Kopia windowsa - jak zrobić?

otóż tak: kupiłam nowego kompa z windowsem 7. chciałabym zrobić kopię windowsa na dysku, bo nie mam płytki, a zupełnie się nie znam :slight_smile:

wczoraj z pomocą neta utworzyłam nową partycję, ale z dysku C, więc wyskoczyła mi info, że w razie czego kopia windowsa i tak zginie.

kiedy wchodze w moj klomputer mam tylko dysk C no i tą uwtorzoną przeze mnie partycję.

czy ktoś mógłby mi powiedzieć, jak mam zrobić tą kopię windowsa? i jak podzielić ten dysk? tylko proszę tak krok po kroku bo nie mam pojęcia jak to wszystko się robi :slight_smile: dzięki!

jak-rozdzielic-partycje-t500609.html

easeus-partition-master-jak-zmieniac-rozmiary-partycji-t390172.html

jak-poprawnie-wykonac-backup-systemu-t504147.html

Proponuję bezpłatny Paragon Backup & Recovery 2012 Free: Paragon Backup & Recovery 2012 Free - obrazy dysków (instrukcja w pliku PDF: instrukcjaparagon.pdf, program do odczytu instrukcji Adobe Reader Adobe Reader X 10.1.4 lub Foxit Reader Foxit Reader 5.3.1 Build 0606). Przykładowo instalujemy i konfigurujemy system, uruchamiamy komputer z płyty Paragona (albo nawet nie musimy używać płyty, wystarczy program Paragon Backup & Recovery 2012 Free, który działa pod Windowsem), tworzymy obraz partycji systemowej albo całego dysku na inną partycję albo inny dysk albo nawet pendrive**.** W razie problemów uruchamiamy komputer z płyty Paragona (albo nawet nie musimy używać płyty, wystarczy program Paragon Backup & Recovery 2012 Free, który działa pod Windowsem) i odtwarzamy obraz. I wszystko znowu działa. Albo na przykład możemy zrobić obraz partycji C na partycji D (jeżeli takowe mamy) i w razie gdyby system padł, to uruchamiamy komputer z płyty Paragona i odtwarzamy obraz partycji C z partycji D. I wszystko działa. Jest mnóstwo możliwości, narzędzie jest proste w obsłudze, robimy obraz raz i zapominamy do czasu awarii.

a czy jesli zrobie tak, jak piszecie, to w razie koniecznosci usuniecia windowsa z kompa i wgrania go od nowa, to on bedzie na kompie? moze glupie pytanie, ale nie znam sie na takich rzeczach, a nie mam kogo prosic o pomoc.

i jeszcze jedno. z tymi partycjami. bo jak pisalam, jedna juz utworzylam. ale na moim kompie od samego poczatku w ‘moj komputer’ byl tylko dysk C. zmniejszylam wolumin, bo nie mialam nieprzydzielonego miejsca, i z tego nieprzydzielonego miejsca, ktore w ten sposob powstalo, utworzylam partycje E. ale kiedy probowalam przeniesc widnowsa wyskoczyla info, ze to ten sam dysk (bo partycja utworzona z dysku C) i ze w razie czego windows i tak zniknie…

jeżeli masz kopię na innej partycji niż będziesz instalować system, to kopia zostanie

przykład

c: - system

d - kopia dysku c

partycję c formatujesz, partycja d zostaje nienaruszona

namieszałaś :wink:

po kolei:

  • miałaś tylko c

  • zmniejszyłaś c

  • z nieprzydzielonego miejsca utworzyłaś E

Partycje C i E są niezależne. Na C jest system. Na E możesz zapisać kopię Windowsa, ale nie w taki sposób w jaki próbowałaś to dotąd robić, ale np. tak jak podałem we wcześniejszej wiadomości.

bo ty próbujesz przenieść cały dysk twardy a musisz tylko partycję

patrz na rozmiary partycji,nazwy i litery(o ile takie pokazuje)