Komputer z i7 czy Phenom II?

Witam.

Mam problem, a konkretine to to że ostatnio wyszły dwa nowe procesory I7 i AMD Phenom II. Chodzi mi o I7 920 i AMD Phenom II 955. Zamierzam złożyć komputer. I mam dylema który procesor wybrać. AMD Phenom II 955 (3,2GHz)= INTEL i7 920(2,6GHz). To duża różnica między taktowaniami, a wydajność taka sama. jak to możliwe? Intel zachęca wysoką wydajnością przy niskim taktowaniu a w razie czego można go podkręcić przy standardowym chłodzeniu do 3,3GHz. A AMD zachęca ceną a po podkręceniu do 3,8GHz( standardowe chłodzenie )równa się a nawet czasem jest słabsze od Intela I7 940. Już sam przez to nie wiem co wybrać. Co polecacie? Dobrze by było gdybyscie też podali sam zestaw komputerowy bez monitora, klawiatury, mszki, drukarki, głośników, karty muzycznej. do ok. 3600zł . Z góry dziękuję.

A tak to możliwe, że wydajność procesora nie zależy tylko od częstotliwości, ale również budowy wewnętrznej i przepustowości interfejsów.

Kilka lat temu to AMD były wydajniejsze od Intela o tym samym zegarze, teraz jest na odwrót. Z kolei te nowsze Intela o zegarze 1,8GHz były wydajniejsze od starszych Intela o zegarze 3,2GHz.

dzięki za odpowiedz na pierwsze pytanie teraz kania się wybur procesora i zestawu komputera

Ja bym sie narazie wstrzymał z tym i7, ponieważ jest to nowośc i ceny są kosmiczne procesorów, jak i płyt głownych. Może narazie zostań przy tym co masz (?) a jak ceny ostygną to wtedy będziesz coś składał. Taka moja rada. Chyba że masz kasy jak lodu, więc kupuj.

Płyte główną bym brał Asus P6T - dlatego że obsługuje CrossFire i Sli, a przy takim procku jest to idealne rozwiązanie. Chodzi mi o 2 lub wiecej kart graficznych. (Pamietaj o dobrym zasilaczu!)

Edit:

Sory, nie załwazylem ;p Preferujesz jakiś konkretny sklep czy obojętne. Allegro ?

kasy nie mam aż tak dżo jak już napisałem to komp ma być do 3600zł…

Jak do 3600 zł to bierz Phenoma II. :slight_smile:

Co myślisz/myślicie o tym:

Asus P6T SE 799,00

i7-920 1069,00

SiliconPower 6GB 3x2GB DDR3 364,90

Razem 2232 zł a do tego jeszcze grafika, zasilacz, obudowa, dysk więc niewiem czy sie zmieścisz, chyba że zmieni sie pamięci i płytke na coś tańszego. Nie znam sie na tym za dobrze więc niech ktoś to przejży. Jeśli popełniłem jakiś bład to sory.

Przejdzie. Tylko do tego jakiś dobry zasilacz.

ale ta płyta główna to mATX … a wolę pełnowymiarowe już…

Jest to normalne-pełne ATX, nie mini.

^^ lol niewiedziałem sorry. A w takim razie czym sie różni od ASUS P6T lub P6TDeluxe?

Aktualnie wydajność procesorów zależy od architektury (jak szybko procesor komunikuje się z pamiecią wewnętrzną L1, L2, L3). Choć prąd posiada prędkość bliską predkości światła to nie jest ona nieskończona:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Nanosekunda

Dlatego też firmy dążą to zamniejszania procesu technologicznego. Intel planuje w przyszłości zintegorwać grafike i procesor w jednej płytce krzemowej.

Mniejszy proces technologiczny umożliwia upakowanie większej ilości tranzystorów oraz oznacza mniejszą odległość pomiedzy tranzystorami (czyli prąd może szybciej krążyc w półprzewodniku). Temperatura wpływa także na opór:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Półprzewodnik

Większa wydajność Intela wynika z konstrukcji, interfejsu i większej ilości L3.

aha czyli że co Intela brać?

Do czego ci komp? Jeśli gry to Phenom bo musi być też jakaś porządna grafa. Niedługo wychodzą karty graficzne pod DX11. Więc jeśli gry to Phenom.

Pytanie zasadnicze: czy będziesz co jakiś czas modernizował komputer, czy po kilku latach jak już nic nie będzie chodziło starą skrzynkę wywalisz i kupisz nową?

  • jakiś 1 tyś na grafe

  • monitor

  • dyski, obudowa,

Jakieś 4tys.

Dodane 09.06.2009 (Wt) 16:03

Przecierz z wypas grafą nie bedziesz siedział na 19 cali bo jej nie wykorzystasz w rozdzialce.

zależy mi na płynności podczas gier i szybkiej kompresji i rekonpresji 7zip’em i WinRar’em.

A co do ten płyty głównej to ona ma tylko CrossFireX ( daję źródło http://asus.pl/products.aspx?l1=3&l2=17 … odelmenu=1 )a jeśli już coś pod i7 to chciałbym z SLI i CrossFireX

Dodane 09.06.2009 (Wt) 16:08

mam monitor 22" więc bez monitora. a pozatym komputer będę modernizował. ale najwcześniej zamierzam to jesli coś to za rok doło.zyć ramu a za 2-3 lata procek lub k. geraficzną. Oczywiście też będę podkręcał.

Nie twierdze, że Intel jest wydajniejszy/lepszy ale dla mnie wydajność oznacza także mniejsze zużycie prądu (po kilku miesiącach różnica w cenie może się zwrócić). Niestety dla niektórych liczy się tylko ilość Tflopsów i fps niezależnie od zużycia prądu. Przy niższym taktowaniu podejrzewam, że procesor siłą rzeczy będzie zużywał mniej prądu.

no właśnie a Intel ma niejsze taktowanie wiec będzie mniej zużywał prądu dobrze zrozumiałem?

“za 2-3 lata procek”

Jeżeli serio myślisz o modernizacji na tym gruncie (procka) to tylko i wyłącznie bierz Phenomy II, gdyż podstawka pod i7 nie daje kompletnie żadnej sensownej perspektywy. No chyba, że byś wymieniał całą płytę główną…