Komputer za 4k

Witam ,

Znajomy poprosił o złożenie komputera za 4 tysiące. Na komputroniku wybrałem coś takiego:

Akurat zostanie na mysz, klawiaturę i głośniki. Komputer ma mu służyć przede wszystkim do gier i filmów. Co sądzicie o tym zestawie. A może coś lepszego dało by się złożyć?

Dysk można jakiś większy dać 500-1000GB, kartę graficzną lepszą.

  1. q9300

  2. msi p35 fir

  3. 2x2gb ocz reaper 800mhz (no o ile nie prowadzi obliczeń naukowych i wielkich kompilacji dla jakiegoś uniwersytetu, wtedy 8gb ramu moze się przydać).

4.8800gt/gts

5.320gb samsung f1

6.cooler master ellite 331/333

7.Pionieer dvr215d (dość cichy, przede wszystkim bardzo wysokiej jakości wypalone płytki)

8.Corsair vx450, hx520, chieftec cft 560 12/600 14

  1. big typhoon jest bardzo dobrym i niedocenianym chłodzeniem, ale nieco lepszy obieg powietrza można stworzyć korzystając ze scythe mugen’a.

No i skusiłbym się chyba na inny sklep jeśli po tych poprawkach komputer wyleciałby poza budżet. Owszem, jest tam wygodnie, przyzwoita obsługa, dużo sklepów, ale jednak drogo jakoś…

Oczywiście komputer będzie kupowany w innym sklepie, na komputroniku mają po prostu wygodny konfigurator i dlatego z niego skorzystałem, a że ceny maja droższe to myślę, że w innym sklepie drożej nie wyjdzie. Co do dysku to chciał tak około 500GB tylko że wg mnie lepiej jest kupić dwa dyski i połączyć RAID niż kupować jeden duży. W kartach graficznych nie jestem za bardzo na bieżąco, patrzyłem na taktowanie rdzenie i pamięci oraz na jej ilość. Skoro radzicie zmienić na 8800 to co powiecie o tej:

http://www.komputronik.pl/Karty_graficzne/PCI_Express_x16/chipset_nVidia/GeForce_8800_GT/GeForce_8800_GT_512MB/GeForce_8800_GT_Asus_TOP_512MB_TV__2x_DVI_PCI_E_/pelny,id,49632/

i jeśli możecie to powiedzcie mi w czym ta karta jest lepsza od tej co wybrałem. Zawsze myślałem ze 9600 to jakby wyższy model

[http://www.komputronik.pl/Karty_graficzne/PCI_Express_x16/chipset_nVidia/GeForce_9600_GT/GeForce_9600_GT_1024MB/GeForce_9600_GT_Gainward_1GB_2xDVI__HDMI__SPDIF_PCI_E_GoldenSample/pelny,id,54364/](http://www.komputronik.pl/Karty_graficzne/PCI_Express_x16/chipset_nVidia/GeForce_9600_GT/GeForce_9600_GT_1024MB/GeForce_9600_GT_Gainward_1GB_2xDVI HDMI SPDIF_PCI_E_GoldenSample/pelny,id,54364/)

I na koniec pytanie płytę gł. Mam niemiłe doświadczenie z MSI i unikam tych płyt, za to DFI jak najbardziej cenię. Chciałem na początku wstawić tu jakiegoś Epoxa ale skoro znajomy twierdzi, że w podkręcanie za bardzo bawił się nie będzie to zdecydowałem na DFI. Czy naprawdę bez obaw brać MSI i czy będzie w tym wypadku lepszy od DFI?

9600gt nie jet wydajniejszy od 8800GT, ma wyższy numer że by laicy dali się nabrać na marketingowy bełkot.

Do czego będzie komputer? Myślę że do zabawy niż pracy. Dlatego z raidu można śmiało zrezygnować i kupić jeden porządny dysk np. Seagate 7200.11 500Gb.

Karta 8800GT - na litość boską było to już milion razy. Ale na pewno nie 8800GTS ja to już wyżej widziałem. W ogóle lepiej z kupnem komputera lub porządnej karty lepiej sie wstrzymać.

Procesor - zanim 4 rdzenie będą obsługiwane przez większość programów, obecne 4 rdzeniowce będą leciwe i zalatujące muzeum. Intel E7200/8400. Nie ma sensu brać 8200.

Płyta - jak lubisz DFI to masz DFI Infinity Blood Iron P35-T2RL.

Tak, wcześniej pisałem że znajomy to raczej gry i filmy niż coś wiecej.

Jak pisałęm w kartach za bardzo zorientowany nie jestem, Teraz na pewno wybiorę 8800. A ma coś nowego niedługo wyjść, że radzisz sie powstrzymać?

Właśnie szukałem testów q9300 proponowanego rzez Mariosti* i znalazłem coś takiego

http://pclab.pl/art31445.html

i teraz szczerze to nie wiem, który byłby lepszy. W tym porównaniu to jednak Q6700 wypada lepiej…

25 czerwca premiera nowych kart Ati, kilka dni wcześniej Nvidii, ale ich kupować nie należy bo będą bardzo drogie i wszystko wskazuje na to że bardzo prądożerne a tym samym pewnie gorące… Kupujesz teraz albo tanią kartę graficzną np Radeon 3650 i np. pod koniec lata kiedy ceny nowości spadną kupujesz nową kartę i sprzedajesz starą kartę.

Do filmów gier nie kupi jeden porządny dysk twardy i procesor 2 rdzeniowy E7200 lub E8400 (ja bym wybrał e7200).

Ma pieniądze na 45nm quada to w sumie głupotą byłoby nie brać, 3,4ghz spokojnie mieć będzie na dobrym chłodzeniu powietrznym typu scythe mugen, a przez najbliższych pare lat wyjdzie zapewne masa giera na silniku ut3 - a więc z 4 rdzeni korzystający w 100%. Dodatkowo lepiej brać 2x320gb samsung f1 niż 2x320gb seagate, bo samsungi te będą poprostu szybsze i cichsze i tańsze…

Do tego czasu komputer będzie pewnie śmieciem.

Yeah, right. I ty w to wierzysz? Jeśli amd nie wyjdzie z dołka i nie stłamsi znowu procesorów intela to następca nehalema będzie miał wydajność pentium 2 :]

komputer >> ps3+kino domowe

Nic tej nierówności nie zmieni, przykro mi. Z resztą sam porządny amplituner to przynajmniej 800zł, tak więc głośniki komputerowe po 600zł mają dużo większy potencjał od takiego kina domowego nawet po 1k.

Niestety takie rozwiązanie odpada. Znajomy choć głównie gra to coś tam zawsze na kompie jeszcze robi - net, word itp.

Mariosti* A powiedz mi jak to w końcu jest z tymi procesorami brać q9300 czy Q6700? Wg tego testu co podałem to jednak Q6700 lepiej się prezentuje. Wydaje mi się, że z OC też nie będzie szalał. Już mniej więcej wiem jaki zestaw mu złożę i co wymienić z tego, który zaproponowałem. Pierwsze to karta na 8800 http://www.komputronik.pl/Karty_graficzne/PCI_Express_x16/chipset_nVidia/GeForce_8800_GT/GeForce_8800_GT_512MB/GeForce_8800_GT_Asus_TOP_512MB_TV__2x_DVI_PCI_E_/pelny,id,49632/

a dwa to dyski samsunga zamiast seagate. Jeszcze tylko takie dwa drobne pytania, zasilacz 650W nie powinien mieć chyba problemów z tym zestawem prawda? A drugie pytanie dotyczy monitora, czy sprawdzi sie w grach i filmach czy jednak coś innego poszukać?

jak quad to absolutnie 45nm, lepszy do grania, bardziej podatny na podkręcanie na chłodzeniu powietrznym, tak więc q9300.

Zasilacz corsair hx520 będzie miał nadmiar mocy na ten zestaw wciąż duży. A 8800gt szukaj z lepszym chłodzeniem, np twintecha, albo gigabyte zalman rev.2, albo jeśli tanio gainwarda gs byś dorwał to też bardzo dobrze by było. Ewentualnie ktoś tutaj bardzo taniego 8800gts od inno3d pokazywał - referencyjne chłodzenie, ale 2 slotowe tak więc wydajne i w idle’u całkiem ciche.

Ostatnia uwaga - wyczekaj do końca tego miesiąca z zakupami, trzeba zobaczyć co się stanie po wprowadzeniu na rynek nowych gf’ów i radków, pewne jest że ceny nie wzrosną, a wręcz przeciwnie.

Wielkie dzięki Mariosti* i innym również za rady teraz już wiem wszystko co mam wstawić do tego zestawu.

no to podaj co wybrales, moze beda jeszcze jakies drobne korekty :slight_smile:

Proszę bardzo, oto ostateczny zestaw

chieftec absolutnie nie gps tylko cft 560! (wysoka sprawność i cicha praca)//z resztą gps’a wypiera ctp seria.

czy naprawde potrzebujesz 8gb ramu?

hdd 320gb samsungi F1 bierz - są dużo szybsze

Reszta ok.

OK to zasilacz zaraz poprawie. Co do tych dysków to pisze że je wycofali i nie są już dostępne więc nie wiem czy da rade je kupić, jeśli chodzi o RAM to sam nie wiem jak mu tłumaczyć ale się uparł, że chce mieć 8GB. W końcu to jego komputer ma być więc niech mu będzie.

To najnajnowsze dyski od samsunga więc wątpie aby wycofywali…

Tak dla pewności - spytaj go czy będzie korzystał z 64bitowego systemu operacyjnego odrazu bo w innym wypadku niezły owned będzie miał :wink:

Oczywiście że z 64bit inaczej tyle RAMu nie miało by sensu. To ja nie wiem co za bałagan w tym komputroniku mają. Ok to zapisze sobie i zapytam o te dyski w sklepie w którym będzie kupował kompa. Raz jeszcze dziękuje wszystkim za pomoc.