Komputer zawiesza się podczas grania

Witam, ostatnio podczas grania w GTA 4 i NFS Undercover (więcej gier nie posiadam na chwile obecną) komputer się zawiesza… Jest to nowy sprzęt (około tydzień) i z początku nie zawieszał się podczas grania. Stopniowo działo się to coraz częściej no i dzieje się dalej. Specyfika poniżej:

System operacyjny Microsoft Windows XP Professional

Dodatek service pack systemu operacyjnego Dodatek Service Pack 3

DirectX 4.09.00.0904 (DirectX 9.0c)

Typ procesora DualCore AMD Athlon X2 245, 2755 MHz (14.5 x 190)

Nazwa płyty głównej Gigabyte GA-MA770T-UD3P

Pamięć fizyczna 2048 MB (DDR3-1066 DDR3 SDRAM)

DIMM1: Transcend TX1800KLU-2GK 1 GB DDR3-1066 DDR3 SDRAM (7-7-7-20 @ 533 MHz) (6-6-6-18 @ 457 MHz)

DIMM2: Transcend TX1800KLU-2GK 1 GB DDR3-1066 DDR3 SDRAM (7-7-7-20 @ 533 MHz) (6-6-6-18 @ 457 MHz)

Karta wideo NVIDIA GeForce GTS 250 (512 MB)

Karta dźwiękowa Realtek ALC888/1200 @ ATI SB750 - High Definition Audio Controller

Zasilacz Forton FSP500-60APN

Czy wie ktoś może jaka może być przyczyna częstych zawiech podczas grania ?

Dokładnie wygląda to tak - gram kilka minut (różnie to bywa) obraz zatrzymuje się w przypadku GTA 4 lub zaczyna mrugać w przypadku NFS Undercover… Czasami w ogóle się nei zawiesza…

Można to zdiagnozować ?

Zasilacz, coś się przegrzewa.

pomiar-temperatur-t340449.html

Jakie temperatury mają Twoje podzespoły?

IDLE:

Płyta główna 40 °C (104 °F)

Procesor 39 °C (102 °F)

Procesor nr 1 / rdzeń nr 1 32 °C (90 °F)

Procesor nr 1 / rdzeń nr 2 32 °C (90 °F)

GPU Diode 45 °C (113 °F)

SAMSUNG HD753LJ 33 °C (91 °F)

Po 5 minutach gry w GTA 4:

Płyta główna 42 °C (108 °F)

Procesor 46 °C (115 °F)

Procesor nr 1 / rdzeń nr 1 40 °C (104 °F)

Procesor nr 1 / rdzeń nr 2 40 °C (104 °F)

GPU Diode 58 °C (136 °F)

SAMSUNG HD753LJ 34 °C (93 °F)

Wgraj najnowsze sterowniki do karty graficznej http://www.nvidia.pl/Download/index.aspx?lang=pl

i następnie DirectX http://www.dobreprogramy.pl/DirectX,Pro … 12667.html

Przeczyść komputer http://www.dobreprogramy.pl/CCleaner,Pr … 13061.html

Przeskanuj komputer jakimś antywirusem

Wgrałem najnowsze sterowniki oraz tego DirectX’a. CCCleaner’em także przeczyściłem… Jestem w trakcie skanowania antywirusem chociaż wątpię, że w tak krótkim czasie coś złapałem… Po wykonaniu wyżej wymienionych czynności problemy występuje nadal…

Tak jak wspomniałem wirusów nie ma… ;D

Przeprowadź test CPU i GPU w programie OCCT i zobacz do jakich temperatur dochodzą temperatury testowanych podzespołów i czy się nie zawiesza komputer.

Testy przeprowadzone… CPU przez 15 min doszło do 48 *C, a GPU po 20 min do 96*C bez błędów…

Pobierz program memtest84+ http://www.memtest86.com/

Zrób test

Możesz podać logi

Co do memtesta pobierasz obraz iso dla swojego systemu operacyjnego, następnie za pomocą nera i narzędzia nagraj obraz na dysk nagrywasz obraz na płytę ustawiasz bootowanie z cd i następnie test standardowy jeżeli coś nie jasne to pisz

96*C to sporo, ale nie powinno to być raczej przyczyną zawieszeń.

Faktycznie może to być wina pamięci, najlepiej sprawdź je tak jak napisał ryglicki1.

Jesteś pewien, że to nie wina żadnych wirusów albo innego świństwa?

Zrobiłem memtest’a (z płyty liveCD linuxa). Test nie wykazał żadnych błędów… A problem podczas grania jak występował tak występuje…

Ściągnij i włącz GPU-Z, zrób, żeby temperaturę logował do pliku, włącz grę, a po zawieszeniu się i ponownym uruchomieniu komputera sprawdź ten plik i powiedz przy jakiej temperaturze się zawiesił komputer.

Hmm włączyłem NFS Undercover i po chwili obraz zatrzymał się w miejscu… Jak obraz się zatrzyma bez problemu mogę zminimalizować aplikacje i normalnie poruszać się przez chwile po pulpicie (potem się całkowicie zawiesza).

Tutaj umieściłem ten plik: http://wklej.org/id/147772/

Jak widać zawiesił się przy temperaturze trochę ponad 51*C…

No to temperaturę i zasilacz można odpuścić jeżeli przy teście OCCT problem nie występuje, a po kilku minutach gry zawiesza się komputer. Podobnie pamięci przeskanowane memtestem bez błędów nie powinny sprawiać problemów (chociaż możesz spróbować pograć najpierw na jednej, a potem na drugiej kości pamięci wsadzonej do różnych gniazd).

Dlatego (po ostatecznym wykluczeniu RAMu) obstawiam przyczynę softwaerową (może jakiś okrojony Windows, albo gierki? niepoprawnie zainstalowane sterowniki?). Masz możliwość przeinstalowania systemu?

Tak mam… I chyba będę musiał to zrobić ;D

No to zainstaluj Windowsa z oryginalnego nośnika z odłączonym internetem, zainstaluj co trzeba żeby jakaś gierka się odpaliła i sprawdź czy to samo będzie się działo (oczywiście przy ciągłym odłączonym internecie).

Nie zdążyłem przeczytać Twojej wypowiedzi i sformatowałem z podłączonym internetem tylko dysk systemowy. No i niestety nic nie pomogło…

Może szybko łapiesz jakiś syf, chociaż dziwnie, że tylko podczas grania się on ujawnia.

Szczerze powiem, że już pomysłów zbytnio nie mam i chyba na gwarancję bym zaniósł…

Hmm syfu raczej nie łapie bo zawsze mam włączonego antywirusa… A od czasu formatowania nie ściągałem nic :wink:

Dzięki wielkie za wszelką pomoc ;D Pozostaje gwarancja… ;D

Nie trzeba nic ściągać, niekiedy wystarczy świeżo zainstalowany system podłączyć na minutę do internetu i już się ma wirusa…

Daj na gwarancję i jak wróci powiedz co było walnięte.