Komputer wyłącza się w stresie

Witam. Mam następujący problem. W stresie mój komputer się wyłącza. Wiem, że jest to objaw standardowy dla uchronienia procesora przed spaleniem, ale temperatura w stresie nie przekracza 65 stopni. Z własnych obserwacji widzę, że to najprawdopodobniej wina procesora, ponieważ komputer wyłącza się, gdy procesor przez kilka minut ma temperaturę powyżej 60 stopni. Jest tak w grach i było tak też gdy zapodałem memtesta, 15 minut maksymalnego obciążenia obu rdzeni, temperatura powyżej 60 stopni i do widzenia. Wydaje mi się, że mój procesor mógł się uszkodzić wcześniej, gdy wyłączał sie, ponieważ temperatura dochodziła do 80 stopni. Zainstalowałem inne chłodzenie i problem wysokiej temperatury zniknął, resetów też, ale nagle powrócił.

Mój sprzęt:

Athlon 64x2 6000+ 3.1 ghz + Pentagram Freezone HP-90 AlCu ALPAYA

Asus M3A78 AM2

Geil 2x2gb dual 800mhz CL4

HiS Radeon HD4830 512mb

Ata WD 500gb + Sata WD 640gb

Chieftec 650W

komputer podłączony do UPS-a

W sklepie, w którym kupowałem części pracuje mój kolega, powiedział mi on, że moje pamięci potrzebują wyższych napięć. Ze standardowych 1.85V podniosłem do 2.05V i niczego to nie zmieniło, podam jeszcze napięcia

  • Vcore1: 1,47V

Nałóż nową pastę pod wentylator na procesorze.

Przeskanuj jeszcze cały komputer pod kątem złośliwego oprogramowania.

Niedawno zmieniałem pastę, ma może miesiąc.

Komp czysty od wirusów itp.

nałóż jeszcze raz paste nie dopusc do powstania pecherzyków powietrza bo wtedy cale chlodzenie na marne

ale temperatura jest ok, dodam jeszcze, że od czasu, jak mam nowe chłodzenie to w biosie krzyczy mi, że go nie ma, tak jakby komp go nie wykrywał, mimo,że jest podłączone normalnie i działa prawidłowo

Może masz za nisko ustawione progi termiczne w BIOS’ie.

nie, awaryjne wyłączenie jest na 80 stopni

podłączyłem stare chłodzenie, temp dochodzi do 80 stopni i się wyłączą, co jest raczej normalne, ale przy nowym nie przekracza 65 stopni i dalej się wyłącza ;/ nie wiem już co robić, nawet nie moge normalnie pograc

Czym badałeś temperaturę podzespołów?

Odpal HWMonitor i podaj jakie temperatury osiąga Twój sprzęt.

w speedfanie i w hwmonitorze jest taka sama, zmieniłem chłodzenie na standardowe, to w ogóle nie daje rady… komp robi to samo

Panel sterowania -> System -> Zaawansowane -> Ustawienia w sekcji Uruchamianie i odzyskiwanie -> odznacz Automatycznie uruhom ponownie.

“Zdenerwuj” komputer tak żeby się wyłączył. Być może pojawi się komunikat na niebieskim tle - zapisz kod błędu i podaj tutaj.

Pisałeś że masz UPS-a. Czy wyłącza ci się tylko komputer, czy też inne urządzenia podłączone do danego UPS-a (np. monitor)? Spróbuj podłączyć komputer beazpośrednio do krajowej sieci zasilającej (czyli gniazdka) z pominięciem UPS-a. Może być tak, że po prostu w “stresie” zwiększa się pobór prądu przez komputer tak, że UPS po prostu nie daje rady.

Hmmm, z tym poborem prądu raczej wątpie. Teraz mam wysokiej klasy zasilacz i mimo, że komp pobiera więcej prądu niż mój stary na niemarkowym zasilaczu, to UPS wytrzymuje o minutę dłużej. Wyłącza mi się także monitor. Ale nie całkowicie, przechodzi w stan uśpienia. Zrobię tak jak mówisz i odezwę się. Jak na razie wielkie dzięki.

Dodane 14.05.2009 (Cz) 13:01

dalej to samo… to nie UPS. Juz sam nie wiem, co mam z tym robić