Kontroler SATA na PCI (Promise PDC20378)

(Kot-ek) #1

Cześć.

Wiadomo - komputer nie wino - im starszy tym nie jest lepszy... ale myślałem, że mogę coś w tej kwestii zmienić niewielkim nakładem środków. Jak wiadomo wąskim gardłem komputerów zazwyczaj jest dysk twardy... chyba, że się ma SSD, a ja mam taki dysk. Postanowiłem przetestować, czy zakup dysku "elektronicznego" tchnie ducha w stary komputer z którego korzysta pokolenie wyżej :wink:

Pierwszy problem - płyta nie wspiera sATA, a posiadany przeze mnie dysk OCZ VERTEX 2 60 GB OCZSSD2-2VTXE60G jak najbardziej tak. Ponieważ płyta nie posiada również PCI-E, więc o sATA2 można zapomnieć. Pozostał kontroler SATA na PCI i zakupiłem takowy firmy Promise z chip'em PDC20378. Po zmuszeniu tego wszystkiego do pracy razem :stuck_out_tongue: nie było tak wesoło, jak planowałem...

Nie liczyłem na dobicie do granic możliwości dysku, bo to niewykonalne na sATA w wersji pierszej, ale przynajmniej na zbliżenie sie do osiągów uzyskiwanych na laptopie, który posiada również tylko sATA "pierwszy"... Testy pokazały, że odczytywanie danych jest wyraźnie wolniejsze, ale akceptowalne... natomiast prędkość zapisu danych eliminuje ten tandem z użycia.

attodiskbenchmark2v.th.png

Czy ktoś z Was miał podobny problem? Jak zmusił kontroler do pracy i zakończył strajk włoski? :slight_smile:

(bison616) #2

to nie jest problem port PCI nie pociagnie w praktyce wiec niż 90mb /

w teorii to 132mb

(Kot-ek) #3

Wydaje mi się, że już w roku 1994 powstała magistrala PCI w wersji 2.1, która posiada maksymalną przepustowość 528 MB/s... płyta, na której robiłem testy to Gigabyte GA-7N400 - posiada ona magistralę PCI w wersji jeszcze nowszej, z 1999 roku (PCI 2.2), przynajmniej tak się chwali producent.

Tak, czy inaczej... niech to będzie nawet to teoretyczne 132MB (nawiasem mówiąc jednostka którą podałeś to milibity [mb], czyli 0,132 bita... a więc do pełnego bajta jeszcze daleko - fajna ta Twoja teoria :P), a praktyczne 90 MB - OK, pasuje... ale czemu ten zapis plików jest taki ślamazarny :confused: Sądzę, że 17 MB to na pewno nie jest kres możliwości PCI... zresztą ta szyna nie jest asymetryczna, czy się mylę?

(Azazel33) #4

a jakie jest zuzycie procesora podczas zapisu? byc moze on jest waskim gardlem, chociaz watpie.. takze moze byc spowodowane chlamliwym chipsetem tegoz adaptera.

(Kot-ek) #5

Właśnie procesor sobie radzi... przynajmniej nie da się odnotować, by było inaczej:

hdtuned.th.png

Na tą chwilę podejrzewam, że to kwestia jakiegoś oprogramowania - czy to sterownika, czy firmware - lub hardware. Zbyt duża rozbieżność w transferach w zapisie i odczycie, żeby to było normalne... przynajmniej dla mnie.

Ktoś ma podobne cudo i podzieli się opinią? Należy kupić inny model? Mam coś jeszcze przetestować i wykluczyć?