Konfiguracja sieci – jak stworzyć z sygnału Wi-Fi sieć Ether

Witajcie, mam pewien dosyć ciężki dla mnie problem. Od dobrych kilku lat korzystam z Neostrady i z Liveboxa (1) i nie narzekam. Komputer znajdujący się przy LB podłączony jest kablem, natomiast reszta sprzętów (pozostałe PC, laptopy, tablety, smart fony itd.) łącza się za pomocą Wi-Fi.

Budynek jest dwupoziomowy i LB znajduje się na dole. Problemów z zasięgiem nie ma zarówno w „podziemiach” jak i na górnym piętrze. Jestem jednak po remoncie górnego poziomu, gdzie pokoje są połączone skrętkami (wyszedłem z założenia, że kabel zawsze lepszy niż Wi-Fi). Dotychczas wszystko śmiga aż miło po Wi-Fi, ale chciałbym zrobić na górze połączenia Ethernetowe, skoro już mam kable powpuszczane. Naczytałem się wiele o sieciach, konfiguracjach ale dalej nie mogę rozwiązać mojego problemu.

Mianowicie, chciałbym na górze postawić bezprzewodowy router, który skrętkami dostarczałby Internet do komputera, TV, NAS, amplitunera itp. i jednocześnie rozgłaszał sieć Wi-Fi (dla telefonu, tabletu, laptopa). Generalnie sprawa błaha bo wystarczy router, z tym, że nie mam możliwości podpięcia z Liveboxem (który „generuje” Internet) kablem. Co w takiej sytuacji począć? Myślałem o połączeniu PLC, ale dół i góra są zasilane z różnych faz więc to rozwiązanie odpada. Z tego co udało mi się wydedukować to powinienem zainwestować w 2 urządzenia: AP z możliwością pracy jako klient i wyżej wspomniany router. Czy w ten sposób uda mi się AP jako klient połączyć z siecią Wi-Fi z Liveboxa i kablem wpiąć się do routera, który dzieliłby dalej Internet po kablu i po oddzielnym Wi-Fi?

Być może coś przekombinowałem, ale nie jestem wstanie przeskoczyć tego. Pociągnięcie kabla z dołu do góry odpada.

Jak dokładnie to wygląda? Pociągnąłeś po prostu kabel i schowałeś go pod listwą czy robiłeś może jakieś gniazdka sieciowe? Masz też jakiś patch panel?

Tak, można to tak zrobić lub kupić router z wbudowanymi dwoma modułami WiFi. Ewentualnie router może pracować w trybie WDS, ale rozwiązanie z dwoma AP będzie wydajniejsze, WDS ma też tę wadę, że może być niekompatybilne z urządzeniami różnych producentów.

Dzięki za odpowiedź!

Jak robiłem generalny remont to pod podłogą powypuszczałem sobie wszelkie możliwe kable (sat, skrętki, audio itd.). Skrętki wiszą sobie zwinięte luzem ze ściany (za biurkiem z komputerem i za stolikiem rtv, więc tego nie widać). Nie robiłem żadnych gniazdek sieciowych, aby nie tracić na połączeniach, generalnie muszę zaopatrzyć się w końcówki RJ-45 i zaciskarkę i wtedy bezpośrednio kablem z routera do komputera.

Czyli potrzebuję jakiś AP z funkcją klienta (teraz chyba wszystkie AP to obsługują). On połączy się się z istniejącą siecią Wi-Fi i wtedy z tego AP podpinam się do routera pod WAN i wtedy już normalnie rozdzielam Internet na górze za pomocą tego routera po kablu i ewentualnie nową siecią Wi-Fi (osobną niż ta od LB)?

Czy taki zestaw do powyższego połączenia ma sens:

AP TL-WA801ND

Router TL-WDR4300

Zaciekawiłeś mnie tym. Rozumiem, że takie rozwiązanie byłoby wszystko w jednym. To znaczy jeden sprzęt potrafiłby odebrać sygnał Wi-Fi od LB i podzielić go dalej po kablu i Wi-Fi? Jakbyś mógł to troszeczkę rozwinąć. Czy chodzi może o sprzęt pokroju bezprzewodowego routera z funkcją klienta WISP, coś jak ten TL-WR843ND.

Mam jednak rozumieć, że to pierwsze rozwiązanie (2 sprzęty ap z klientem i router) będzie bardziej wydajne?