Konsolidacja obrazu systemu pod VirtualBox i przeniesienie

Chciałbym zachować obraz systemu operacyjnego/nośników danych pod VirtualBox. Robię to z powodu wyczerpującej się przestrzenii dyskowej. Niestety - chyba nie wystarczy skopiować plików VDI, bo wykonywałem snaphshoty. Same snapshoty zajmują ponad 4GiB. Wydaje mi się, że aby przenieść obecny stan, muszę nanieść snapshoty na obraz dysku lub/i skopiować też snaphoty. Z drugiej strony katalog ze snaphotami jest przypisany konkretnej maszynie, a ja mogę podmontować jeden obraz dysku pod kilka maszyn.

Mógłby ktoś przeprowadzić testy u siebie i wysłać mi odpowiedź, jak to zrobić? Byłbym wdzięczny. Jeżeli nikt nie odpowie, to pokombinuję coś z DSL-em(dystrybucją Linuksa).

Jeżeli to nieodpowiedni dział, to proszę o przeniesienie. Zagadnienie powinno się dać rozwiązać tak samo niezależnie od systemu(bo w końcu VirtualBox jest multiplatformowy :wink: ). Chyba, że jednak rozwiązanie będzie zależne od platformy.

Nie zależy mi na zachowaniu poprzednich stanów. Chcę zachować tylko obecny stan maszyny.

Dodane 25.11.2009 (Śr) 10:39

Przeprowadziłem samodzielne testy. Po uruchomieniu maszyny wirtualnej i sprawdzeniu daty modyfikacji snapshostów, okazało się, że część z nich przyjęła dzisiejszą datę modyfikacji. Oznacza to faktyczną konieczność konsolidacji obrazu. Pytanie tylko: Jak to zrobić. W interfejsie graficznym znalazłem tylko opcję: “powróc do aktualnej migawki”.

Dodane 28.11.2009 (So) 17:08

Problem do zamknięcia - problem rozwiązany.

Wystarczy usunąć wszystkie migawki(poza aktualny stan). Klikasz prawym na migawkę przed “aktualny stan” i wybierasz odrzuć migawkę. Tak do momentu, gdy na liście zostanie tylko “aktualny stan”.