Konto root


(Dejwod4) #1

witam mam problem z mandriva jak wejde na knoto roota przez konsole poleceniem su pisze ze jestem ale jak chce cos skopiowac pisze ze brak dostępu. jak zrobic aby mozna było non stop byc na koncie root a nie przełaczac sie za kazdym razem. prosze o pomoc


(wacek) #2

Na tym polega cała filozofia linux-a ze NIE siedzi sie na koncie root (mozna uzyskać do niego dostep poprzez konsole). Wtedy po wpisaniu hasła możesz edytować, usuwać itd. wszystkie pliki (oczywiście poprzez wpisywanie odpowiednich komend w konsole)

Jeżeli bardzo chcesz robić to graficznie to o ile dobrze pamiętam wystarczy podczas logowania jako użytkownika podac "root" no i później hasło

Jeżeli chcesz być ciągle na koncie root to nie ma sensu używać linuxa (na tym polega jego cała siła że nikt nie może ci grzebać w kompie bo nie ma uprawnień)


(Superminiek) #3

Czasami zalecane jest aby "skasowac" konto roota...dobry admin zawsze dotrze do uprawien a osoba niepowolana - no coz :smiley: Wada takie zabezpieczenia jest to ze aby wejsc na roota trzeba sie troche pobawic wiec jesli ktos czesto cos instaluje etc to raczej tego sie nie zaleca ( czesciej proponowane rozwiazanie w pracowniach naukowych, szkolnych )

Efekt jest znakomity - nawet znajac haslo roota mozna jedynie patrzec i podziwiac zabezpieczenie :smiley:


(Kostrzewa83) #4

zeby logowac sie jako root w trybie graficznym musisz zrobic to co napisalem w tym temacie:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=106102


(wacek) #5

@sphinx

To rozwiązanie dotyczy systemów z rodziny ubuntu.

Na Mandrivie od razu (bez żadnych zmian) można się logować graficznie na root-a (przynajmniej tak było w wersji 2006)


(Kostrzewa83) #6

to rozwiazanie dotyczy kazdego linuksa z kde gdzie logowanie w trybie graficznym jest by default wylaczone

tak bylo w 2006 w wersji 2007 zostalo to zmienione