Komputer

Witam piszę tutaj z prośbą o złożenie komputera aby był złożony, już z obudową i windowsem, znalazłem taki na allegro gotowy (https://allegro.pl/oferta/do-gier-core-i7-16gb-gtx-1660-super-gddr6-1tb-w10-9439322931) ale słyszałem że nie polecają takich, czy mógłby ktoś podjąć się próby złożenia gotowego do użycia komputera? Chodzi mi też o.to żeby miał czujnik wifi żebym nie musiał ciągnąć kabla bo z tym mogą być problemy. Cena najlepiej jakby nie wynosiła więcej niż 2500 złotych.

Ta platforma ma już lekko 9 lat. (procesor, chipset ) Nie wbijaj się w to. a co do składania nowego.

  • Zasilacz do komputera SilentiumPC Vero L2 500W 80 Plus Bronze
  • Pamięć RAM DDR4 Crucial 8GB (1x8GB) 3000MHz CL15 Ballistix Sport LT Gray
  • Obudowa do komputera SilentiumPC Signum SG1
  • Dysk SSD PNY 480GB 2,5" SATA SSD CS900
  • Płyta główna Socket AM4 MSI B450M-A PRO MAX
  • Karta graficzna NVIDIA Zotac GeForce GTX 1650 SUPER Gaming Twin Fan 4GB GDDR6
  • Procesor AMD Ryzen 5 AMD Ryzen 5 1600 AF
  • 8 GB RAM jak wystarczy
    windows - ceny od 200 do 400

A czy 8 GB ram wystarczy? I jeszcze pytanie gdzie mogę to wpisać czy wyszukać żeby ktoś mi go złożył i był gotowy do pracy?

8GB wystarczy. Ale w niektórych grach to może być za mało. Oraz w programach do obróbki filmów im więcej, tym lepiej. Do Internetu wystarczy.

Można sobie samemu złożyć.
Jak się ma komplet części, to już proste, na poziomie klocków LEGO. Trudność polega na samym doborze części, bo trzeba się znać na ofercie rynkowej i wiedzieć co do czego pasuje (np. pamięci DDR3 nie wejdą do płyty DDR4). Naprawdę trudno to źle podłączyć, bo jak coś do czegoś nie pasuje, to się nie połączy ze sobą, nie wejdzie.

Wszystkie części to: 1.Obudowa, 2.Zasilacz, 3. Płyta główna, 4.Procesor, 5. Pamięci RAM, 6. Dyski z kablami SATA lub przykręcane do płyty głównej (NVMe), 7.Karta graficzna. I to chyba wszystko, nawet w klockach LEGO nie ma 6…7 części.
Najwięcej grzebania jest z kablami po drugiej stronie płyty głównej, ale to trzeba na wyczucie i z wyobraźnią, tutaj nie ma reguły, zależnie od okoliczności.
Trzeba uważać przy wkładaniu procesora, bo pasuje tylko w jedną stronę i próba wciśnięcia go inaczej skończy się uszkodzeniem.
Odtłuścić powierzchnię procesora (najlepiej alkoholem izopropylowym, ale może być denaturat), powierzchnię radiatora (jeśli nie ma nałożonej pasty), nałożyć na procesor pastę wielkości ziarnka grochu (jeśli nie ma fabrycznie na radiatorze).

I trzeba uważać na ładunki elektrostatyczne. Czyli pod żadnym pozorem nie dotykać powierzchni złączy na pamięciach, karcie graficznej, od dołu procesora.
Dobrze byłoby dotknąć na przykład rurki kaloryfera (lub bolca uziemiającego w gniazdku, w ostateczności może być betonowa ściana), później obudowy, następnie chwytać części za metalowe elementy. Po odejściu od stołu i powrocie, to z powrotem, rurki kaloryfera, obudowy…
I lepiej nie mieć na sobie elektryzujących się ubrań, wystarczy bawełniana podkoszulka.

Ewentualnie na YT są filmiki jak złożyć.

No i to cała filozofia. Naprawdę, nie jest trudne, najtrudniej dobrać elementy.
Ewentualnie zamówić w sklepie komputerowym części razem ze złożeniem, chyba na każdym osiedlu jest co najmniej jeden sklep komputerowy.

Super dzięki za podpowiedzi, też dostałem taką propozycję i waham się która jest w miarę lepsza
(https://www.morele.net/inventory/info/76fc3d81/) i jeszcze pytanie czy adapter Wi-Fi normalnie by wchodził w grę? Bo miałbym trochę problem podłączenie kabla z routera do komputera

https://www.morele.net/inventory/info/c546f373/

Poprawiony na trochę taniej, a lepszy dysk i chłodniejsza karta graficzna oraz większa obudowa.
Kod na złożenie komputera za 1zł :
13371337
Windowsa możesz na kluczpanda.pl zakupić.

I takich kupujących nam trzeba! Dobrze, że zapytałeś, bo wlazłbyś na minę.

Zapytałbym @xkazeshinix czy sprzedał:

3100 ma mniej rdzeni, ale wyższe zegary, w grach z 1600 obecnie wielkich różnic nie ma. Natomiast w parze 5500XT i 1650 Super, to 5500Xt jest minimalnie lepsza, aczkolwiek różnice zależą od gry i są naparwdę minimalne.

Dziękuje wszystkim za pomoc, pewnie zdecyduje się na ten zestaw od @panicagaming :slight_smile:

W zestawie @panicagaming można zmienić płytę główną na Gigabyte DS3H, a SSD na Kioxia (480GB) i w ten sposób mamy luźne 110 PLN. Wykorzystałbym je na zakup mocniejszej karty (1650 Super).

A czy będzie to wielka różnica czy taka lekko zauważalna? Bo nie potrzebuje jakichs konkretnych mocnych specyfikacji, bo nie jestem streamearem ani jakims pro graczem, raczej casualem ktory chce juz miec komputer na pare dobrych lat zeby pograc w lepsze gierki :stuck_out_tongue:

Różnica jest zauważalna (patrz na FPS) - internety mówią, że są to okolice 35%:

A różnica w cenie (przy całym zestawie) to 20 PLN (po wymianie płyty, ssd i karty [KFA 1650 Super]).

Okej zrobiłem tak i teraz cały zestaw wygląda tak:

  • [Zasilacz SilentiumPC Vero L3 500W (SPC265)
  • [Pamięć G.Skill Aegis, DDR4, 16 GB, 3200MHz, CL16 (F4-3200C16D-16GIS)
  • [Procesor AMD Ryzen 3 3100, 3.6GHz, 16 MB, BOX (100-100000284BOX)
  • [Obudowa SilentiumPC Armis AR6 (SPC254)
  • [Płyta główna Gigabyte B450M DS3H
  • [Dysk SSD Kioxia Exceria Series 2,5 480 GB 2.5’’ SATA III (LTC10Z480GG8)
  • [Karta graficzna KFA2 GeForce GTX 1650 SUPER EX 4GB GDDR6 (65SQL8DS61EK)

WiFi jeszcze dolicz :slight_smile:

https://www.morele.net/kategoria/karty-sieciowe-wi-fi-477/,,,,,,,p,0,,,,/1/

Doliczyłem jeszcze

  • [Karta sieciowa Lanberg NC-0300-WIE] (te wifi o ktorym mowa) i pendriva bo akurat mi potrzeba i montaż, razem wychodzi 2487 czyli idealna cena której poszukiwalem :smiley:

Dziękuje wszystkim za pomoc i zajęcie czasu ^^

Jest dobrze, zestaw kompatybilny.