Komputer za ok. 1500zł

Witam wszystkich, mam prośbę o radę jaki zestaw złożyć za ok 1500zł.

Będę składał za ok 3-4tygodnie ale do tego czasu chcę być już zorientowany no i oczywiście liczę na spadki cen :wink:

Komputer ma zastąpić laptopa, który mi w zupełności wystarczał (z prockiem intel core 2 duo t5500, 2gb ram, geforce go 7600) ale jako, że właśnie sprawiłem sobie biurko i mam miejsce to postanowiłem wykorzystać okazję. W zasadzie jedyna rzecz, która mnie w tym laptopie drażni to meeega długie startowanie systemu (vista) i nad tym argumentem chciałbym się skoncentrować a więc priorytet to szybka komunikacja procesora z całą resztą.

Komputer wykorzystuję do przeglądania internetu i office’a. Podejrzewam, że szarpnę się na win siódemkę i chciałbym, żeby startował jak xp albo jeszcze szybciej :wink:

Wymyśliłem sobie to tak żeby na razie kupić kompa za 1500zł (bo tyle będę miał za laptopa, dokładam tylko na monitor i klawiaturę) bez karty graficznej (czyli zintegrowana na płycie głównej) a więcej wydać na procesor i pamięć. Oczywiście szybki dysk też się przyda ale z tego co wyszukałem to samsung f3 jest najlepszym wyborem więc tutaj nie ma co cudować.

Przeglądałem oczywiście zestawy w podwieszonym wątku ale moje wymagania na tą chwilę są dość specyficzne i proszę o waszą pomoc.

Podsumowując króciutko:

prawie na pewno nie będę cudował z OC,

kartę graficzną kupie na pewno za jakieś 5-6 miesięcy i wydam na nią z 300-400zł ale na razie nie ma tematu,

pamięć chciałbym 4GB,

płyta musi mieć zintegrowaną grafikę (bo dźwięk to już chyba wszystkie mają),

Z góry dziękuję za porady.

Kompa może niech Ci złoży ktoś inny, ale powiem tak: nie lepiej by Ci było zmodernizować trochę laptopa (o ile jest taka możliwość?) czyli może lepszy proc i więcej ram, do tego Seven zamiast Visty? To takie moje pytanko :smiley:

Procesor: AMD Phenom II X2 550 /3.1GHz, L3 6MB, 80W, BOX, AM3/ 330 zł

Płyta główna: AsRock M3A785GM-LE /AMD 785G, DDR3-1600, mATX/ 230 zł

Pamięć RAM: A-Data 4GB (2x2GB) 1600MHz CL8 Extreme Edition 390 zł

Dysk twardy: Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3 185 zł

Nagrywarka DVD: Samsung SH-S223C SATA (black) 99 zł

Obudowa: TakeMe Aramis (bez zasilacza) 90 zł

Zasilacz: bequiet! PurePower L7 350W 175 zł

Suma: 1499 zł brutto w Esc

A za te 5-6 miesięcy kupisz jakąś kartę graficzną produkowaną w technologii 40nm (HD5770 czy przyszłe Fermi od nVidii).

Co do składania kompa to nie ma takiej potrzeby - spokojnie sobie sam poradzę ale dziękuję za sugestie :stuck_out_tongue:

Z gier już wyrosłem co nie znaczy, że nigdy żadnej nie odpalę więc chcę mieć zapas mocy.

Na laptopa jest już kupiec a mam go już za długo, trzeba coś zmienić :wink:

Adalbert , dziękuję za konkretną poradę, mam tylko pytanie czy ten zasilacz 350w pod tą kartę za jakieś pół roku wystarczy w zupełności czy może jednak coś mocniejszego kupić? Wydanie 100 czy 200zł nie będzie stanowiło jakiegoś wielkiego problemu - ot po prostu sobie założyłem taką kwotę, którą będę miał za laptopa.

Nie ma najmniejszego problemu, ten zasilacz potrafiłby zasilić prawie każdy zestaw składający się z czterordzeniowego procesora i jednego rdzenia grafiki, nawet tych silniejszych. Ten zestaw z dołożonym HD5770 pod obciążeniem będzie miał zapotrzebowanie na prąd rzędu 200W.

Procesor:

AMD Athlon II X4 620 /2.6GHz, 2MB, 95W, BOX, AM3/

335 zł


Płyta główna:

AsRock M3A785GXH/128M /AMD 785G, DDR3-1600/

315 zł


Pamięć RAM:

GoodRam 4GB (2x2GB) 1600MHz CL9

330 zł


Druga pamięć RAM:

-

-


Dysk twardy:

Samsung 500GB 5400rpm 16MB cache SATA-II F3EG

185 zł


Drugi dysk twardy:

-

-


Kieszeń HDD:

-

-


Karta graficzna:

-

-


Karta dźwiekowa:

-

-


Głośniki:

-

-


Napęd FDD:

-

-


Nagrywarka DVD:

Samsung SH-S223B SATA (black)

110 zł


Karta sieciowa:

-

-


Tuner TV:

-

-


Klawiatura:

-

-


Mysz:

-

-


Obudowa:

TakeMe Aramis (bez zasilacza)

90 zł


Zasilacz:

bequiet! PurePower L7 350W

175 zł


Listwa zasilajaca:

-

-


Monitor:

-

-


Drukarka:

-

-


Kabel do drukarki:

-

-


Skaner:

-

-


System Operacyjny:

-

-


Oprogramowanie:

-

-


Oprogramowanie:

-

-


	Suma: 	  	

1540

	zł brutto

1262.30

	zł netto

Mimo, że pamięci troszkę słabsze, jeżeli chodzi o opóźnienia, za to masz całkiem wydajny procesor z czterema rdzeniami. Jeżeli nie jesteś typem over clockera to na pewne pamiątki od GoodRam’a w zupełności ci wystarczą i różnicy między A-Datami, które podał Adalbert , a nimi nie zobaczysz.

To tylko taka sugestia, bo jak zwykle zestaw Adalberta jest bezbłędny. :slight_smile:

Marcin_s1 chcę przede wszystkim szybkiego uruchamiania systemu, przeglądania internetu i oprogramowania biurowego - każde z tych zadań preferuje raczej dwa szybkie i wydajne rdzenie (bo nie są pisane wielowątkowo), niż cztery słabsze (Athlon II x4 620 ma 512kB pamięci cache L2 na rdzeń, brak pamięci L3, zegar 2,6GHz, Phenom II x2 550 ma tak samo 512 kB pamięci cache L2 na rdzeń, ale ma aż 6MB pamięci L3 i taktowany jest wyżej, bo 3,1GHz). Dlatego uważam, że ten Athlon jest nietrafioną propozycją w tym wypadku, biorąc pod uwagę szansę na odblokowanie 2 wyłączonych rdzeni w Phenomie II x2 550 i to, że jest to BlackEdition - przez co zwyczajne kręcenie staje się banalnie proste.

AsRock M3A785GXH niczym szczególnym się nie wyróżnia, w sensie zapewnia identyczną wydajność co tańsza AsRock M3A785GM-LE.

RAM zgoda, różnica praktycznie niezauważalna, ale w sumie cena też zbytnio nie różni, a akurat w budżecie się zmieściły, a autor chciał dobry procesor i pamięci.

I nagrywarka niepotrzebnie 11zł droższa. :slight_smile:

Zgodzę się. Zawsze można wziąć Athlona II x3 i odblokować pamięć L3, a także 4 rdzeń. :slight_smile:

Nagrywarka droższa, bo jest na złączę SATA, nie ma co pakować się w taśmę ATA, odchodzi do lamusa.

Samsung SH-S223C SATA jak sama nazwa wskazuje jest na SATA, nie na ATA.

Natomiast Athlon II x3 jest na jądrze Rana, które jest niczym innym, jak Propus z Athlona II x4 (tyle, że z wyłączonym jednym rdzeniem), który jak wiemy, pamięci L3 nie posiada, więc nie istnieje coś takiego jak odblokowanie pamięci L3 w Athlonie II x3. Z rdzeniem się zgodzę, jest możliwość odblokowania, sytuacja jest inna niż w Athlonie II x2 na jądrze Regor, gdyż jest to całkiem inna konstrukcja. Co ostatecznie i tak nie zmienia faktu, że do aplikacji jedno/dwu-wątkowych Phenom II sprawdzi się zdecydowanie lepiej.

Dzięki panowie za sugestie i polemikę między wami - przeglądam na bieżąco.

Co do pamięci to zapytam czy te szybsze to tylko od tego producenta się nadają? W krakowskich sklepach niestety tych modeli a-data nie mają (pozostaje mieć nadzieję, że się pojawią).

W kwestii procesora to raczej nie będę się bawił w jakieś odblokowywanie bo z tego co czytam to różnie z tym może być. Początkowa fascynacja skończyłaby się za pewne tylko nieuzasadnionym zwiększonym poborem prądu - bo sama moc pewnie nie byłaby wykorzystywana. Z dużym prawdopodobieństwem będę odpalał program do układania planu lekcji w szkole, niestety nie wiem jaki procesor lepiej się sprawdzi przy takim zadaniu. Jeśli ktoś wie to miałoby to decydujące znaczenie.

Adalbert

http://www.frazpc.pl/news/28141-Urucham … owa_metoda

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/Zmo … 25250.html

“Co do pamięci to zapytam czy te szybsze to tylko od tego producenta się nadają? W krakowskich sklepach niestety tych modeli a-data nie mają (pozostaje mieć nadzieję, że się pojawią).”

Patrzysz w sumie tylko na gwarantowane parametry i cenę, jeżeli nie planujesz podkręcania pamięci (nie przynosi to zauważalnego wzrostu wydajności). Jeżeli najsłabsze pamięci są bardzo tanie, to nie opłaca się dorzucać do trochę lepszych, bo różnica wydajności jest marginalna. Jeżeli natomiast zostało Ci trochę kasy, to możesz poszukać, w granicach rozsądku, najtańszych pamięci 1600MHz CL7/CL8, bądź 1333MHz CL7.

jeżeli nie będziesz kupował w Esce, to upewnij się co do zestawu z innego sklepu, żeby Ci nie wcisnęli jakiegoś słabego produktu, bądź w za dużej cenie.

Nie zamierzam kupować gotowego zestawu tylko złożyć go sam więc nikt mi nic nie wciśnie :wink: Jeden już składałem i działa do dzisiaj (już chyba z 4lata). Żeby za dużo nie pisać nie uważam się za laika a w razie draki mam speca od elektroniki pod ręką.

W Krakowie mamy 3-4 sklepy z dobrymi cenami choć przyznam, że oferta poskładania zestawu przez sklep mający dobre ceny kusi i nie wykluczam zakupu w esc.pl

Niektóre podzespoły zostały wybrane ze względu na cenę, po prostu tańszych w Esc nie było, więc na nie padł wybór, ale w osiedlowych sklepach możesz znaleźć taniej.

Procesor i dysk poszukaj dokładnie takich jakie podaliśmy, natomiast:

Płyta główna: poszukaj jakąś najtańszą na chipsecie AMD 785G czyli ze zintegrowaną kartą graficzna HD4200, zwróć uwagę na zintegrowaną pamięć SidePort, jej obecność zauważalnie zwiększa wydajność grafiki

Pamięć RAM: przede wszystkim kieruj się ceną, dopiero później zobacz jakie są trochę droższe modele z gwarantowanymi lepszymi parametrami

Nagrywarka DVD: również poszukaj taniej, zwróć uwagę na interfejs SATA i deklarowane prędkości nagrywania - im większe, tym prawdopodobnie nowszy model

Obudowa: do takiego zestawu brałbym najtańszą jaką bym znalazł, która jako tako mi się podoba

Zasilacz: tutaj zależy od oferty sklepów, ciężko wymienić wszystkie dobre i wszystkie słabe, najlepiej jakbyś dał znać co tam jest