Komputer zawiesza się i wywala bluescreeny

Witam.

Otóż mam na innym komputerze problem pod tytułem: komputer zawiesza się (nie da się go wtedy nawet zresetować), czasami po tym nie chce się włączyć jakiś czas. Czasami także wywala bluescreen.

Teraz aktualnie zawiesił się i nie chce się włączyć - dysk się w ogóle nie załącza (chociaż nie winiłbym od razu dysku). A na przykład wczoraj bezproblemowo działał cały dzień. I sam nie wiem o co chodzi.

Zastanawiam się, czy to może wina oprogramowania, czy mechaniczna. Bo z mechanicznych przychodzą mi do głowy jedynie kondensatory na płycie albo ramy. A z oprogramowaniem to może być bardziej zawiła sprawa. Dane zawarte na tym komputerze są potrzebne. A ja za bardzo nie mam tam możliwości kombinowania, bo cokolwiek bym nie zrobił, to od razu jest źle… (wiecie o co chodzi :P). Oczywiście jakby się załaczył, to najchętniej zainstalowałbym OTL i nim “przeleciał”, a Wam zapodał raport.

Dodatkowo jedynym antywirem, który pilnował komputer był darmowy avast.

Dodam, że komputer jest dość stary, jednak specyfikacji nei jestem w stanie teraz sprawdzić, bo się nie włącza, ale był to komputer pokroju Athlon 3200+, grafiki 6600. Szczegółową specyfikację podam, jak uda się go (o ile w ogóle) włączyć.

W pierwszej kolejności sprawdzenie sprzętu.

Czy w trybie awaryjnym jest tak samo? Analiza bluescreenów: blue-screen-windows-bit-t491491.html#p3095248 (nie ma znaczenia czy problem dotyczy Windows w wersji 32 czy 64-bitowej) oraz komputer-sie-wylacza-t498828.html#p3137602 W drugim temacie są informacje na temat testowania sprzętu. Poszukaj prawidłowości typu: data instalacji aktualizacji albo programu = początek problemów windows-zawiesza-sie-ekranie-zapraszamy-t483583.html#p3047732

Zgrywanie danych

Albo Hiren Boot. Albo odzyskanie-danych-dysku-sytuacji-gdy-system-nie-dziala-t492904.html Albo podłącz dysk do innego komputera i przegraj dane. To możliwe jeżeli dysk nie jest uszkodzony

W ostateczności serwis.

Ostatnio aktualizował się program Adobe (reader). Teraz włączyłem tryb awaryjny i na co mam czekać? Czy stanei się tak samo, czy może w jakiś inny sposób szukać problemu?

Jak działają te programy do odzyskiwania danych? Bo tu nie chodzi o to, że sam system się nie załącza, tylko, że jak już isę zawiesi to się go nie da zresetować, a później nawet włączyć (w ogóle dysk się nei załącza, nic isę nie dzieje - kiedys miałem tak na swoim komputerze i to przeszło… chociaż stawiałbym wtedy właśnie na kondensatory).

Windows to XP jakby co 32 bit.

Edit: Właśnie zawiesił sie w trybie awaryjnym :< Mogę po prostu zrobić zdjecie bluscreen’a, jak go wywali? To znaczy - komputer nie daje teraz możliwości, żeby był na tyle długo włączony, aby zainstalować te programy co tam są podane. Chciałbym wwiedzieć, czy jesteś(cie) w stanie taki bs przeanalizować?

Tak. Uruchamiasz awaryjny i czekasz.

Bo w trybie awaryjnym ładowane są tylko rzeczy niezbędne do uruchomienia systemu. Czyli nie są ładowane na przykład wszystkie sterowniki, w przeciwieństwie do trybu normalnego. Jeżeli w trybie awaryjnym wszystko będzie w porządku, to oznaczać będzie prawdopodobnie problem z jakimś sterownikiem. Jeżeli w trybie awaryjnym też będą problemy, oznaczać to może problem z systemem albo ze sprzętem.

Jeżeli w trybie awaryjnym nie ma problemów, to z poziomu awaryjnego możesz przegrać dane. Albo podłącz dysk do innego komputera i przegraj dane. To możliwe jeżeli dysk nie jest uszkodzony. Albo Hiren Boot albo odzyskanie-danych-dysku-sytuacji-gdy-system-nie-dziala-t492904.html Jak działają te programy do “odzyskiwania danych”? Sytuacja, że padł i system nie uruchamia się, ale dysk i komputer są sprawne. W tej sytuacji można uruchomić np. system z płyty (system, który nie wymaga instalacji) i oferuje dostęp do Twojego dysku twardego i zgrać dane. Proste i działa.

Tutaj masz o sprawdzeniu sprzętu, w tym dysku komputer-sie-wylacza-t498828.html#p3137602 i o niebieskich ekranach. Skopiuj zawartość C:\Windows\Minidump do nowego folderu na pulpicie, prawy przycisk myszy na nowy folder - Wyślij do - folder skompresowany (zip) i wrzuć ten zip na http://www.speedyshare.com/ i podaj tu link.

Czyli ogólnie polega to na tym, żeby bluescreen wyrzucił, co jest nie tak. Z tym, że ja nie mam możliwości przeanalizowania tego na tamtym komputerze, bo zaraz pada. Jest ktos z Was w stanei to przeanalizować, jak np. zrobię zdjęcie błędu (i tak muszę) czy może na swoim komputerze spróbować wrzucić ten dany kod błędu w wyszukiwarkę problemów windowsa (support)?

Poza tym, ten komputer nie resetuje się, tylko zawiesza. Nawet przycisk reset nie działa. TO jak mam niby mu zamienić opcję resetowania na wywalanie błędu, jak on isę nie resetuje? Pozostaje mi tylko mieć nadzieję, że za którymś razem wywali bluescreen (zwykle robi to przy włączaniu), a nie zawiesi się w trakcie.

Dodane 08.10.2012 (Pn) 20:35

http://imageshack.us/a/img145/2037/20121008203550.jpg

Tak to wygląda. Nie wiem szczerze, o co tu może chodzić, bo żadnych konretów nie ma podanych. Są te kody na dole - który wpisać w supporcie, żeby wyszukać co to za błąd?

Sprawdź kody błędów.

Zobacz - http://support.microsoft.com/gp/errormessage/pl i http://www.hotfix.pl/bledy-systemu-wind … od-a11.htm (za problem-bluescreenami-t490137.html#p3086927).

Wszystko to jest w tematach, do których podałem linki.

Więcej powiedziałoby to - Skopiuj zawartość C:\Windows\Minidump do nowego folderu na pulpicie, prawy przycisk myszy na nowy folder - Wyślij do - folder skompresowany (zip) i wrzuć ten zip na http://www.speedyshare.com/ i podaj tu link.

Support wyrzuca, że może byc to błąd z niezgodnoscią sprzętu (procesor), przegrzaniem, zasilaniem lub pamięcią. Hmm. Ostatnio komputer był ruszany, a 6-letnia pasta termoprzewodząca raczej nie jest zbyt trwała. Ale zastanawiam sie nad jedna opcją. Ten komputer kilka miesięcy temu miał spore problemy z biosem - a dokładnie baterią. W ogóle cały czas padała (po wyłączeniu listwy zasilającej), trzeba było specjalnie wchodzić do komputera jakos przez bios. Mam nową baterię pod ręką, może spróbuję wymienić? Może to być jej wina w ogóle?

Dodane 08.10.2012 (Pn) 21:47

Komputer teraz nie chce się ani razu włączyc za pierwszym razem, wchodzi tylko, świeci się czerwona kontrolka dysku i ekran jest cały czas czarny. Dopiero po resecie wchodzi do windowsa. Nie wymieniliśmy baterii biosu, bo okazało się, że zła została kupiona ;(

Sprawdź dokładnie sprzęt, opis masz w temacie, który podałem komputer-sie-wylacza-t498828.html#p3137602. Rozbierz komputer, zobacz czy nie ma na płycie głównej popuchniętych kondensatorów. Myślę, że prostsze będzie oddanie komputera do serwisu, wydasz kilkadziesiąt złotych, a tam sprawdzą za Ciebie wiele możliwości, włącznie z wymianą baterii, przetestowaniem dysku, pamięci, sprawdzeniem napięć zasilacza, sprawdzeniu działania sprzętu pod inną płytą główną itd.