Kopia bezpieczeństwa

Jaki program polecanie do kopii bezpieczeństwa. Mam na myśli system oraz całą resztę z dysku twardego.

Najlepiej chyba, aby była to kopia przyrostowa?,  2-krotnie straciłem wszystkie dane, ostatnio nie można było odtworzyć kopii

z kopii posektorowej “dmde”. 

Kupiłem 2 twarde dyski, każdy 1 TB i chcę na bieżąco robić kopię całego dysku, ale przyrostowo (250 GB)na obydwu równolegle, abym mógł spokojnie spać :slight_smile: .

Z góry dzięki bardzo za wszelkie rady i sugestie.

A gdzie jest podłączony drugi dysk? Polecam Ci ShadowProtect Desktop, lub Acronis True Image home.

Easeus Todo Backup

http://traxter-online.net/easeus-todo-backup-kompleksowy-sposob-na-kopiowanie-dyskow-i-partycji/

2-gi i 3-ci dysk są w tym komputerze, ale są odłączone. Zamierzam je podłączać tylko do wykonywania kopii.

Bachus, Fixooser dzięki za podpowiedź.

A może coś pl?

Sprawdzałeś, czy nie ma opcji przełączenia na PL?

Swoją drogą - najszybszy sposób na utratę danych odłączanie/podłączania w tym samym fizycznym komputerze… Jak już, to chociaż kup obudowę USB, lub NAS.

Acronics jest pl., ale on chyba nie wykonuje kopii przyrostowej :frowning: .

Dyski do kopii będą fizycznie umieszczone w obudowie komputera, ale nie podłączone. Podłaczenie tylko na czas wykonywania kopii.

Dlaczego zatem jest to najszybszy sposób na utratę danych?.  

Acronis robi przyrostowy i różnicowy - jaką wersję instalowałeś? Co do dysków: częsta awaria podczas takich operacji to właśnie jak coś się podłącza/odłącza. Stracisz wtedy oba dyski. Podstawowe zasady:

  • najlepiej backup na urządzenie niezależne od Twojego komputera (po sieci itd.),

  • trzymać backup poza domem.

Nie instalowałem jeszcze, na razie czytałem o nim. Backup po sieci…no nie, żeby pół Polski miało dostęp ;( .

Dlaczego backup poza domem, nie mam tam nic co mogłoby mnie narazić na jakikolwiek dyskomfort.

Jaka różnica jak go mam w komputerze i od czasu do czasu podłączam?, gdyby był klasyczny dysk zewnętrzny to też trzeba podłączać, rozłączać.

Chyba, że czegoś nie kumam ;( .

  • po sieci domowej - nikt Ci nie każe do internetu,

  • wynosić backup z domu (nie wiem gdzie trzymasz ten dysk, że powoduje u Ciebie ‘dyskomfort’),

  • różnica jest taka, że jak właśnie wtedy siądzie zasilacz to masz szansę stracić oba dyski.

Uszkodzi się w czasie wykonywania kopii?, tak samo jak podłączysz zewnętrzny przez usb może się przydarzyć.

W takim razie ten zapasowy dysk powinien mieć własny zasilacz?

Ja Ci tylko podpowiadam, że jest coś takiego jak Prawa Murphyego i bardzo często zdarza się, że uszkadza się źródło backupu i cel, więc warto duplikować a to co robisz (podpinanie, przepinanie) to najszybsza droga do pechowego uwalenia dwóch dysków. Z jakiegoś powodu straciłeś już dwa razy dane, więc pewnie wiesz że jest coś takiego jak pech, albo przyciągasz pecha własnie takimi kombinacjami.

W 1-szym przypadku  miałem kopię na tym samym dysku (parę lat temu) w drugim kopia dmde nie odpaliła i nawet informatyk nie dał rady.

Jeżeli zrobię kopię dajmy na to przy pomocy acronics, na dysku  systemowym będzie awaria, wtedy podłączam ten z kopią zapasową przez usb i muszę odpalić acronicsa z płyty aby dokonało  się kopiowanie?, czy wtedy acronics nie jest już potrzebny na płycie.

 

Kupię obudowę usb jak radziłeś do tych 2-ch zapasowych dysków, NAS?- zaraz poszukam co to jest :wink:

Zastanawiam się teraz, czy nie przerzucić teraz wszystkiego (kopia posektorowa) na jeden z tych nowych dysków 1TB i zostawić na kopie drugi nowy 1TB i obecnie używany 250 GB. W końcu nówka to nówka a ten 250 ma parę latek.

Okazja do uzyskania pełnej wersji od Paragon Backup

https://safegroup.pl/gielda-software/backup-recovery-14-home-za-darmo-t11250.html#p228166

Dzięki bardzo Fix00ser, ja niestety “kaleczny” jestem w językach a Paragon jest tylko ang. :frowning:

Znalazłem już bardzo rozbudowaną instrukcję do Acronisa i raczej pójdę w tym kierunku. Zastanawiam się czy lepiej tworzyć kopie z rozszerzeniem “tib” i wtedy trzeba używać Acronisa do backupu, czy też z rozszerzeniem “zip” o odbywa się bez udziału Acronisa.

Jakie są plusy-minusy obydwu wariantów?