Konkursy informatyczne (Bóbr, Intersieć, OI) - przygotowanie

W tym roku chcę wziąć udział w konkursie Bóbr oraz Intersieć. Szukałem na stronach tych konkursów przykładowych zadań ale nic nie znalazłem. Mógłby mi ktoś kto brał udział w którymś z tych konkursów napisać jakiego typu pytania były na nich oraz na co zwracać uwagę przy przygotowaniu się do nich. Wiem, że zostało już niewiele czasu ale może uda mi się czegoś jeszcze nauczyć.

Co do Olimpiady Informatycznej. Chciałbym wziąć udział ale jeszcze nie w tym roku. Teraz jestem w 1 klasie liceum a moja wiedza jeśli chodzi o algorytmy i programowanie jest niewielka. Jak mogę się jak najlepiej przygotować do tej olimpiady tak abym mógł w przyszłym roku wystartować? Jaką wiedzę algorytmiczną i programistyczną trzeba posiadać aby sobie poradzić? Możecie polecić mi jakieś książki, z których mogę się przygotowywać? Za odpowiedzi z góry bardzo dziękuję.

wiesz algorytmika to podstawa, co do c++ do do podstaw symfonia c++ standard autorstwa Grębosza-od zera, jak już jesteś bardziej zaawansowany to thinking in C++.

W C++ znam tylko podstawy więc będę musiał kupić “Symfonię C++”. Zastanawiam się też nad kupnem jakiejś książki do nauki algorytmiki. Może mi ktoś coś polecić? Zastanawia mnie też czy w Olimpiadzie Informatycznej trzeba umieć cały materiał z liceum czy zakres to wyłącznie programowanie?

Sprawdź sobie na stronie konkursu jaki jest zakres materiału, ew. pogadaj z nauczycielem.

tyle że na tych konkursach nie ma raczej zadań z c++

biorąc udział w tego typu konkursach zawsze na przekór wszystkiemu był bash i to w stopniu bardzo zaawansowanym.

wiadomo sieci, cały DOS no i Pascal, jak już jest język C++ to zazwyczaj banały w stylu “Hello Word” pętle, tablice jedno rzadziej dwu wymiarowe.

najwięcej problemów sprawiają komendy linux’owe bo rzadko kto ten system używa a tym samym mało kto je w dostatecznym stopniu zna.

OK. Dziękuję za odpowiedzi. Zabieram się za naukę.