Kontroler Ethernet (?)

Witajcie Wszyscy. Otóż od pewnego czasu (może 3 dni) zauważyłem, że komputer mi się ścina, ale po restarcie zawsze wszystko wracało do normy - teraz tak nie jest. Szukałem i szukałem w google i szukałem. I znalazłem wątek w którym pewna osóbka miała ten sam problem, że komputer się jej ścinał. Jedna z osób poradziła, aby sprawdzić, czy w menedżerze urządzeń wszystkie sterowniki są zainstalowane - jeśli nie, istnieje możliwość, że komputer może się ścinać… I tutaj wszystko się zawala. Otóż sprawdziłem to i przy Kontrol Ethernet jest żółty znak zapytania, a obok wykrzyknik - nie wiem co na to poradzić. Na jednym z for zauważyłem też, że istnieją jakieś sterowniki, aby zniwelować to, a ja nie mam pojęcia jak dowiedzieć się jaką mam płytę główną - pobrałem program Everest, ale pokazuje, że ‘Płyta główna - nieznane’ rozkręciłem tez obudowę, ale nie wiem w którym miejscu mam szukać. Tak w ogóle nie wiem czy ten Kontrol Ethernet zależy też od tego czy mój komputer się zacina. Dodam też, że jakiś czas temu robiłem format. Komputer nie jest najstarszy (2006r.), a parametry są dość wysokie. Jeżeli ktoś mi pomoże - będę bardzo, bardzo wdzięczny.

Nazwa płyty głównej jest też namalowana na niej samej, z reguły na samym środku. Powinieneś znaleźć. Bez tej wiedzy nikt Ci nie pomoże. Podaj też system operacyjny! Pozycja “żółta” w Menadżerze Urządzeń oznacza brak, lub problem, ze sterownikiem karty sieciowej, przewodowej, tzw. LAN.

Dobra, mam - huh!

A8R - MVP, taka płyta główna.

System operacyjny to Windows XP SP2

Czy ten kontroler może być spowodowany ścinkami?

Ten kontroler służy do połączenia z internetem poprzez kabel.

To mógłby mi ktoś poradzić, dlaczego mój komputer się ścina? :confused:

http://support.asus.com.tw/download/dow … uage=pl-pl

Na stronie, w lewym, górnym rogu wpisz A8R-MVP. Wybierz system i następnie pobierz z pozycji LAN sterownik wersja 8.24.3.3.

Jeśli ta pozycja “żółta” z Menadżera Urządzeń, po restarcie komputera, nie zginie, to pobierz i zainstaluj sterownik również w wersji V2.13.1.3. Komputer nie może być normalnie użytkowany bez wszystkich sterowników! Powodów zacinania się pracy komputera może być mnóstwo.

Dziękuję Poraj, zniknęło to z menedżera urządzeń, natomiast pozostało mi jeszcze coś takiego:

http://img11.imageshack.us/img11/9299/cotakiego.png

Jest ktoś w stanie zaradzić i powiedzieć o co chodzi? Ponieważ komputer wciąż się zacina (mówię tu, że np. filmiki na youtube się ścinają, każda gra którą włącze, aplikacje internetowe także)

Czy masz płytę CD od Twojej płyty głównej?

Teraz dopiero przypomniało mi się, że mam duuże pudełko z płyty głównej, a na nim jej nazwę, hah - idiota ze mnie.

Poraj, w tym pudełeczku mam kilka płyt, każda od czego innego, ale przyjmijmy, że mam - co mogę teraz zrobić?

Poszukać tej od płyty głównej. Może mieć napis Asus Motherboard lub coś podobnego. Włożyć do napędu. Otworzyć Menadżer urządzeń, zaznaczyć pozycję “Nieznane urządzenie”, wybrać z górnego Menu pozycję Aktualizuj sterownik i w kolejnych oknach wskazać, aby system przeszukał napędy i zainstalował brakujący sterownik z tej płyty.

zadzwoń do producenta

:smiley:

Mam trzy płytki, popróbuję, jak coś - dam edita.

//Dzięki Poraj, wszystkie sterowniki zainstalowane :slight_smile:

Natomiast komputer dalej się zacina… ktoś wie czym może to być spowodowane? Sprawdzałem dysk C i nic nie było, arghh.

Problem z mostkiem powinien się rozwiązać po instalacji sterowników pod pozycją “Chipset”. Szukaj czegoś takiego na płycie CD do płyty glównej, ewentualnie sprawdź wersję na stronie Asusa.

Wszystko ładnie jest z tymi sterownikami, ale komputer cały czas się zacina - nie mam pojęcia dlaczego. Mógłby mi ktoś w tej sprawie pomóc? Formatowałem dyski 5 dni temu, więc niemożliwe, żeby jakiś syf się wtargnął, bo żadnych aplikacji ani gierek nie zdążyłem jeszcze pobrać.

No to teraz czeka Cię “sprzątanie” komputera ze zbędnych “śmieci”. Użyj programu, jaki Ci pasuje, ale na początek CCleaner. Na końcu przeprowadź defragmentację dysków (głównie C) choćby przy pomocy Defraggler i wykonaj nim także defragmentację podczas restartu komputera. W ustawieniach jest tam taka opcja. Po reinstalacji systemu to dość ważne! Ode mnie tyle. Powodzenia!

Kiedy go czyściłeś - wentylator, radiator, zasilacz? Na płycie masz prawdopodobnie aplikację “Asus Probe” - tam sprawdzisz temperatury oraz napięcia. Jaki masz zasilacz? Co się dzieje, gdy komputer jest “w stresie” np. podczas wymagającej gry?

Czyściłem… czyściłem jakieś 2h temu. Gry żadnej nie włączam, bo jestem pewien, że komputer mi się zatnie. Jak włączyłem, np. GTA strasznie klatkowało, obiekty wolno się ładowały, itp. Zasilacz to EN60950 350W, chyba mało.

■■■■■■■, po odpaleniu tego Probe wyskoczył błąd, że temperatura za duża, a dokładnie 60C* :O!

Mogę jakoś stopniowo obniżyć tą temperaturę?

Dodam, że w ciągu pięciu lat zdążyłem jedynie wymienić… kartę graficzną.

Mógłbyś spróbować czegoś takiego:

http://www.dzikie.net/index.php?art=fan_clean

Jeśli jednak nie czujesz się na siłach - nie ruszaj tego. Po drugie - wypadałoby się zastanowić nad wymianą pasty termoprzewodzącej na powierzni procesor <=> radiator - jeśli tego nigdy nie robiłeś - poproś o pomoc jakiegoś kumpla, który się na tym zna.

Dzięki Marcin i Poraj za wszystkie rady.

Co do tego czyszczenia lepiej zostawię w spokoju, bo coś ‘zrąbie’, a nie mam aktualnie funduszy aby kupić coś nowszego. Co do tej pasty to zastanowię się. Z góry dzięki za wszystko panowie, dzięki, dzięki :slight_smile: Pozdrawiam.