Konfiguracja LAN

Witam, mam w domu router przez który łączę się z netem no i chciałem połączyć swojego laptopa (XP Home) ze swoim PCem (MX, czyli przeróbka XP Pro), tak aby przesyłać pliki z jednego do drugiego i odwrotnie.

Ustawiłem IP dla laptopa - 192.168.2.3, dla PC - 192.168.2.4, te same bramy, maski i dnsy. Grupa robocza ta sama. Korzystałem z narzędzia “Konfiguruj sieć w domu lub firmie” w “Moje miejsca sieciowe”.

Na początku mogłem pingować tylko PCa, laptopa się nie dało.Później w obydwu kompach ustawiłem “ustawienia” Protokołu ICMP na wszystkie włączone, plus w zaawansowanych ustawieniach TCP/IP karty sieciowej, na zakładce WINS, ustawiłem “włącz system NetBIOS przez TCP/IP”. Oba komputery się pingują, natomiast nie widzą się w miejscach sieciowych.

Gdy próbuję wejść na któryś z komputerów poprzez "start/uruchom/ \192.168.2.x " nie można wejść. Podłączyłem także na chwile komputery bezpośrednio, mogłem wtedy wejść z laptopa na PCa, odwrotnie nie dało rady.

W czym tkwi problem? Chodzi mi tylko o podłączenie przez router. Proszę o pomoc ;]

witam

a czy oba są w tej samej grupie roboczej ?

domniewam ze ten xp pro mx jest w grupa_robocza a ten z xp home w jakiejs innej, nie pamietam dokładnie nazwy.

pozdrawiam

sprawdź w laptopie, czy zapora systemu windows (albo jakiś dodatkowy firewall) nie blokuje za dużo i czy masz włączone udostępnianie plików i drukarek we właściwościach sieci.

Po pierwsze to nie powinieneś w ogóle grzebać w zaawansowanych ustawieniach - nic tym nie poprawisz a jedynie możesz namieszać.

Tutaj masz listę tego co potrzebne aby dwa komputery się widziały i działało udostępnianie plików:

1. ta sama pula adresów ip - czyli z tego co wyczytałem tak masz 192.168.x.y - “x” musi być koniecznie ten sam a “y” koniecznie różny i nie może być zerem

2. ta sama maska podsieci - tutaj 255.255.255.0

3. ta sam grupa robocza

3. zainstalowane udostępnianie plików

To wystarczy - na udostępnianie plików nie wpływają DNSy, brama domyślna ani inne ustawienia - najlepiej ustawienia WINS przywróć na domyślne, tak samo wszystkie ICMP - po prostu tego nie ruszaj.

Jest jeszcze jedna ważna rzecz. Mianowicie musisz zobaczyć jaki masz adres ip routera , bo jeżeli router ma powiedzmy 192.168.0.1 to Twoje komputer mające 192.168.2.y mogą się nie widzieć - w tym przypadku albo zmień adres routera na 192.168.2.1 albo komputery na 192.168.0.y

Dodatkowo musisz pamiętać, że Windowsy czasem wariują - u mojego brata kiedyś Windows pisał, że nie ma funkcji Ping, innym razem nie można było spingować mojego komputera a jego się dało.

Sprawdź też ustawienia firewalli

Router ma 192.168.2.1 więc IP zostało ułożone “pod” niego. ICMP zostawiłem tak jak było, WINS wróciłem do domyślnych bo nie wiem co to jest :smiley: Na oba komputery mogę już wejść, poprzez “uruchom” i wpisanie “\192.168.2.x” (z laptopa na PCa się dało wcześniej, a z PCa na laptopa tylko po wyłączeniu Kerio na lapsie) więc niby udostępnianie działa, ale ciągle nie widzę komputera drugiego w “Moje miejsca sieciowe”, a nie pogniewałbym się gdybym zobaczył :wink:

A i jeszcze mam problem z drukarką. Gdy wejdę bezpośrednio na 192.168.2.x to widzę dwie drukarki na które w sumie mogę wejść. Ale gdy chcę z worda coś wydrukować i daję “Znajdź drukarkę” to wyskakuje błąd “Usługa katalogowa jest aktualnie niedostępna” więc nie mogę tą drukarką nic wydrukować …

edit: a jednak mogę, wystarczyło dodać tą drukarkę lokalnie i już przy drukowaniu w wordzie, na rozwijanej liście, mam drukarke Photosmart … na 192.168.2.x :wink: Ale ciągle nie widzę drugiego kompa w “Moje miejsca sieciowe”, cała reszta już działa

Z tą widocznością komputera to jest różnie. Windows czasem ma z tym problemy - nie wiadomo czemu. Ale zawsze w takim przypadku da się dostać do tego komputera po prostu wpisując jego adres ip lub nazwę komputera w sieci - czyli jak komputer nazywa się “komp” to wystarczy w pasku adresu (lub uruchom jak Ty robiłeś) wspisać

\\komp\
  • ostatni ukośnik nie jest konieczny.