Konfiguracja Core i5

Mam problem. Otóż mój procesor cały czas działa na mnożniku między x21 a x24 (z przewagą x24). W ogóle nie działa tryb oszczędzania energii i procesor w stanie spoczynku nie przełącza się na mnożnik x9. W biosie wszystkie funkcje są ustawione na “auto”.

Po wyłączeniu w biosie trybu “turbo” procek wraca “na sztywno” do 2.66 Ghz, czyli swojej oryginalnej częstotliwości, natomiast jak turbo jest włączone - częstotliwość cały czas waha się, ale tylko między 2,8 a 3,2 Ghz. Zaraz po zakupie było inaczej (jak myślę, tak jak powinno być): automatyczny mnożnik x9 w spoczynku, x20 w normalnej pracy i x21-24 przy dużym obciążeniu). Nie wiem co z tym robić, bo tak na pewno być nie powinno. Tryb turbo oznacza przeciez, że procesor przy dużym obciążeniu zwiększa sobie mnożnik, a nie działa na najwyższym mnożniku przez cały czas… Próbowałem aktualizacji biosu, zmiany konfiguracji w biosie i nic.

Jeżeli było tak na początku to co spowodowało że już nie jest? Wczytaj ustawienia standardowe i sprawdź czy obciążenie procka nie sięga przypadkiem więcej jak 70%…

U mnie mnożnik działa tak, jakby był obciążony kiedy w Windows jest ustawiony na tryb “Wysoka wydajność”, wystarczy przełączyć na “Zrównoważony” i już powinno włączać sobie zmianę mnożnika.