Konfiguracja i doposażenie nowego laptopa

Witam, dziś stałem się posiadaczem SAMSUNG 350V5C-S0C

SAMSUNG 350V5C-S0C Cena 1.899 zł

Stan: Nowy

Procesor: Intel Core i5 3210M

Dysk: 1.000 GB (niestety 5.400, ale posłużyłby kiedyś za dysk kieszonkowy)

Karta graficzna: VRAM AMD HD 7670M DDR3 2GB Hybrid

Ram: DDR 3, 4GB

Przekątna: 15,6 cala

Matryca: Matowa

Format matrycy: 16:9

Rozdzielczość: 1366 x 768 (HD)

Gwarancja: 24 miesiące w tym 12 miesięcy międzynarodowej

System Operacyjny: Windows 8

No i teraz mam dylemat z systemem. Otóż mam dysk 1.000 GB z czego 907 GB jest dostępnych dla mnie. Pozostałe to ukryta partycja 27 GB i wykrojona przez system. 27 GB to strasznie dużo !!

OPRÓCZ TEGO…

Przywróciłem do życia swojego starego laptopa :D, którego teraz chce sprzedać, bo nowy tak nadwyrężył moją kieszeń, w dodatku dostałem mandat kanary mnie cholera złapały - 150 zł :(. o ile inaczej tego nie da się załatwić, to ten fakt boli…:|. Brakuje mi futerału, myszki i kości 4 GB ram do pełni kompletu. Da się tu zmieścić w 200 zł,. Na te akcesoria ? Kwota ma pochodzić ze sprzedaży starego laptopa. Będę wdzięczny za rady jakie akcesoria dokupić. Pozdrawiam :slight_smile:

Odnośnie laptopa. To śmiga pięknie. Do systemu nie jestem przyzwyczajony, brak startu troszkę utrudnia życie na początku. A najbardziej rozczarowuje mnie partycja ukryta aż 27 GB !!

AŻ 27 gb, nie no błagam :lol: Jakbyś miał dysk 80gb to bym zrozumiał ale tak…

Ale jak cię to boli - poszukaj w preinstalowanym sofcie czegoś a’la recovery manager lub backup manager, zrobisz sobie zapewne z 5 płytek do ponownej instalacji systemu i możesz robić full format. Tylko i tak najprawdopodobniej przy użyciu tychże płytek stracisz wszystkie dane z dysku bo w większości przypadków recovery oznacza przywrócenie do stanu fabrycznego.

Jak nie chcesz nic tracić posil się programami typu NortonGhost czy Acronis True Image - poradniki w google.

najprościej to poprosić kogoś kto ma płytkę win8 i skopiować ją sobie, ewentualnie dorwać czysty obraz płyty z internetu.

przy 1 tb dysku nie zwracałbym zbytnio uwagi na 27 GB - partycja reco może się przydać w przyszłości. Dysk możesz sobie podzielić jak tylko chcesz, są do tego różne narzędzia dyskowe, żeby wymienić tylko GParted z darmowych.

Koszt 4 gb ddr3 to max 100 zł. Mysz zakupisz za 30, 60 powinien kosztować futerał, wiec w 200 zł się zmieścisz.

Napisz jaki masz ten stary laptop, i ile byś za niego żądał.

Stary laptop został naprawiony, a w zasadzie zakończyła się jego diagnoza. Wszystkich podzespołów, okazało się sprawne, dysk nowy który do niego zakupiłem nie był kompatybilny z komputerem. Aktualnie zamontowany jest kompatybilny 160 GB i wszystko na nim pięknie śmiga. Nakręcę filmik z nim jak tylko będę miał czas na to. W zasadzie to krótki mam, ale nie mam czasu wrzucić go na neta.

Model: Benq Joybook P51E

Procesor: AMD Sempron Mobile 3400+ (1,800 - 2.000 Mhz)

RAM: 2x512 MB (1024 MB)

Dysk: 160 GB

Karta graficzna: nVidia Geforce Go 6100 128 MB

Kolega powiedział, że jego znajomy jest zainteresowany, kwota 400 zł. Dodałbym film jak to wszystko działa, ale jak on będzie chciał kupić to mu opchnę. Mi to wszystko jedno. Sprzęt spisuje się bardzo przyzwoicie teraz

Odnośnie mojego nowego sprzętu, to może faktycznie zostawię go oryginalnie tak jak jest, tylko będę musiał dorobić partycje na materiały z 800 GB. Ale tak czy inaczej chciałbym mieć instalke systemu i dysk od zera przygotowany.

Więc tak:

  • odpalić Gparta i na dysku wykonać partycje 800 Gb która będzie przypisana jako :smiley: pewnie. Czy GPartet wykryje mi ukrytą partycje Recovery ? Czy tylko będzie dysk jednolity pokazany do podziału. Bo na nim mam wgranego windowsa. teraz nie mogę tego sprawdzić, dopiero w niedziele zabieram się za sprawdzanie i wykonanie tego

Powinien wykryć, aczkolwiek ja osobiście nie używam jeszcze win 8 (czeka w opakowaniu na swój czas na liście “to do”), więc warto było by trochę na ten temat poczytać. Win 8 powinien mieć tez narzędzie dyskowe do partycjonowania z poziomu systemu - tak jak to było w win 7.

■■■■■■■ jak w tym sprzęcie odpalić bios, którym przyciskiem ? Nie moge ustawić botowania z płyty bez biosu, a nie ma wskazówki co wcisnąć, jest tylko Logo Samsunga i później odpala system

http://blogs.msdn.com/b/b8/archive/2012/05/22/designing-for-pcs-that-boot-faster-than-ever-before.aspx (zobacz filmik).

Hej :), zobaczę ten film w domu jak wrócę, aktualnie zrobiłem modem z mojej komórki. I dzięki niej przeglądam teraz internet. Po jednym dniu, a raczej kilku godzinach oswoiłem się już z Windowsem 8, i całkiem przyjazny się okazuje. Trzeba tylko pozbyć się starych nawyków. Ale chciałbym jeszcze podzielić dysk na partycje. Co się okazało wchodzę do “Zarządzenia komputera > Magazyn > Zarządzanie dyskami”. I tutaj niespodzianka niemiła. Okazuje się, że dysk ma 931.93 GB pozostałe zostało wykrojone przez system + partycja ukryta recovery. Moje pytanie, jak wykasować te nieprzypisane i następnie dołączyć do partycji C: po czym partycje C: podzielić na 100 GB, następnie D: 31,93 GB pod Ubuntu, a pozostałe 800 GB wykorzystać na partycje E: czyli do materiałów. Jak się domyślam trzeba wykonać format dysku, przydzielanie z zainstalowanego systemu i wydzielenie nowej partycji pod Ubuntu byłoby możliwe ?

scren02.jpg

Przy okazji, jak zrobić zrzut ekranu ? Mam na przycisku “insert, Prt S.C.” i co się okazało nie da się zrobić zrzutu. Zrzut zrobiłem odpalając wirtualną klawiaturę, widoczną z boku. Czyżby była wymagana kombinacja klawiszy ?

naprawdę tak ci potrzebne te 24,41 GB? Skoro nie możesz się bez nich obyć, usuń te partycje i podziel sobie wedle uznania. Jak będziesz chciał przywrócić system do fabrycznych ustawień, to niestety win 8 z płyty. Poza tym, jeśli masz Bios UEFI, możesz napotkać trudności podczas instalacji linuxa.

stara szkoła, czyli prntscrn + paint powinna działać, a jeśli wolisz inne sposoby to: http://www.howtogeek.com/122181/how-to-take-a-screenshot-in-windows-8-with-no-extra-software/

Stara szkoła do screnna nie działa to raz. A dwa to chce zrobić recovery Windows 8 waży 13,4 GB. niestety nie mam jak go zrobić i czym :(. kupiłem nawet płyty DVD-RW oraz DVD-R. Po odpaleniu programu, nawet nie wykrywa mi że mam na jakim nośniku wykonać instalkę. Więc jak do cholery mam zrobić obraz Windowsa, skoro płyty nowe czyste nie są opcją do nagrania. Teraz chce tylko zformatować system, zrobić partycje jakie chce. Aby na przyszłość już wiedzieć co i jak i mieć spersonalizowany sprzęt tak jak chce tego ja. A nie jak mam, chce po swojemu wszystko mieć. I nie chce używać programów do robienia zrzutów, musi być jakaś kombinacja aby zrobić to z klawiatury tak jak na stacjonarnym to robie

wiec zrob sobie backup partycji recovery za pomocą programu (tych tez jest od metra), i podziel na takie części by dały się nagrać na dvd. Możesz zrobić sobie też backup całego systemu i również wrzucić go na płyty dvd.

Nie wiem tylko po co wymyślać koło na nowo. Ściągnąć oryginalny obraz ms win 8 z neta można. Wypalić go na płycie również można. Podczas instalacji podać kod z naklejki tez można.

Poza tym, jest to tak robione, by zwykły user nie popsuł sobie komputera gdy mu przyjdzie do głowy sobie personalizować, zmieniać i dostosowywać. I w razie draki mógł sobie kilkoma prostymi krokami ustawienia te przywrócić.

w paintcie po uprzednim użyciu prntscrn wciśnij jednocześnie ctrl+V - wg opisów innych ludzi to działa.

Jeśli chodzi o zrzut ekranu to robi się to tak, na klawiaturze jest w lewym dolnym roku przycisk “Fn”, trzeba przycisnąć ten przycisk i “Prt Sc” ta kombinacja wykonuje zrzut ekranu który do painta można wkleić. Odnośnie instalki, to jeśli mogę pobrać sobie windowsa 8 i wypalić to nie byłoby problemu. Na co miałbym się męczyć z tym recovery. Wywaliłbym cały system z partycjami, bo na cholere mi to. Tylko jak mniemam na partycjach mam też sterowniki które automatycznie się robią. Sprawdzałem dziś dokładniej sprzęt, bios odpala się “F2” mimo iż nie ma o tym wzmianki przy logu Samsunga, “F4” odpala recovery. Posiadam “Samsung solution 6” który niestety nie posiada opcji z wypalaniem płytek DVD obrazu Windowsa. Można go jedynie wykonać za pomocą przenośnego dysku lub Pendriva 16 GB. Co mnie ogromnie zezłościło, że producent uniemożliwił wykonanie tanio tej instalki. Bios posiada “Securedisc”, co uniemożliwia wykonanie botowania systemu z niczego opruch recovery na dysku. Po wyłączeniu opcji tej jest możliwe instalowanie nawet innych systemów, ja testowałem botowanie z Ubutnu, i wszystko było ok.