Koonfiguracja pod RAID

Mam 2 dyski SATA 500Gb, chciałem je uruchomić w RAID, żeby na drugim robił się backup. Nie bardzo wiem jak skonfigurować BIOS i czy mogę to zrobić na zainstalowanym już systemie.

 

Płyta główna: Asus M5A78L-M USB3

FRST

Addition

Logi zbędne. RAID 1 będzie dla ciebie właściwą konfiguracją skoro chcesz mieć kopie danych. Ten poradnik pomoże ci stworzyć macierz http://www.straitshot.com/jak-skonfigurowac-raid-na-asus-motherboard/ To czy stracisz dane zależy od płyty, czy usunie partycje i stworzy od nowa czy tylko doda kolejny dysk do obecnego.

W przypadku Raidu z poziomu biosu kontrolera 100% danych z obydwu dysków zostanie usunięta, nie ma możliwości aby to zrobić na zainstalowanym systemie - więc zastanów się czy nie lepiej robić backup jakimś programem.

 

Wchodzisz do bios, ustawiasz dla dysków Raid, wychodzisz zapisując. Uwaga czytnik CD nie może być na tych samych kanałach co RAID !

Po restarcie, będzie można wejść do drugiego bios, pojawia sie monit zaraz po starcie komputera, normalny bios pokaże uruchamianie a zaraz potem jest monit.

Ustaiwasz tam te 2 dyski w raid level 1 (mirror) etc

 

i to wszystko

 

Przy niektórych raid od Asusa system ma własne sterowniki a czasem żąda płytki, lepiej mieć przygotowaną.

 

 

Wszystko jest pięknie i klarownie opisane w instrukcji, włącznie z obrazkami. Tam też jest podane które kanały s-ata na raid a które np na CD.