Kontroler PCI SATA czy przejściówka SATA?

(Wpww) #1

Witam wszystkich :slight_smile:

Spaliła mi się płyta główna i zasilacz. Reszte sprzętu zainstalowałem na płycie, którą wcześniej używałem. Problem tylko w tym, że nie posiada ona kontrolera SATA i potrzebuje takowy aby podłaczyć mój dotychczas glówny dysk. Z tego co sie zorientowałem to mam dwa wyjścia (oprócz zmiany płyty głównej) - zakup kontrolera na PCI - tylko pytanie czy dysk do niego podłaczony zostanie wykryty w biosie jako primary master, bo tak bym chcial? Drugim wyjściem jest TAKA przejściówka, ale czy działa ona w obie strony tzn. zarówno podłączona do dysku IDE -> SATA i, jak to jest w moim przypadku, SATA -> IDE ? Ten kabelek do zasilacza zasila układ, nie dysk podłączony do przejściówki ?

pozdr.

(JNJN) #2

Pisze wyraźnie IDE na Sata,czyli nie dla Ciebie.

Z kartami PCI Sata różnie bywa praktycznie się nie stosuje, lepiej w/g mnie kupić porządną płytę z kontrolerem sata.

(Wpww) #3

Dzięki za odp.

Czy dysk podłączony do SATA na karcie PCI od razu wykryje bios i będe mógł na nim zainstalować system?

Generalnie powinno się chyba wszelkie dodatkowe karty PCI montować na płycie głównej dopiero po zainstalowaniu windowsa, w każdym razie ja tak zawsze robie...

(Zbych ) #4

tak jak napisał JNJN różnie z tym bywa , jedne karty bedą działać na sterach systemowych inne będą wymagały swojego sterownika , jeszcze inne mogą okazać się niekontabilne z płytą gł lub z innymi podzespołami.

generalnie to sie powinno najpierw montować sprzęt a następnie instalować system wtenczas jest większa szansa że system odrazu zainstaluje potrzebne składniki do prawidłowego działania sprzętu.

(Wpww) #5

Windows nie zawsze potrafi prawidłowo wykryć podczas instalacji karty PCI, chociażby dźwiękówke Terrateca Phase 22, którą posiadam. Później trzeba usuwać błędnie wykrytą kartę, sterowniki itd i instalowac poprawne z płyty.

pozdr.

Złączono Posta : 15.02.2007 (Czw) 12:02

Już wszystko wiem :slight_smile:

Czy dysk podłączony do kontrolera SATA z karty PCI zostanie od razu wykryty przez BIOS z płyty głównej i tym samym także przez instalator windowsa umożliwiając zainstalowanie na nim systemu, zależy od tego czy karta ta posiada swój własny, wbudowany BIOS. Większość kontrolerów nie posiada go i tym samym korzystanie z karty i dysku SATA jest możliwe dopiero po instalacji sterowników w Windowsie.

pozdr.