Komputer zacina się zawsze po 5 minutach

Mam problem. Od jakiejś godziny nie mogę korzystać z komputera bo każdorazowo ZACINA się w 5 minut po uruchomieniu. A zawiesza się w sposób taki, że pomaga tylko twardy reset (na kolejne 5 minut). Zawiesza mi się wszystko na ekranie, mogę tylko przesuwać myszką ale nie mogę w nic kliknąć, nie mogę wywołać menedżera zadań itd. Bardzo dziwne. Udało mi się włączyć opcje skanowania antyvirusem AVG przy starcie systemu ale nic nie znalazł. Co mam zrobić?
Windows 10.

Zrobiłem tak dużo testów ze nie mam żadnego pomysłu co może być nie tak.
Przeskanowałem nawet innymi antyvirusami, odinstalowałem swój na amen i nic.
Komp chodzi 5 minut i ścięcie.

Może to dziwne ale podejrzewam przeglądarkę, może ona coś miesza? BO co włącze kompa to ją uruchamiam od razu.
Ale zaktualizowałem do nowszej wersji i nic nie dało (Vivaldi).

Najpierw hardware: sprawdź S.M.A.R.T dysku(-ów) np. za pomocją CrystaDiskInfo, potem pokaż temperatury CPU/k.graficznej. Jak nic nie będzie rzuczającego się w oczy, wrzuć logi do działu “bezpieczeństwo” zgodnie z opisem tam zawartym. Tam masz magików, którzy z logu wyłuskają, czy to sprawa związana z jakimś malware.

Może to dziwne, ale zajrzałbym w dwa miejsca:

  • do autostartu
  • do podglądu zdarzeń systemowych
    (mi wygląda to nie tyle na infekcję, co na zawieszanie się jakiejś usługi)
    Podaj też dokładną wersję systemu - bo być może że aktualizacja ci zarzyna CPU …

Uruchom system w trybie awaryjnym i tam sprawdź to co inny zaproponowali. bo take ciągłe katowanie dysku i innych elementów odcinaniem prądu w najlepszym przypadku skończy się tym że windows już nie wstanie.

1 polubienie

W takim przypadku warto też sprawdzić zaplanowane zadania. Jakaś aplikacja, albo skanowanie włącza się po 5 minutach od włączenia komputera i zawiesza system. Także można po paru minutach włączyć task manager - menadżer zadań i patrzeć, jaki proces pojawi się w piątej minucie.

Też bym zaczął od tego, tak jakby chciał a nie mógł czegos uruchomić lub zaczął swapować i konał.

Jeżeli był by to błąd wyskoczył by niebieski ekran z komunikatem i błędem. Czy komputer wydaje jakiś dźwięk po zacięciu się?

W Windows 10 robisz to tak, jak w tym artykule:

https://support.microsoft.com/pl-pl/help/12376/windows-10-start-your-pc-in-safe-mode

W wersji obrazkowo-filmowej (to tylko jedna z metod, opisana jako 2. w ww. artykule):

Tutaj wersja systemu Windows: http://prntscr.com/moe4uw
1803, Windows 10 Home

SMART dysków jest OKEJ, każdego z nich. Poza tym to nowe dyski, komputer ma może z 1 rok. Temperatury też w normie.

Dziękuję za instraukcje, to pomocne! W trybie awaryjnym działa (jak i CZASEM po uruchomieniu w normalnym, po kilku resetach na ostro co 5 minut włączy się raz i działą już do końća)

Tutaj screen z podglądu zdarzeń. Zobaczyć można te błędy “co 5 minut” patrząc na czas wystąpienia błędu: http://prntscr.com/moeohk Co konkretnie miałbym tutaj Wam wrzucić z tamtego miejsca?

Jest to niewykonalne. Jak mam sprawdzić kiedy jakiś proces mi się pojawił? Nie ma segregacji od “data aktywowania”.
A skoro ma się pojawić za 5 miut to już powienien on być na liście od początku.

Nie wydaje dźwięku, po prostu wszystko zastyga w miejscu. Można ruszać myszką ale kliknięcie na cokolwiek nie powoduje rezultatu. Nawet klawisza Windows nie można użyć ani menedżera zadań wywołać - tylko twarty reset

Nic to nie zmieniło, dodam że jest to masakrycznie ■■■■■******.
No nie mogę pracować na kompiue bo co bite 5 minut wszystko staje w miejscu.
Już 4 razy resetowałem kompa, od 20 minut nie robie nic innego tylko go resetuje.

Ja proponuję żebyś postawił sobie system od nowa. Wszystko sugeruje problem z software a ciągłe twarde resety skończą się niedługo tym że coś się zepsuje fizycznie.

TYlko upewniam się: wykres prędkości odczytów w też zrobiłeś, czy tylko generalną kondycję?

Powyłączaj wszystko co niepotrzebne z autostartu, a na czas testów nawet to co potrzebne, ale nieistotne dla działania systemu. Zobacz jak wtedy zachowuje się system.
Poprawna praca w trybie awaryjnym może (nie musi) sugerować, że przyczyną jest jakieś oprogramowanie bądź sterowniki. W ten sposób możesz znaleźć ten (nie)właściwy.

Wejdź w “Menedżer zadań” (najłatwiej ctrl+alt+del i ostatnia pozycja), zakładka “Uruchamianie”.
Powyłączaj co zbędne (praktycznie możesz prawie wszystko, zostaw Microsoftu i ewentualnie antywirusa).

Przykład:


uruchom msconfig

Wejdź w zakładkę
“Usługi”

zaznacz koniecznie
:ballot_box_with_check: Ukryj wszystkie usługi firmy Microsoft

Wyłącz wszystkie pozostałe (bądź zostaw te, o których wiesz, że są OK).
Coś w tym stylu:

image

Zobacz jak działa system. Jak dobrze, to już wiesz, że coś z tych wyłączonych, pozostaje sprawdzić co konkretnie.

Takie głupie pytanie. Nie masz ty przypadkiem karty Wifi TP-Link ?