Kontroler IDE

Czołem

Mam pytanie dotyczące Kontroler IDE , a mjanowicie Kontroler IDE idę może pracować w trybie ATA/ATAPI oraz SATA następnie gdzie następnie on mogą pracować a Trybie PIO i DMA, czy dobrze to rozumie??

Nastepnie tak wygląda gniazdo IDE do którego jest podłączony dysk ATA, czy po kolorze można rozróznić, który jest Primary a Secondar??

200pxataonmainboard4et.jpg

Jak wygląda gniazdo na płycie dysku SATA.

U mnie niebieski to primary. Sprawdż plyte i podaj. Ja ma ASRock P4I45E

czyli pierwszy i gdzie sie podłancza HDD??

a czy możesz mi napisać, czy dobrze rozumie:

Kontroler IDE - ATA/ATAPI.

Do dysków SATA jest inny kontroler.

Kontroler IDE może pracować w trybie PIO lub UDMA.

http://www.tomshardware.pl/storage/20020806/ide-04.html

Dysk podłączasz do I kanału IDE gniazdo niebieskie - sprawdź w książce do płyty.

Tak właśnie moga pracować. ATAPI - rozszeżenie protokołu ATA o obsługę dodatkowych urządzeń peryferyjnych, np. CD-ROM. U mnie połączone 2 napędy, CD i DVD do czarnego. Do nibieskiego 2 hdd, 40gb i 120gb. Z trybem PIO i DMA to :google:

czy masz na myśli ze ATAPI jest z związane PIO??

Niebieski kontroler IDE- jest to Primary(podstawowy) do którego podłączamy HDD.

Czarny kontrloler IDE- jest Secondary(pomocniczy) do którego podłanczamy CDROM , DVD lub inne urządzenia

Moje pytanie, promary jest pierwszym kontrolerem czy pod niego ustawia sie dysk?? a pod Secondary inne urządzenia??

beztytuu7ld.jpg

następne pytanie co oznacza, i co ma za zadania:

kontroler SiS PCI IDE

Główny kontroler IDE który dzieli się na podstawowy i pomocniczy kontroler IDE.

Z reguły na I kontrolerze(podstawowym) IDE jest wpięty dysk systemowy,a na drugim inne napędy.

I przy takim oznaczeniu gniazd IDE na niebieską i czarną,producenci płyt często zalecali aby napędy ATAPI(napędy,inne) były podłączane na II kanale IDE i czarna wtyczka,a na I kanale IDE same dyski.

JNJN czyli SIS oznacza moj chipset następnie karty zozszeżeń PCI i kontroler IDE??

SIS chipset płyty - jak masz taki sam jak Kamaa

PCI magistrala systemowa

IDE kontroler IDE