europejskiego Funduszu Społecznego ) .Projektem tym zostały objęte ponad 7,5 tyś szkół podstawowych ,1800 gimnazjów i 10 030 szkoły ponadgimnazjalne ,19zakładów doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz 59 szkół policealnych. Jednak mimo poważnej poprawy wyposażenie placówek oświatowych jest niewystarczające i znacząco zróżnicowane. Zdecydowanie najlepiej sytuacja wygląda w szkołach podstawowych i gimnazjach. Jednak w dalszym ciągu w 10 % szkół podstawowych i 20 % gimnazjów nie było w roku szkolnym 2004/2005 komputerów dostępnych dla uczniów. W poniższym zestawieniu widać jednak skalę pozytywnej zmiany.

Zaopatrzenie poszczególnych typów szkół w komputery dla uczniów ( w procentach szkół )

Szkoły 2002/03 2003/04 2004/05

Podstawowe 81,2 86,7 90,6

Gimnazja 81,1 80,5 81,0

Zasad. Zawodowe 17,6 18,7 18,4

Licea ogól. 65,8 64,5 65,1

Licea profil. 19,8 23,5 23,7

Zawodowe 27,7 25,4 29,6

Policealne 25,5 23,7 21,4

Dramatycznie wygląda stan komputeryzacji zasadniczych szkół zawodowych aż 80 procent szkół nie dysponuje komputerami. Dużo nie jest lepiej w pozostałych szkołach zawodowych gdzie komputerów nie ma 70 % szkół. Tłumaczenie tego stanu rzeczy dokonaną reformą oświatową niczego jednak nie może usprawiedliwiać. W szkołach tego typu w dalszym ciągu kształci się ponad 230 tyś. uczniów i po raz pierwszy od 15 lat liczba uczniów wzrosła w stosunku do roku poprzedniego (2003/2004 -204 tyś. 2004/2005 239 tyś. ) .

Oczywiści czytając te dane statystyczne trzeba pamiętać o jakości sprzętu komputerowego. Ministerstwo Edukacji ocenia ,że jego ponad 50 % to sprzęt stary i wyeksploatowany uniemożliwiający korzystanie z wielu programów. Co ciekawe im szkoła słabiej zaopatrzona w komputery to maleje procentowy udział komputerów przeznaczonych do użytku uczniów. Najczęściej co piąty będący na wyposażeniu szkoły komputer wykorzystywany jest przez administrację i nauczycieli.

Organizacja udostępniania komputerów w szkołach jest różna w krajach europejskich. W krajach biedniejszych uczniowie maja dostęp do komputera najczęściej w pracowniach komputerowych. W krajach o najwyższym poziomie komputeryzacji oświaty komputery obok lokowania w wydzielonych klasach umieszcza się w multimedialnych bibliotekach odchodzi się zatem od idei klasycznej pracowni komputerowej na rzecz powszechnego udostępniania komputera w placówce oświatowej. W roku 2000 liczba uczniów przypadających na jeden komputer w szkole w Europie była bardzo zróżnicowana

. ,na jeden komputer w Szkocji przypadało 5,5 ucznia podczas gdy w Portugalii aż na 67 uczniów, Polska więc ze swoimi 28 uczniami na jednego kompa jest prawie w środku stawki .Pamiętajmy też o tym ze równie duże jest zróżnicowanie w zakresie posiadania komputera w domu .Dla przykładu 93 % uczniów w Norwegii posiada komputer w domu a tylko co trzeci uczeń w Bułgarii .W Polsce 45 % uczniów posiada komputer w domu i co ważne „nasycenie „gospodarstw domowych w komputery ma wysoką dynamikę w ostatnich latach a coraz częściej prezentem na komunię nie jest już rower a komputer. W dalszym ciągu w Polsce występuje znaczne zróżnicowanie regionalne w zakresie wyposażenia szkół nie tylko w klasycznym podziale środowiskowym miasto wieś. Na liście najlepiej wyposażonych szkół przoduje pomorskie ,potem kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie ,listę zamyka małopolskie a tuż obok są łódzkie i lubelskie. Mazowieckie i śląskie w środku stawki z ponad 29 uczniami na jeden komputer.

Następnym razem o Internecie w szkole słów kilka pozdrawiam

janusz@piechocinski.pl

W mojej szkole bardzo małej (LO).

Liczba klas:

2 klasy 3

3 klasy 2

3 klasy 1

suma: 8 klas

Liczba pracowni informatycznych z dostepem do internetu: 2

W każdej klasie (czy to od polskeigo czy od matematyki czy nawet od historii) jest conajmniej jeden komputer. W samej biblitece jest 15 PCetów z dostępem do internetu dla uczniów. Więc chyba jest naprawde dobrze a plan MEN jest wypełniony.

McDracullo wiesz w większym mieście to praktycznie jest tak samo, ale co mają powiedzieć małe mieściny czy wsie? Tam już nie jest tak wesoło, a wydaje mi się, że to tam przede wszystkim powinna być skierowana taka pomoc, większy % gospodarstw w mieście ma dostęp do komputera niż na wsi, a chyba lepiej jak jeden będzie się uczył w domu na własnym kompie, a dziecko ze wsi w szkole, niż dziecko z miasta i w domu i w szkole a to ze wsi już wogóle.

a Ciechocinek to przepraszam wielka aglomeracja ma się rozumieć?

chodzi mi o takie mniej znane małe miasta.

Jak wyglądały Pańskie starania o polepszenie tego stanu w poprzednich latach,

skoro publikuje tutaj Pan ten tekst, może Pan robił coś w tym związku.

Oraz, jeśli można, proszę o podanie źródła tego tekstu; domyślam się, że nie był on pisany pod to Forum.

U mnie na 5 klas (mala wiocha) jest:

1 pracownia - 15 komputerów (troche starszych - pentium 3, 1.5 gh, 256 ram)

2 pracowania - 18 komputerów (troche nowszych - athlon 64 3.0 gb 512 ram)

I 4 w pokoju nauczycielskim w bibliotece 3, u dyrektora jeden, sekretarka jeden.

Wszystko wychodzi: 42 komputery

Ps. Nie zdradze gdzie mieszkam :wink:

Umnie w liceum jest 6 klas pierwszych, drugich i trzecich i 3 czwarte.

Mamy 2 sale informatyczne z kompami zakupionymi w tym roku i 2 lata temu. U pedagoga jest 5 komputerów i jeden laptop, w bibliotece 2 kompy i 3 kompy w czytelni ale ma być więcej.

A mieszkam w Łowiczu. Zna ktoś to miasto??

:-x

Ja mieszkam w krk a w moim gim jest ok. 12 komputerów w pracowni informatycznej(700Mh,128ram,riva).W niektórych salach są jakieś złomki tylko dyrektorka ma jakiś wypasik. :-x

Tak, robią tam dżemy :stuck_out_tongue:

Nie wiem dlaczego w podstawówkach jest najwięcej kompów :? . Jeśli zależałoby to ode mnie to tak zwaną “informatykę” wprowadziłbym dopiero w gimnazjum. Nie wiem jak wy, ale ja (rocznik 89) w podstawówce przez całą edukację informatyczną narysowałem 3 rysuneczki na paincie i napisałem 7 linijek w notatniku, a przez resztę czasu nauczyciel prowadził lekcję techniki :? . I po co im te kompy pytam się :x Teraz młodszy brat chodzi do podstawówki i to samo. Coś “konkretnego” zaczęliśmy robić dopiero w gimnazjum (Word, Excel, Powerpoint). U was też tak było?

Pewnie dlatego mają tyle komputerów :stuck_out_tongue:

karolzet dokładnie tak jest, w 1 klasie gim. robiliśmy jakies plakaty w paincie, wyszukiwaliśmy dane w internecie (tylko fordzik wiedział jak się google używa !!

u mnie w gim w rzeszowie:

8 klas I

8 klas II

7 klas III

:x

2 sale po 8 PCtow a w bibliotece 3…

pomijajac fakt ze straszne trupy :x zeby animacje flash ogladac, trzeba ustawic na LQ ;/ :x

największy bezzsens to kupno komputerów do szkoły z procesorem Intel P4 3.02 GHz, 512 RAM, 120-160 GB dysk, i karty takie co najnowsze gry potrzebują. Po prostu zero myślenia wsród nauczycieli Informy. Po wał taki mocny srzęt. Czy nie lepiej by było odrobinę słabszy np jakieś 2GHz 256 RAM itd. Za tajką cenę można by kupić komputery do wszystkich szkół a tak to jest ich kilka. Zero ekonomii w tym kraju :frowning:

hmm

u mnie jest 15 klas =-] lub więcej :stuck_out_tongue:

i tak:

serwer.jpg

SERWER:


płyta główna - Asus NCLV-D (EM64T)

procesor - Intel Xeon 3,60 GHz

pamieć RAM - 1024 MB

oprogramowanie - SBS 2003

stacja.jpg

u nas też ładnie tylko chodzi o to że za tyle kasy co wydali można by kupić więcej kompów. Taka głupota jak pokażmy sąsiadom mercedesa a w domu stół bez nogi :?

ehhh…no niestety :?

No to konkretne rzeczy :x

Ja nie rozumiem czemu sie kupuje takie kompy choc slabsza konfiguracja by wystarczyła. Dla czego instaluje sie Windows a nie Linux co za tym idzie od razu Office 2003 oczywiście a nie OO. Czemu u nas nie popiera sie darmowego oprogramowania na tym mozna sporo zaoszczedzic i kupic kompy dodatkowe.

Ps. Jak sie nauczyciela informatyki (przeszkolony wożny) spytałem cosądzi o Linuxie to odpowiedział:Czy w tym systemie sie steruje myszka?i czy to ma tryb graficzny

U mnie w szkole są 2 pracownie informatyczne i jedna w budowie. Obecnie jest 30 (+/- 5) kompów, a kązdy 2,66GHz, 512MB ramu, Radeon 9200SE i dyski 120GB. Z tego tak: jest jedna partycja C:/ w dodatku tylko 30GB ( :rotfl: !!

Bo komputery przeważnie nie kupuje szkoła tylko dostaje od ministrestwa z cały zainstalowanym oprogramowaniem od MS. A dlaczego ministerstwo podpisało umowę z MS to już się spytajcie Pięknego Romana