Komputer za 3500 zł?

[quote name="Craig"]Powiedzmy, że komputer kupowałbym na nowy rok - styczeń, luty, może marzec. Oczywiście wejdzie kilka nowych typów kart graficznych, oraz obecne maszyny powinny trochę stanieć. W miarę korzystna dla mnie cena procesora to Intel i5.

W tym teście (---> http://pclab.pl/art38488-3.html) o ile się nie mylę, ten cały Phenom II X4 955 BE jest lepszy od i5 i na dodatek tańszy... z doświadczenia wiem, iż coś jest dobre i tańsze, tak naprawdę jest gorsze i droższe... dlatego mam takie podejście do tego (no chyba, że się mylę).

Dysk twardy chciałbym zostawić obecny, gdyż mam na nim wiele potrzebnych dla mnie danych, poza tym planuję zakupić dysk zewnętrzny 2 TB (chyba, że polecacie kupić mi zwykły dysk twardy 2 TB...).

GTX 480 byłby świetnym rozwiązaniem (drogi, ale w całokształcie to nie ma zbytnio dużej różnicy), ale piszecie, że więcej stracę na rachunkach niż na kupnie innej to chyba mogę podziękować (swoją drogą, jakie byłyby różnice między 7600GT a GTX 480 ;D) ?

Na płytach głównych się nie znam, więc wezmę taką, jaka mi podpasuje, a zasilacz chyba jeden z lepszych na runku (550W ?).

Ram, nie wiem, ale czy 4 GB to nie za mało ?


Czy za 6 miesięcy może wszystko widocznie stanieć ?

Czy zaoszczędzę tylko 200 zł ?[/quote]

Podbiję pytanie i zapytam się o jeszcze inne:

  • obecny komputer złożyłem (nie kupowałem go w gotowym zestawie) w Legnicy w sklepie Optimax. Jeśli zdecyduję się na kupno nowego, to gdzie najlepiej go złożyć ?

Jeśli już to na poziomie nieco podkręconego radeona 5870 (nawet nie bardzo podkręconego ;p) i mamy praktycznie 2x różnicę w zużyciu energii. 5970 wydajnościowo stoi we własnym segmencie wydajności i de facto nie ma konkurencji, model referencyjny faktycznie zużywa nieco mniej prądu od gtx480 co jeszcze gorzej świadczy o karcie nvidii.

Kompatybilna wstecz a nie wprzód. Co oznacza że najpewniej da się wstawić stary procesor do nowej płyty głównej, ale starej płyty głównej wykorzystać dać się raczej nie powinno… tak jak to było z socketem AM3, niektóre modele procesorów pod AM2+ mające dodatkowo kontroler ddr3 mogły być wykorzystane w nowych płytach głównych, ale nie na odwrót z procesorami tylko z kontrolerem ddr3. W sumie wiadomo że ram się nie zmieni więc takiego problemu amd mieć nie będzie, dodatkowych kanałów kontrolera ramu raczej nie dorzucą… teoretycznie pewnie mogliby nie robić problemów z kompatybilnością… to się okaże a narazie sugeruję nie nastawiać się za bardzo na kolorowy scenariusz pełnej kompatybilności AM3 R2… jakby nie było różnic to nie wydawaliby nowej podstawki. Co do intela to na 1156 w ciągu roku powinno wyjść jeszcze kilka nowych procesorów… np 4 i 6 rdzeniowe 32nm’owce byłby mile widziane… ta platforma jest bardzo ciekawa bo z szybkimi pamięciami ram nawet mają 2 kanały bez problemu można osiągnąć 25GB przepustowości pamięci czyli tyle co 3kanałowa na zwykłych ram’ach, ale bez dodatkowego narzutu związanego z obsługą dodatkowego kontrolera.

Wg mnie optymalny byłby zestaw z i5 760 i radeonem 5870. Ponieważ zestaw jest w zamyśle głównie na gry HT jest ostatnią rzeczą jaka będzie potrzebna w rzeczywistości (syntetyki to nie rzeczywistość… to syntetyki), a 5870 zapewni bardzo wysoką wydajność zawsze z przedziału gtx 470 i 480, przy połowie ich zużycia energii. Intel bez HT też należy do dość energooszczędnych, w efekcie można dorzucić trochę do innych podzespołów aby zbalansować jakość całego zestawu…

np.

PowerColor Radeon HD5870 1024MB DDR5 /256bit/ 2xDVI/HDMI/DP 1459zł

Intel Core i5-760 /2.8GHz, 8MB, LGA1156, BOX/ 759zł

A-Data 4GB (2x2GB) 2000MHz CL9 X-Series 399zł

bequiet! PurePower L7 530W 249zł

AsRock P55DE3 /intel P55, DDR3 1600, GLan/ 269zł

Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3 155zł

Samsung SH-S223C SATA (black) 90zł

Cooler Master Elite 334 (black) 149zł

Scythe Mugen II Rev.B 169zł

Razem: 3698zł

Przy czym jak zauważono nie ma potrzeby wymieniać nagrywarki… na dysku twardym faktycznie zyskasz sporo wydajności jakoże jest to najwolniejszy element każdego komputera, podstawka 1156 dalej wspierana nie będzie więc nie ma sensu wg mnie dopłacać do droższych modeli płyt głównych, zaproponowany przeze mnie oprócz bardzo niskiej ceny umożliwia bardzo wysokie oc procesora.

Co do obudowy to jeśli obecny tracer ci nie przeszkadza to można go zostawić bo w sumie tylko zasilacz przeszkadzałby przy tej nowej konfiguracji. Zasadniczo więcej za stary komputer powinieneś wyciągnąć sprzedając go na części niż sprzedając go w całości, ale oczywiście sprzedaż w całości jest prostrza.

Co do zadanych pytań… za 6 miesięcy z dużym prawdopodobieństwem pojawią się serwerowe bulldozery i powinny pojawić się radeony serii hd6x00 które mogą sporo zmienić jeśli chodzi o ceny grafiki a one stanowią w tym zestawie główny koszt, tak więc jeśli twój obecny zestaw specjalnie ci nie przeszkadza to wyczekanie do końca Q1 2011 jest całkiem dobrym pomysłem (nawet jeśli nie będzie desktopowych bulldozerów to po testach modeli serwerowych będzie dokładnie wiadomo na podstawie ich wydajności czy wersje na pc’ty coś zmienią na rynku desktopów czy nie). Może do tego czasu nvidia wypuści zoptymalizowanego gtx’a 485 w postaci powiększonego G104 czyli GTX’a 460… być może pojawi się pełna wersja G104 dodakowo np w wersji x2… nie wiadomo, w ciągu 6 miesięcy może sporo się zdarzyć szczególnie że nowe radeony były zapowiedziane.

//ps. ktoś bezsensownie zarzucił jedną z pierwszych recenzji gtx480 w której wypada bardzo marnie w porównaniu do tańszego 5870…

Pierwsze pytanie:

mam obecnie Core 2 Duo 1.86 GHZ, co razem czyni ok. 3.6 GHz… jak jest w przypadku i5, które wymieniłeś ?

Intel Core i5-760 /2.8GHz, 8MB, LGA1156, BOX

Co do RAM zapytam się ponownie, czy 4 GB to nie jest za mało ?

Obudowa może jak najbardziej zostać.

ah, i gdzie najlepiej taki komputer złożyć ?

btw. dzięki wszystkim za szczegółowe opisanie :slight_smile:

4GB to nie jest za mało nawet do pamięciożernych zastosowań, gdybyś potrzebował więcej to wiedziałbyś po co, a ponieważ nie wiesz to 4GB będą ci wystarczały z zapasem.

Komputer najlepiej złożyć samemu ;p No chybaże masz 2 lewe ręce wtedy faktycznie lepiej zostawić to komuś kto już to robił i zasadniczo w większości sklepów muszą znajdować się osoby które będą w stanie to sprawnie zrobić, tylko zwróć uwagę na to aby złożenie zestawu nie było dodatkowo liczone (zakładając że tam złożysz zamównie), na dobrą sprawę to możesz zamówić w esc złożony, czeka się po prostu parę dni dłużej.

Co do procesorów no to po pierwsze ten i5 jest jakieś 20-30% szybszy takt w takt więc jakbyś chciał tak sumować w skali “GHz tego Core 2” to wyszłoby jakieś “14GHz”, przy czym nie widzę sensu dawać takiego określenia bo do tej pory większość aplikacji nie korzysta z 4 rdzeni, włącznie z lwią częścią gier które mają problem skalować się z 3 rdzeniami co dopiero z 4. Ten model ma tą samą zaletę co Phenomy X4, czyli nie ma dodatkowych narzutów, masz 4 rdzenie każdy koncentruje się na jednym wątku tak jak może. Zużywa zdecydowanie mniej energii od Phenoma II X4 porównywalnej wydajności (a więc dużo wyżej taktowanego… konkretnie to około 3.4GHz) i zachowuje większy potencjał oc (4GHz z Phenomem II są osiągalne bez większego problemu, ale żadko z sensownym napięciem, w przypadku intela podobną granicą jest 4.3GHz, a przecież na starcie ma sporo większą wydajność takt w takt).

Ten zestaw -/+ moja obudowa i dysk twardy, byłby chyba najbardziej odpowiedni dla mnie. Poczekałbym jeszcze te 5-6 miesięcy i ponownie ocenił sytuację.

Aha, i czy chłodzenie wodne jest dobre, potrzebne na ten zestaw ?

I w jakiej cenie jest ?

Już teraz wszystkim Wam wielkie dzięki za pomoc, Mariosti , michaelllo69 , barszczu , schnor25 :smiley:

Niee, chłodzenie wodne nie będzie ci potrzebne :slight_smile:

Teraz kiedy marka ATI przestaje istnieć ( :shock: ) mogę spodziewać się podwyżek cen Radeonów, czy raczej zniżek ?

Yyy, raczej zniżek. Tak przynajmniej twierdzi AMD, ale zlikwidowali coś za co musieli płacić grube pieniądze, więc nie sadze aby radeony podrożały :wink:

Wg badań rynku które przeprowadzili znacznie bardziej rozpoznawana jest marka Radeon i FireGL i AMD w porównaniu do ATI. A grube pieniądze zapłacili za całą firmę, nie tylko za nazwę.

Mam jeszcze pytanie co do dysku:

  • czy lepiej jest teraz kupić dysk zewnętrzny 2YB, za ok 400-500zł, czy normalny dysk twardy razem z komputerem (również 2TB, ale nie wiem w jakiej cenie).

Chodzi mi o to, na czym stracę pieniądze (kupując zew. czy “zwykły”), i czy kiedy podłącze zewnętrznego do komputera (przez USB), na którym będą zainstalowane gry, będzie wolniej chodził, głośniej chodził ?

Czy będzie bez różnicy ?

Zewnętrzny dysk pod USB będzie na pewno znacznie wolniejszy niż zwykły wewnętrzny, ale powinien być cichszy od wewnętrznego.

Różnica między Intel Core i7, a Intel Core i5 to nieco ponad 3 stówki (możliwe 4…)

Czy na obecne czasy opłaca się brać mi gorszy (w pewnym sensie) model procesora ?

Nie lepiej dołożyć te 400 zł, które zaoszczędzę kosztem monitora, do lepszego procka ?

i7 nie jest lepsze bo różni się tylko tym że ma HT które przy mocniejszym oc i tak się wyłącza (w celu poprawy stabilności), a gdy go nie wyłączasz to uzyskujesz jeszcze wyższe temperatury niż w i5 (bez problemu 10C różnicy z powodu tej jednej funkcji).

To że w syntetykach zoptymalizowanych do obsługi dziesiątek wątków HT skaluje się dając jakikolwiek zysk wcale nie oznacza że w rzeczywistości zauważalna ilość oprogramowania będzie się dobrze skalowała powyżej 4 wątków które oferuje i5.

Wydawanie 400zł na “średnio” 10% więcej wydajności jest zupełnie bezsensowne.

Ale nawet jeśli, zakładając że komputer nie miałby być głównie przeznaczony do gier, multimediów, normalnej pracy itp (czyli gdybyśmy mówili o konfiguracji do innego tematu -> patrz 1 post w tym temacie który sam napisałeś), tylko do profesjonalnych zastosowań gdzie możliwe jest wykorzystanie tych wszystkich wątków… 8wątkowy 4rdzeniowiec intela wtedy można uznać za dobry wybór, ale dopłacanie 400zł do marki i7 też nie ma sensu, lepiej kupić xeon’a x3440 za 850zł, ewentualnie można też kupić Phenoma II X6 który w takich warunkach też rozwija skrzydła a kosztuje tyle co i5.

To jeszcze w sprawie grafiki… wiadomo, że HD5970 jest droższy od HD5870, ale może opłacalny swojej ceny ?

Może lepiej dozbierać do lepszej karty ?

btw. czy ten zestaw jest dobry ?

http://allegro.pl/premiera-amd-6-rdzeni … ml#gallery

osobiście zmieniłbym procesor na Intel i5 + płyta główna, chyba, że ten jest lepszy…

5970 to już ponad 2tys zł. Owszem wychodzi to taniej niż 2x 5870, ale już raczej przesada… jeśli chcesz do czegoś dozbierać to w grach wyraźnie lepiej od 5870 radzi sobie gtx480 i różnica w cenie jest niewiele większa od różnicy w wydajności.

W grach podkręcone 4 rdzeniowe i5 sprawdzi się lepiej. Dodatkowo 8GB ramu do gier nie ma najmniejszego sensu.

Minęło trochę czasu, dużo się zmieniło i przyszły nowe pytania ; D

Podjąłem decyzję o niekupowaniu całego komputera, bo byłoby to po prostu wyrzucanie pieniędzy w błoto (za długo na tym komputerze nie zabawię).

Ale wraz z coraz nowszymi grami mój komputer po prostu nie wytrzymuje. Mam trochę kasy odłożonej i zamierzam kupić nową kartę graficzną.Tylko teraz pytanie, jaką kartę mogę kupić, która starczy mi na około rok (grafika przez ten rok będzie mnie zadowalała), która zmieści się do tego komputera i podejdzie pod te urządzenia:

Parametry komputera:

Procesor: Core 2 Duo E6320 1.86GHz/4M LGA 775 BOX

Płyta główna: GigaByte GA-945P-S3 Intel 945P Socket 775 (PCX/DZW/GLAN)

Pamięci: GOODRAM DDR2 1024MB PC667

Dysk twardy: 400 GB

Napęd: DVD-REC LG GSA-H42L OEM

Karta graficzna: GeForce 7600GT 256MB DDR3/128bit TV/DVI PCI-E

Zasilacz/obudowa: TRACER TRO-797 IMPULSE 400W

Nie wiem ile maksymalnie kasy mogę wydać, ale na pewno nie będę brał kart za 1,5 tyś., bo jak już wiem, starczą mi one na 2-3 lata solidnego grania z solidną grafiką.

@Craig

Celowałbym w najtańszego gtx’a 460 na twoim miejscu i zainteresował się ewentualnym podkręceniem procesora.

W takiej sytuacji warto też zastanowić się nad dorzuceniem drugiego gigabajta RAM-u i wymianą zasilacza, bo nie powiedziałbym aby budził me zaufanie ten model, szczególnie biorąc pod uwagę niemałe zapotrzebowanie na ampery ze strony 460’tek.

Jedna karta graficzna, a ciągnie za sobą tyle czynników. Tego bym nie chciał :wink:

Jak napisałem, chciałbym wymienić jedynie grafikę, bo wystarczy mi ona do kwietnia.

Wiem, że zasilacz jest słaby, że procesor nie najlepszy, ale czy nie ma żadnej karty (oczywiście dosyć mocnej), by “bezproblemowo” mogła by się podpiąć pod resztę sprzętu ?

Radeon 5670 byłby takim czymś.

Widzę, że Ty masz HD5770 1GB. Jest duża różnica między tymi kartami i czy opłacalna jest ta, którą mi zaproponowałeś ?