Konfiguracja Sieci lokalnej


(Otor91) #1

Witam,

posiadam taki mały problem z siecią

A więc Router 1 (NETGEAR WNDR3400) Router 2 (NETGEAR WGR614v9)

wygląda to tak, że Router 1 jest podłączony do modemu, i jest skonfigurowany na sieć lokalną (przykładowo Sieć A) i mam tam laptopy na Wifi i PCta na kablu.

Router 2 jest podłączony do Routera 1 i tam również jest sieć (przykładowo sieć B)

też mam jakieś tam urządzonka w większości na kablu.

Teraz, jak mógłbym z tych dwóch, zrobić jedną sieć?

chodzi mi, żeby wszystkie udostępnione drukarki, foldery itp itd były widoczne z każdego kompa nie zależnie pod który router są podłączone.

załóżmy że wszystko wtedy będzie jedną siecią (bez podziału na A i B jak na obrazku wyżej)

Dodam, że na router 1 wchodze po 192.168.1.1, natomiast wejście na drugi to 10.0.0.1, jestem ciemny w tych sprawach nie umiem tego jakoś wyrównać

Dodatkowo do routera 2 nie pamiętam hasła dostępu admina, czy wiecie jak je odzyskać ?

Dziękuje bardzo za okazaną pomoc, gdyby ktoś mógł wspomóc, podam jeszcze gg: 7855400

Pozdrawiam


(Pilzkrzysztof) #2
  1. jak nie pamietasz hasla na router to. musisz go zrestartowac do ustawien fabrycznych. ( patrz w instrukcji jak to zrobic, z regóły jest tak ze trzyma sie kilkanascie sekund przycisk reset z tyłu urządzonka, diody zaczynaja migac lub wyłączaja sie na chwile, rożnie, ale da sie zaóważyć inna prace routera).

  2. po resecie hasla, włazisz na panel administracyjny routera 2. W opcjach wyłączasz mu DHCP. Podpinasz kabel z routera 1 do routera 2 (ale nie w gniazdo WAN) tylko w switch.

Jak nie radzisz sobie z konfiguracja roputerków to najprostrzym rozwiązsaniem dla ciebie bedzie zastąpienie routera 2 zwyklym switchem, z tym ze nie bedzie sieci WIFI.


(Otor91) #3

Proszę jakbyś mógł mi jeszcze wytłumaczyć różnice gniazd (WAN a Switch ? )

Router 2 podłączam do Routera 1 tak jak inne urządzenia,

Switch nie wchodzi w gre, ponieważ zależy mi na sieci, dodatkowo, do Routera 1 podłączony jest dysk twardy, a do routera 2 drukarki (Router 2 jest na parterze, router 1 na piętrze) kablowo i sprzętowo jest wszystko oporządzone, wcześeniej zamiast routera 2 był komputer który chodził non stop, z udostępnionymi drukarkami, ale potrzebowałem trochę modyfikacji, oraz dodania / wymiany sprzętu.

Co do reseta routera, dzięki :slight_smile: Przeglądne instrukcje, z tym, że router dostałem od dostawcy neta, więc czy to że jest tam ich firmware nie będzie w niczym przeszkadzało ?

Pozdrawiam


(Pilzkrzysztof) #4

nie bedzie przeszkadzac ze jest tam ich frimware, powinno dac sie wylaczyc DHCP .

a wan od lan bedzie sie roznić. hmmm… zazwyczaj jest podpisane, sa inne kolory, albo port wan jest nieco inaczej polozony wzgledem portow lan. troche wiekszy odstep. powinien byc Pierwszy z lewej albo z prawej :slight_smile:

port WAN masz zółty pierwszy przy antence od wifi - tam kabla nie wpinasz :slight_smile: ( w routerze 2 )

Do rutera 1 podpinasz router 2 tak jak inne urzadzenia, na routerze 2 wylaczasz DHCP i powinno wszystko dzialac


(Otor91) #5

serdeczne dzieki kolego, jutro się tym pobawie i dam znać jak mi poszło :smiley:

Pozdrawiam

Dodane 11.10.2011 (Wt) 18:40

a więc sieć działa, natomiast urządzenia z drugiego routera są bez internetu, czy nie powinienem ustawiać czegoś z IP jeszcze ?

Pozdrawiam


(Pilzkrzysztof) #6

komputery wppiete do routera 2 powinny otrzymac adres ip automatycznie. Sprawdz to. sprawdz na kompach czy maja ustawione automatyczne pobieranie IP. i czy dostaja takie samo IP jak w sieci 1


(Otor91) #7

musiałem zmienić na drugim bramke czyli tzw gateaway, ponieważ wtedy urządzenia nie wiedziały do którego się przypisać. wszystko już działa, jak chciałem. Jeszcze raz dziękuje, i pozdrawiam :slight_smile:


(Pilzkrzysztof) #8

troche zagmatwales. Nie uzywając portu WAN w routerze 2 oraz wyłączając na nim serwer DHCP i podpinajac wszystkie kable do wbudowanego w niego switcha wszystko powinno dzialać. Czy aby napewno wyłączyles serwer DHCP na routerze 2 ?