Komputer włącza się, nic nie widać na monitorze

Witam.

Wczoraj znajomy przyniósł do mnie swój komputer. Problem polega na tym że po włączeniu komputera nic nie widać na ekranie monitora. Znajomy powiedział mi że stało się tak po chwilowym wyłączeniu prądu u niego w domu. Wyjmowałem już bateryjkę z płyty głównej, wyjmowałem także kartę graficzną z slotu PCI-Express. Płyta główna to Gigabyte, GA 81945GMF Myślę że coś mogło się stać z kartą graficzną, ale nie jestem do końca pewien, jeśli ktoś ma jakieś inne sugestie to proszę o odpowiedź.

Jeżeli już miało coś się zepsuć/spalić to właśnie karta graficzna (tym bardziej, że nie ma oznak na monitorze), warto też sprawdzić zasilacz.

Oczywiście pomijam sprawdzenie samego monitora pod względem usterek technicznych.

jaconon a przekładałeś do niego swoją karet graficzną :?:

Devil , monitor na pewno jest OK, bo PC mojego brata przy nim działa.

Złączono Posta : 31.08.2007 (Pią) 13:05

stasiu_86 , nie bo moja jest na AGP.

Miałem to samo miesiąc temu po wyłączeniu prądu. Padła mi płyta główna, naszczęście reszta ocalała.

Może załatwię dziś jakiś inny komputer z kartą na PCI-Express, i sprawdzę. Jeśli potwierdzi się to co napisał adsim , to znajomy nie będzie zadowolony.

Sprawdź Ram, (przepnij jakieś dobre) Najpewniej jest to płyta główna (módl sie żeby do tego nie był procesor)

Karta graficzna mało prawdopodobne, dawąło by znak brak sygnału.

Ramy lub płyta główna

komin15 , z blaszaka mojego brata nie przełożę bo ma inne kości, komputer podczas włączania dziwnie pika: jeden długi a dwa kolejne krótkie. z tego

wynika że to coś związanego z kartą graficzną.

miałem identyczną sytuację. poszła płyt główna ale reszta ocalała

jeżeli to jest BIOS Award’a to taka kombinacja sygnałów oznacza błąd karty graficznej

dla pewności tak jak pisałem przełóż kartę od kogoś :slight_smile:

stasiu_86 , dziś będę u kolegi z tym komputerem i będę sprawdzać.

  1. Zainstaluj inną kartę (mają być dwie) i podłąc do srugiej monitor.

  2. Ściągasz NiBiTor 2.9a i badasz częstotliwość zegara procesora i kości pamięci na karcie oraz napięcie rdzenia. Powinny odbiegać od normy. Prawidłowe parametry:

Core Memory

3D- 450 525

Thrtl- - -

2D- 275 525

Jeśli tak nie jest, karta nie wysyła sygnału wideo.

  1. Sciągasz odpowiedni BIOS dla karty i ściągasz narzędzie NVFLASH.EXE.

  2. Skopiuj NVFLASFEM.EXE nowy BIOS karty do pamięci. Odłącz starą karte. Powinno wszystko działać.

Dla układów NvIdi.

Wwszystko robisz na własną odpowiedzialność!

Knopix , w tej płycie głównej jest tylko jedno wyjście Pc-Express, i dwa PCI. Więc odpada, coś może stać się z kartą po takim zabiegu?

Moeteż być PCI.

EDIT: W BIOSIE płyty głównej wprowadź kartę PCI jako pierwszą kartę.

Knopix , jak chcesz podłączyć drugą kartę przez PCI? Przyczyną awarii była karta graficzna, sprzęt już wymieniony i komputer działa bez zarzutu, dziękuje wszystkim za pomoc.