Komunikacja pomiędzy : Linux i Windows (serwer i komputer)

Witam,

jakie istnieją sposoby komunikacji pomiędzy komputerami :

Linux (Debian albo Ubuntu - Serwer) i Windows (Vista, 7, XP - komputer użytkowy)?

Do czego to potrzebuję? Chciałbym stworzyć sobie w domu ze starego komputera serwer,

który udostępniałby miejsce na dysku oraz drukarkę innym komputerom w sieci.

Dodatkowo również hosting stron www (dla użytku własnego - testy) oraz

pobieranie plików z sieci (głównie rapidshare, hotfile [kolejki plików] itp.).

Nie chcę co chwile przepinać monitora, myszki, klawiatury.

Sprzęt musi pobierać mało prądu.

Kolega polecał mi program TeamViewer, ale podobno nie działa pod Linuxem.

Zależałoby mi na graficznym interfejsie, ponieważ nie jestem zaawansowanym użytkownikiem Linuxa.

Z góry dzięki za pomoc.

Pozdrawiam

Zależy o co Ci chodzi, rozwiń myśl :slight_smile:

Do tego możesz zainstalować serwer Apache albo Nginx lub inny, jeśli chcesz używać PHP to zainstaluj po prostu cały pakiet - LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP) :slight_smile:

Dostęp do serwera możesz mieć przez program Putty, dostępny zarówno dla Linuksa jak i Windowsa.

Co prawda do konfiguracji Apache czy serwera FTP są tam jakieś graficzne konfiguratory ale praktycznie takie rzeczy konfiguruje się przez edycję plików konfiguracyjnych, które są szczegółowo opisane (co prawda po angielsku ale klarownym językiem), więc tu nie trzeba być nawet specem od Linuksa. Moim zdaniem konsola na serwerze i dostęp przy pomocy Putty, np. przez SSH w zupełności Ci wystarczy, gdybyś się jednak upierał przy GUI to skorzystaj ze zdalnego pulpitu - VNC

Pozdrawiam!

Tak, bardzo zależy mi na zdalnym pulpicie.

Postanowiłem że postawię serwer na Debianie.

Zaczynam pobierać obraz pierwszej płyty CD…

Zobaczymy jak potoczą się sprawy…

Jeżeli prowadzicie jakieś strony, blogi, a ktoś z Was opisywał coś o swoich serwerach,

prosiłbym o linki - chętnie poczytam i się czegoś od Was nauczę.

(lub strony znajomych, jakieś które znacie itp)