Kontroler RAID

Witam. Kupił wczoraj dysk twardy Seagate 160 GB 8 MB Cache S-ATA, i Bios wywala mi coś takiego:

d93a2fe666f80536m.jpg71ad4c0cda382367m.jpg

a5700f508de2caf1m.jpga03d4d402672be16m.jpg

e75cab66d00b7fa7m.jpgdb9210f166073ed1m.jpg

I co najlepsze że jak instaluje Windows-a to dysku nie widzi program do partycjonowania a jak instaluje Linuxa “Ubuntu” z którego pisze rozpoznaje, według mnie trzebaba zaktualizować kontroler RAID lub Bios tylko zabardzo nie wiem jak się do tego zabrać, czekam na pomoc, Nadmienie że moja płyta główna to Asus K8V-X

Może zacznijmy od tego, ile tych dysków masz w komputerze i na jakich interfejsach? Aby stworzyć macierz RAID należy mieć przynajmniej 2 dyski (najlepiej identyczne). W twoim przypadku BIOS wyrzuca informację, że macierz RAID nie może zostać stworzona ponieważ w komputerze wykryto tylko jeden dysk. Jeżeli nie chcesz tworzyć macierzy RAID to wyłącz przy opcji odpowiedzialnej za włączenie macierzy RAID dla SATA ustaw wartość Disabled, wyłączy to tylko macierz RAID, natomiast sam kontroler SATA będzie działał nadal.

Zrobiłem tak ale to nic nie dało tzn. dało ale system nie chciał się włączyc :confused:

Proszę nazwać temat konkretnie. Za chwile zacznę wyciągać konsekwencje.

tutaj

http://www.purepc.pl/jak_zbudowac_i_przyspieszyc_raid_0_poradnik

jest obszerny artykuł jak stworzyć macierz może pomoże Ci rozwiązać Twój problem.

Dzięx ale raczej się to nie przyda gdyż mam tylko jeden dysk stacjonarny czyli ten co wczoraj kupiłem, a ten mi tylko chodzi o to żeby mozna było zainstalować Windowsa, i żeby Bios nie wrzeszczał w tym cały mój problem.

to wejdź do biosu i wyłącz obsługę RAID.

wyłączyłem wchodzę w zakładkę Advanced->i potem jest onChip Sata boot rom i wziołem na disabled i nie mogłem włączyć Linuxa

nie sata tylko RAID ;-).

a gdzie to znaleść ??? bo szukałem i nie mogę znaleść

daj linka do manuala znajdziesz na stronie Asusa dział download :P.

Dobra mam te stery i co dalej bo skopiowałem cały folder SATA do dyskietki nawet z plikiem txtsetup.oem ale winzgroza nadal tego nie widzi i lipa jest