Komunikat przy starcie systemu... "Warning! CPU has bee

Cześć. Jak zrobić i co zrobić żeby poniższy komunikat się nie wyświetlał?

“Warning! CPU has been changed. Please re-enter CPU settings in the CMOS setup and remember to save before quit! Please F1 to continue, DEL to enter SETUP”

Wchodziłem do BIOS’u i zapisywałem ustawienia, ale ciągle ten komunikat się pokazuje. Co jest nie tak?! :?

Zmierz napięcie na baterii - miernikiem.

Bateria pada!

I nie podtrzymuje już ustawień CMOS.

Po prostu wymień ją na nową :slight_smile:

No jak to możliwe, że bateria pada jak dwa tygodnie temu wymieniłem płytę główną? Płyta była kupiona nowa. Czyżby bateria trzymała tylko ~2 tygodnie? Może reset biosu coś pomoże?

Jak zmierzyć napięcie? Jaki miernik?

miernik

coś takiego?

Może leżała ze trzy lata na półce - załóż nową koszt około 4 zł lub zrób pomiar dobrym miernikiem napięcia ma mieć powyżej 3 V.

Sprawdź ustawienia dla CPU i inne.

Możliwe że płyta uszkodzona.

Płyta napewno nie jest uszkodzona. Kupię nową baterię i sprawdzę. Teraz muszę poszukać gdzieś jakiegoś miernika :slight_smile: Czy mogę kupić ten co podałem wyżej?

Za 2zł nie wyobrażaj sobie dokładnego pomiaru…

Conajmniej coś takiego

http://www.allegro.pl/item201081042_mul … cena_.html

Skoro płyta jest nowa to na pewno jest na gwarancji… :roll:

A nie prościej zobaczyć napięcie baterii w programie EVEREST?? :mrgreen:

Nie ma to jak dokłądnośc pomiaów nie? Każde napięcie mierzy się miernikiem. Czy to zasilacz, czy gniazdko, czy bateria. ;]

napięcie baterii CMOS wynosi 3,14V przed chwilą zmierzyłem. napięcie dobre wiec nie wiem dlaczego ten komunikat mi wyskakuje.

Czytałeś co pisałem?

Sprawdź wszystko dokładnie,sprawdź wszelkie ustawienia na płycie,czy wszystkie wtyczki zasilania podpięte do płyty.

Sprawdź ustawienia CPU,czy płyta obsługuje Twój CPU i widzi poprawnie procesor.

Aktualizacja biosu płyty.

Przecież gdyby nie były wszystkie wtyczki od zasilania podpięte, płyta by sie nie uruchomiła…

Eeee ?? :o Heh Przecież gdyby nie obsługiwała mojego procesora to bym nie korzystał z komputera przez dwa tygodnie, od momentu wymiany płyty. Płyta obsługuje i poprawnie widzi procesor.

Czy aktualizacja biosu to nie za pochopny krok? Nie aktualizowałem płyty głównej od 4 lat (w sumie to jedynie 4 poprawki były) i mogę rzec, że wszystko w porządku - aktualizacje biosu mają strasznie krótkie listy zmian, co wprowadzają nowego ( z reguły jeden błąd poprawiają tylko), więc nie wiem czy coś takiego ma sens (a ponoć jest nieco trudne i sprawia nieco problemów, powoduje późniejsze komplikacje).

Ja bym kupił bateryjkę nową bo to mały koszt. Jeżeli nie pomorze, to sobie tera przy okazji info na temat tego błędu poszukam więcej i coś się potem doradzi :wink: