Konfiguracja VLAN

Witam. Zwracam się z prośbą o pomoc i wyjaśnienie jak skonfigurować vlan. 2 domy, 2 sieci, 2 routery z inną adresacją… Domy połączone Access Point’ami w trybie Brige.

DOM1

Router 192.168.2.1

DOM2

Router 192.168.1.1

Czy istnieje możliwość by wydzielić jeden port ze switcha w routerze za pomocą vlan by obie sieci się widziały i mogły wymieniać informacje ??

Routing nie wystarczy? Vlany służą do separacji sieci , a nie ich łączenia, od łączenia w cudzyslowiu jest routing, oraz różne implementacje vpn.

No dobra… Wiem że routing można zrobić ale nie bardzo wiem jak… jakiś szybki tutorial ?? uczę się w zastraszającym tempie :slight_smile:

Dom1:

destination ip adres 192.168.1.1

subnet mask : 255.255.255.0

default gateway : 192.168.2.1

Dom2:

destination ip adres: 192.168.2.1

subnet mask : 255.255.255.0

default gateway: 192.168.1.1

Coś takiego powinno działać i pingi powinny iść w obydwie strony.

Wiem że tak można zrobić i tak też zrobiłem ale wynika jeden problem z tego… Router zaczyna się zapętlać…

Mianowicie internet na port WAN routera otrzymuje z routerboardu w trybie AP Client i jest on skonfigurowany przez usługodawcę na adres 192.168.1.1 255.255.255.0…

W momencie uruchomienia routingu trasowaniu zostaje poddany WAN. Chciałem wydzielić port routera jako VLAN gdyż wiem że wtedy port ten zostaje oddzielony od reszty i nie będzie konfliktu z WAN… Może troszkę inaczej mi ktoś pomoże…

Może napisz jakie masz urządzenia do dyspozycji, bo tak to ja strzelam w ciemno i musze bawić się we wróżkę co Ty tam posiadasz, ogólnie konfiguracja vlan-ów nie jest skomplikowana, tylko zależy to od urządzenia, czy posiada taką funckję itd…

No dobra. Przepraszam. Od tego trzeba było zacząć… Internet dostaję na port WAN routera od RouterBoard(192.168.1.1;DHCP[192.168.1.100-150]) Moim routerem jest Linksys WRT54GL z DD-WRT v24 sp2 i ma możliwość ustanowienia vlan. Pod port nr 4 podłączony jest przewodowo Access Point w trybie Bridge i połączony z drugim takim Access Point’em. Tam znów router TP-LINK i cała reszta sieci… Ogólnie rzecz biorą jest koło 15 urządzeń… jak wspomniałem zwyczajne włączenie trasowania odpada bo wtedy się gryzie z RouterBoard’em i rozpina net… Wydzielenie portu nr.4 i stworzenie trasowania tylko dla niego wydaje mi się najlepszym wyjściem… Mam nadzieję że wyjaśniam w dosyć normalny sposób… Czekam na odpowiedz eth0…

Dodane 25.02.2011 (Pt) 13:55

Nikt więcej nie jest w stanie pomóc ??