Kontrolowanie sieci bezprzewodowej

(Pascalekk) #1

Czy ja jako szczęśliwy posiadacz routera Linksys WRT54GC mam możliwość sprawdzenia czy ktoś jeszcze nie korzysta z mojej sieci bezprzewodowej? Ustawione mam, że mogą podłączyć się 4 urządzenia bo często mam taką potrzebę ale np. teraz pod wi-fi chodzi tylko 1 laptop a pozostałe 3 sloty są wolne, lub nie zabieram ich ja. Czy jest możliwość kontrolowania czy i kto sie podłacza do wifi?

(Rol Bud) #2

owszem jest taka mozliwosc. nalezy wejsc w menu routera i sprawdzic, czy przypisane sa inne adresy ip niz ten, z ktorego korzysta twoj komputer, oczywiscie majac na uwadze to, ze urzadzenie automatycznie przypisuje adresy przez DHCP. jezeli inne adresy korzystaja z tego routera bez twojej wiedzy mozna to zablokowac, poprzez ustawienie mu opcji uwierzytelniania komputerow w sieci za posrednictwem adresu MAG(tzn. adresu fizycznego karty sieciowej). adresy mag wpisujesz ręcznie. nie wiem dokladnie jak to sie ustawia w tym urzadzeniu, ale powinno byc to opisane w instrukcji obslugi. wiekszosc tego typu urzadzen ma ta funkcje i sam sie zastanawialem nad uaktywnieniem jej, ale nie wystapila taka potrzeba w moim przypadku. pozdrawiam :slight_smile:

(Pascalekk) #3

Dziękuję za pomoc, w miarę powoli dochodzę do tajników adresu 192.168.1.1 ;p i konfiguracji routera