Komunikat - The system failed to boot several times before

Witam.

Ten komunikat zaczął mi się pojawiać kiedy podłączyłem drugi dysk twardy(oba dyski ATA jeden master z systemem, drugi slave na jednej taśmie). Dzieje się tak przy starcie komputera. Czasami trzeba kilka razy "odpalać kompa żeby zaskoczyło i załadował się system. Gdy odłączę drugi dysk wszystko jest w porządku. W BIOS-ie ustawione boot na dysk z systemem jako pierwszy. Jaka może być przyczyna tego komunikatu?

Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.

płyta główna ASROK K7VT4APro

1 dysk twardy WDC WD800JB-00ETA0 Western Digital Corporation

2 dysk twardy WDC WD800BB-00JHC0 (WD-WCAM98911523)Western Digital Corporation (tu system)

Zakładając, że masz zworki na dyskach poustawiane odpowiednio to spróbuj wejść do biosu i załaduj domyślne ustawienia.

Może to pomoże? Sprawdź konfigurację (podłączenie) Twojego sprzętu:

  • dysk z systemem, zworka na Master;

  • dysk bez systemu, zworka na Slave;

  • dysk z systemem na końcu taśmy;

  • dysk bez systemu na środku taśmy;

Taśma podłączona niebieskim wtykiem do niebieskiego (czasem inny kolor) kontrolera na płycie.

Bootowanie jako priority ustawione na dysk Master (ten z systemem).

… a jeśli i to nie pomoże - zajrzyj ponownie do BIOSu i sprawdź czy istnieje opcja Hard Disk Delay (lub jakoś tak podobnie) - i jeśli ją znajdziesz - dobierz parametry drogą eksperymentu.

W przypadku WD - warto również wypróbować konfiguracji: dysk na końcu taśmy ustawiony jako MASTER, a drugi dysk na tym samym kanale IDE jako CABLE SELECT.

Witam,

Dzięki za porady.

Poraj właśnie takie miałem ustawienia jak ty to opisałeś. Nie za każdym razem jak włączam kompa to wyskakuje ten komunikat. Było i tak że przez 3 - 4 dni nic się nie działo.

Teraz wypróbuje sposobu Veers’a

dysk na końcu taśmy ustawiony jako MASTER, a drugi dysk na tym samym kanale IDE jako CABLE SELECT.

Zobaczymy co będzie.

Wspomnę, że gdy nie chciał zaskoczyć komputer to wydawały dyski dźwięk jakby zabrakło im mocy i nie mogły się rozkręcić i zaskoczyć. (Takie moje było wrażenie)

Takie moje pytanie jak w BIOS-ie załadować domyślne ustawienia?

W BIOSie szukasz zakładki Exit i tam pozycji “Load Optymized (Optimal) Defaults” lub jakoś podobnie (zależy od firmy BIOSu). Pozycja pod tą nazwą może też być w głównym oknie BIOSu. Wybierasz ją i Enter, potwierdzasz i restartujesz komputer.