Kontroler PCI SATA czy przejściówka SATA?

Witam wszystkich :slight_smile:

Spaliła mi się płyta główna i zasilacz. Reszte sprzętu zainstalowałem na płycie, którą wcześniej używałem. Problem tylko w tym, że nie posiada ona kontrolera SATA i potrzebuje takowy aby podłaczyć mój dotychczas glówny dysk. Z tego co sie zorientowałem to mam dwa wyjścia (oprócz zmiany płyty głównej) - zakup kontrolera na PCI - tylko pytanie czy dysk do niego podłaczony zostanie wykryty w biosie jako primary master, bo tak bym chcial? Drugim wyjściem jest TAKA przejściówka, ale czy działa ona w obie strony tzn. zarówno podłączona do dysku IDE -> SATA i, jak to jest w moim przypadku, SATA -> IDE ? Ten kabelek do zasilacza zasila układ, nie dysk podłączony do przejściówki ?

pozdr.

Pisze wyraźnie IDE na Sata,czyli nie dla Ciebie.

Z kartami PCI Sata różnie bywa praktycznie się nie stosuje, lepiej w/g mnie kupić porządną płytę z kontrolerem sata.

Dzięki za odp.

Czy dysk podłączony do SATA na karcie PCI od razu wykryje bios i będe mógł na nim zainstalować system?

Generalnie powinno się chyba wszelkie dodatkowe karty PCI montować na płycie głównej dopiero po zainstalowaniu windowsa, w każdym razie ja tak zawsze robie…

tak jak napisał JNJN różnie z tym bywa , jedne karty bedą działać na sterach systemowych inne będą wymagały swojego sterownika , jeszcze inne mogą okazać się niekontabilne z płytą gł lub z innymi podzespołami.

generalnie to sie powinno najpierw montować sprzęt a następnie instalować system wtenczas jest większa szansa że system odrazu zainstaluje potrzebne składniki do prawidłowego działania sprzętu.

Windows nie zawsze potrafi prawidłowo wykryć podczas instalacji karty PCI, chociażby dźwiękówke Terrateca Phase 22, którą posiadam. Później trzeba usuwać błędnie wykrytą kartę, sterowniki itd i instalowac poprawne z płyty.

pozdr.

Złączono Posta : 15.02.2007 (Czw) 12:02

Już wszystko wiem :slight_smile:

Czy dysk podłączony do kontrolera SATA z karty PCI zostanie od razu wykryty przez BIOS z płyty głównej i tym samym także przez instalator windowsa umożliwiając zainstalowanie na nim systemu, zależy od tego czy karta ta posiada swój własny, wbudowany BIOS. Większość kontrolerów nie posiada go i tym samym korzystanie z karty i dysku SATA jest możliwe dopiero po instalacji sterowników w Windowsie.

pozdr.