Konfiguracja LAN

(Damian1115) #1

Witam, mam w domu router przez który łączę się z netem no i chciałem połączyć swojego laptopa (XP Home) ze swoim PCem (MX, czyli przeróbka XP Pro), tak aby przesyłać pliki z jednego do drugiego i odwrotnie.

Ustawiłem IP dla laptopa - 192.168.2.3, dla PC - 192.168.2.4, te same bramy, maski i dnsy. Grupa robocza ta sama. Korzystałem z narzędzia "Konfiguruj sieć w domu lub firmie" w "Moje miejsca sieciowe".

Na początku mogłem pingować tylko PCa, laptopa się nie dało.Później w obydwu kompach ustawiłem "ustawienia" Protokołu ICMP na wszystkie włączone, plus w zaawansowanych ustawieniach TCP/IP karty sieciowej, na zakładce WINS, ustawiłem "włącz system NetBIOS przez TCP/IP". Oba komputery się pingują, natomiast nie widzą się w miejscach sieciowych.

Gdy próbuję wejść na któryś z komputerów poprzez "start/uruchom/ `92.168.2.x " nie można wejść. Podłączyłem także na chwile komputery bezpośrednio, mogłem wtedy wejść z laptopa na PCa, odwrotnie nie dało rady.

W czym tkwi problem? Chodzi mi tylko o podłączenie przez router. Proszę o pomoc ;]

(Michal Joz) #2

witam

a czy oba są w tej samej grupie roboczej ?

domniewam ze ten xp pro mx jest w grupa_robocza a ten z xp home w jakiejs innej, nie pamietam dokładnie nazwy.

pozdrawiam

(Mrooveq) #3

sprawdź w laptopie, czy zapora systemu windows (albo jakiś dodatkowy firewall) nie blokuje za dużo i czy masz włączone udostępnianie plików i drukarek we właściwościach sieci.

(Skiff) #4

Po pierwsze to nie powinieneś w ogóle grzebać w zaawansowanych ustawieniach - nic tym nie poprawisz a jedynie możesz namieszać.

Tutaj masz listę tego co potrzebne aby dwa komputery się widziały i działało udostępnianie plików:

1. ta sama pula adresów ip - czyli z tego co wyczytałem tak masz 192.168.x.y - "x" musi być koniecznie ten sam a "y" koniecznie różny i nie może być zerem

2. ta sama maska podsieci - tutaj 255.255.255.0

3. ta sam grupa robocza

3. zainstalowane udostępnianie plików

To wystarczy - na udostępnianie plików nie wpływają DNSy, brama domyślna ani inne ustawienia - najlepiej ustawienia WINS przywróć na domyślne, tak samo wszystkie ICMP - po prostu tego nie ruszaj.

Jest jeszcze jedna ważna rzecz. Mianowicie musisz zobaczyć jaki masz adres ip routera , bo jeżeli router ma powiedzmy 192.168.0.1 to Twoje komputer mające 192.168.2.y mogą się nie widzieć - w tym przypadku albo zmień adres routera na 192.168.2.1 albo komputery na 192.168.0.y

Dodatkowo musisz pamiętać, że Windowsy czasem wariują - u mojego brata kiedyś Windows pisał, że nie ma funkcji Ping, innym razem nie można było spingować mojego komputera a jego się dało.

Sprawdź też ustawienia firewalli

(Damian1115) #5

Router ma 192.168.2.1 więc IP zostało ułożone "pod" niego. ICMP zostawiłem tak jak było, WINS wróciłem do domyślnych bo nie wiem co to jest :smiley: Na oba komputery mogę już wejść, poprzez "uruchom" i wpisanie "`92.168.2.x" (z laptopa na PCa się dało wcześniej, a z PCa na laptopa tylko po wyłączeniu Kerio na lapsie) więc niby udostępnianie działa, ale ciągle nie widzę komputera drugiego w "Moje miejsca sieciowe", a nie pogniewałbym się gdybym zobaczył :wink:

(Damian1115) #6

A i jeszcze mam problem z drukarką. Gdy wejdę bezpośrednio na 192.168.2.x to widzę dwie drukarki na które w sumie mogę wejść. Ale gdy chcę z worda coś wydrukować i daję "Znajdź drukarkę" to wyskakuje błąd "Usługa katalogowa jest aktualnie niedostępna" więc nie mogę tą drukarką nic wydrukować ...

edit: a jednak mogę, wystarczyło dodać tą drukarkę lokalnie i już przy drukowaniu w wordzie, na rozwijanej liście, mam drukarke Photosmart ... na 192.168.2.x :wink: Ale ciągle nie widzę drugiego kompa w "Moje miejsca sieciowe", cała reszta już działa

(Skiff) #7

Z tą widocznością komputera to jest różnie. Windows czasem ma z tym problemy - nie wiadomo czemu. Ale zawsze w takim przypadku da się dostać do tego komputera po prostu wpisując jego adres ip lub nazwę komputera w sieci - czyli jak komputer nazywa się "komp" to wystarczy w pasku adresu (lub uruchom jak Ty robiłeś) wspisać

\\komp\
  • ostatni ukośnik nie jest konieczny.