Konfiguracja na 2 laptopy

Witam…mam taki problem…mianowicie…posiadam sieć w bloku z kablówki…jest mi przypisany konkretny adres który mam wpisany w ustawieniach czyli tam np 20.10.0.12 no i zakupiłem router i chciałbym mieć bezprzewodowa sieć żeby nie kłócić się o kabel kto ma siedzieć na necie…zakupiłem już router ale po konfiguracji działa mi tylko na jednym laptopie…w czym tkwi problem? jak to zrobić żeby działało na dwóch jednocześnie?

W ustawieniach routera klonujesz adres MAC (podajesz ten który miałeś do tej pory), włączasz DHCP (tworzysz własną pod sieć) a w ustawieniach kart w laptopach wybierasz aby uzyskiwały adres automatycznie. No i nie zapomnij o włączeniu szyfrowania połączenia :slight_smile:

j4cekk , na forum używamy polskich znaków (ż, ł, ć, ś, ą itp.). Proszę wyedytować swojego posta i poprawić co trzeba. Niezastosowanie się do prośby będzie skutkowało przeniesieniem tematu do śmietnika.

Gdyby trzeba było klonować MAC, to w ogóle łączności przez router by nie było. Napisz czy masz prywatne czy publiczne IP, bo raczej miałeś na myśli 10.xxx.xxx.xxx, a nie 20.xxx.xxx.xxx, jeśli prywatne to z jakiej klasy adresowej. Sprawdź czy router działa jako router czy jako most (bridge).

Pozdrawiam!

dokładnie miałem na myśli 10.x.x.xx a czy prywatne czy publiczne to nie wiem:P jak to rozpoznać? wiem tylko tyle ze adres ip mi się nie zmienia…i jak sprawdzić to jak działa router? wybaczcie ale jestem max zielony w tej dziedzinie ;/

Ty masz prywatne IP w takim razie. Jak to rozpoznać? Wystarczy znać pulę adresów prywatnych :slight_smile: W ustawieniach LAN zapewne masz ustawiony adres IP (też prywatny) 192.168.xxx.xxx i tak zostaw, sprawdź czy serwer dhcp jest włączony (enabled).

Sprawdź w ustawieniach generalnych lub ustawieniach sieci WAN czy masz zaznaczoną opcję router czy bridge mode lub podobnie. Sprawdź jeszcze czy NAT jest włączony (enabled).

Domyślnie zaznaczona powinna być opcja router, skoro Ty dostajesz od dostawcy internetu adres klasy A (10.xxx.xxx.xxx), to komputery w twojej sieci powinny mieć adres z klasy C (192.168.xxx.xxx). Jeśli router działałby jako most, wówczas komputery powinny mieć adresy również z klasy A (10.xxx.xxx.xxx) ale jeśli dostajesz od dostawcy zmienne IP, to router najlepiej jakby pracował jako router, a nie most sieciowy.

Pozdrawiam!

Ten adres który napisałem czyli 10.x.x.xx to własnie mam wpisane jako dane w protokole tcp/ip… nie mam ustawione na automatyczne tylko muszę wpisać te dane żeby chodził net…

a nadal nie potrafię sprawdzić czy mam zaznaczoną opcje router bo nie mam pojęcia gdzie to się sprawdza :confused:

Dodane 27.11.2010 (So) 23:12

niech ktoś mądrzejszy pomoże :frowning: bo kupiłem ten router i póki co pieniądze wyrzucone w błoto :confused: a to wszystko co mam sprawdzić to na tym laptopie co mi działa czy na tym co nie działa? bo na tym drugim niby wykrywa mi tą sieć którą stworzyłem ale net mi nie działa :confused:

dodam jeszcze ze bym był bardzo zadowolony jakby jeszcze poprzez wifi smigała mi konsola ps3 :slight_smile:

Dodane 30.11.2010 (Wt) 23:27

ehh…nadal nie potrafie rozwiazac tego problemu…poradzcie cos prosze :frowning: