Konserwacja komputera

Hejka. Mam już sześcio-letni komputer i chciałbym coś w nim porobić, żeby jeszcze trochę podziałał. Prosiłbym o jakieś propozycje.

Szczerze to powinien jeszcze długo działać. Ja mam dziesięcioletni i działa.

Tak serio to do takich komputerów nie opłaca się dokładać kasy.

Zrób mu format i powinien chodzić przynajmniej dłuższy czas spokojnie.

Na początek warto by było byś podał specyfikacje techniczną… a jezeli chcesz by tylko dłużej działał to przeczyść styki wiatraczki i będzie działać;)

Czystość to podstawa. Po tylu latach warto wymienić pastę na procesorze i wentylatory, które wyją (no chyba że używasz komputera raz w tygodniu przez godzinę to może nie wyją). Pozbyć się kurzu i pajęczyn i wszystkiego co ogranicza przepływ powietrza i wymianę ciepła z otoczeniem. Wyczyścić radiatory. Warto wyczyścić gniazda pamięci (sprężone powietrze naturalnie).

Wszystko zrobione, oprócz tej pasty. Chce tylko sobie kupić zasilacz, bo ten chodzi jak traktor, i czasami mi przez niego mi nie wykrywa niektórych części. A może coś jeszcze, żeby w dobrym stanie był?? formaty robie dosyć często.

jak poprzednicy czystość to podstawa powietrze sprężone i jazda całą płytę zasilacz radiatory pastę po takim okresie pod prockiem też jest warto zmienić bo na 100% jest zeschła jak skała

Oki dzieki za odpowiedz.

Pozwolę sobie odnieść się jeszcze do formatów.

Jeśli regularnie “sprzątasz” na dysku i dbasz o system (także używasz rozważnie antywira) to potrzeba formatowania dysku zachodzi niezmiernie rzadko. Co do zasilacza, to zapewne warto wymienić, ale nie inwestowałbym w coś “super”.

Z tym zasilaczem to wiem, bo komp i tak nie jest zbyt mocny.