Konfiguracja routera ; co zrobić by działał Internet,LAN

Jak widac po tytule niezbyt się orientuje w tej materii ;p


A więc mam łącze z TP DSL 1MB/s i modem siemensa. Chcialem to łącze podzielić; kupilem wiec routera Linksys WRV200.

Zgodnie z Wizardem na załączonym CD skonfigurowalem routera. Jednak net nei działa; wiec mysle ze ten moj stały IP ‘siedzi’ na routerze i trzeba jakies lokalne adresy IP na poszczegolne kompy stworzyć i poprzydzielać, tak?

Jak to się robi? [o ile o to chodzi]

Routery konfiguruje się przez stronę www. Powinien on sam się próbnie połączyć i powinna ci się wyświetlić strona konfiguracyjna. W każdym bądź razie ja tak miałem tylko że rozdzielałem neostrade w domu.

musisz wejść na stronę konfiguracyjną i tam poszukać odpowiedzniego pola do wpisania adresu IP modemu i użytkownika , bramy domyślnej , dwóch adresów DSN - dokładnie takich samych jak masz wpisane w DSL-u ( pewnie speedstreem 4100 + ) . Mam nadzieję , że masz połączony ten dostęp z modemem siemensa kablem LAN ?

I jeszcze jedno - komputerach połączonych do tej sieci w opcjach internetowych --> połączenia --> ustawienia sieci LAN utaw --> automatycznie wykryj ustawienia.

napisz czy masz tak wszystko zrobione - pomogę dalej .

-tak, modem jest połączony z routerem kablem ethernetowym i modem to speedstrem 4100

-własnie nie moge wejść na tą strone konfiguracyjna. Za 1 razem tylko mi sie udalo;ale po wpisaniu wymaganych danych o łaczu itp. net nie działał więc wiąłem płytke CD z wizardem i tam ponownie skonfigurowałem i odtąd nie moge juz wejsc na tą stronke routerowską…

-Generalnie mam problem z rozróżnieniem tych adresów IP; w podanych przez TP parametrach widnieja takie:

1.zarezerwowany adres sieci

2.Adres dostępny dla abonenta

3.zarezerwowany adres rozgłoszeniowy sieci.

4-(bramka) ale to czaje bo Gateway piszą i wszytsko jasne:D

  • informacja : Ilość adresów:4

i jescze:…automatycznie wykryj ustawienia" mam zazanczone ale to tylko we wlasciowsciach protokołu TCP/IP . nie mam takiego czegoś jak ustawienia sieci LAN.

A czy do łączenia sie ze stroną routerowa nie powinno byc wpisane ręcznie zamist automatycznie?


I wreszcie jak to w koncu wszytsko dziala?tak jak w tymm moim 1 pytaniu?

Bo mam niby jakąs pule liczb koncowych adresu ip [chyba od 100-255] i to chodzi o to ze w routerze trzeba to wpisac ; a jak przydzielic go komputerowi skoro automatycznie bierze ?;jakby recznie bylo to byłoby jasne ; )

Po kolei :

1.Na modemie speedstreen palą się na zielono wszystkie lampki

2.modem DSL jest połączony kablem do linksysa w odpowiednie pole - te oddalone od tych czterech

3.jesteś podłączony kablem LAN - karta sieciowa Twojego komputera - jedno z tych czterech portów

4.masz ustanowione połączenie sieciowe z tym ruterem

… wchodzisz w oprogramowanie rutera - http://www.192.168.1.1 - nazwa użytkownika - admin (mam nadzieję , że hasło o ile ustanowiłeś pamiętasz) dalej --> szukaj zakładki DHCP gdzie wpiszesz --> adres IP -wpisz adres dostępny dla abonenta , mask - maska podpamięci (255.255.255 …) , gateway - brama , primary DNS - DNS nr1 i secondary DNS - DNS2 . To wszystko zapisujesz i restartujesz ten ruter. Tu kończy się konfiguracja rutera o ile wcześniej nic niepoprzestawiałeś , przyjmuję , że wszystkie ustawienia były domyślne.

musi być - uzyskaj adres automatycznie

Zrób to wszystko powoli jak napisałem i musi być OK

Witam, spróbuję pomóc, może łopatologicznie, ale dzięki temu nie będziesz miał kłopotów.

Po pierwsze musisz się połączyć ze stroną konfiguracyjną routera. Ponieważ router Linksys domyślnie ma włączony serwer DHCP to wszystkim komputerom podłączonym do niego automatycznie przyznaje adresy IP. Na początku w celu uniknięcia nieporozumień zresetuj router Linksys (wciśnij i przytrzymaj przez pięć sekund czerwony przycisk na routerze oznaczony jako RESET. Natomiast w komputerze wejdź Start -> Panel Sterowania -> Połączenia sieciowe i na na ikonie Połączenie lokalne ->Właściwości

W zakładce ogólne odnajdź protokół TCP/IP, wybierz właściwości i zaznacz automatyczne przydzielanie adresu IP i DNS.

Jeśli tak zrobisz powinno się nawiązać połączenie lokalne, wtedy otwierasz przeglądarkę internetową i wpisujesz 192.168.1.1

Powinno wyskoczyć okno z prośbą o podanie nazwy użytkownika i hasła, wpisujesz z obu polach admin (zgodnie z instrukcją str. 15).

Dalej powinno pojawić się okno The Setup Tab - Basic Setup

W tym oknie w zakładce Internet Connection Type zmieniasz na Static IP i w polach, które się dodatkowo pojawią wpisujesz:

  1. IP Address- Twój Adres dostępny dla abonenta

  2. Subnet Mask - maska

  3. Default Gateway - brama

  4. Primary i Secondary DNS - adresy DNS

Jak wpiszesz to zapisz zmiany klikając przycisk Save Settings

Jak widać w oknie Basic Setup poniżej opcji połączenia internetowego jest opcja ustawienia serwera DHCP. I tam jest ustawiona pula od 100 do 255 (a właściwie 254 - czyli 155 komputerów). Router sam przydziela komputerom adresy więc Ty nic nie musisz robić. Jeśli chcesz to możesz przypisać komputerowi ręcznie adres IP, ale tylko z puli która nie jest używana przez serwer DHCP, czyli od 2 do 99. Albo jeśli chcesz wszystkim ręcznie ustawiać adres IP to funkcję to można ustawić Local DHCP Server na Disabled i wtedy masz wolną pulę od 2 do 254.

A jeśli chcesz mieć adresy przypisywane automatycznie (włączony serwer DHCP) i ustalić na stałe konkretne adresy do danych komputerów to kliknij przycisk Static IP Table i tam wpisz adresy MAC kart sieciowych i adresy IP jakie mają pobierać te karty.

Chriss - proponuję niech sobie nie zawraca tym głowy - tak na razie. :slight_smile:

Ok, dzięki wielkie! , internet działa mi już. banalne :stuck_out_tongue:


Teraz chciałbym zrobić sieć LAN, tak by można było pliki przesyłać między sobą…

Jak najszybciej? tym windowsowym kreatorem?


rozumiem ze router sam sobie automatycznie dobiera IP do komputerow; z tego co CHris mowi pod koniec to wynika ze za kazdym razem inny sobie wybiera i trzeba samemu na stałe jakis ustalić jak sie chce; wychodzi prawie na jedno czy ma sie DHCP enabled czy disabled.

a te IP nie beda przypadkiem potrzebne d omojego LANu o ktory pytam ? ; )


i co to MTU?