Kopiowanie kolejno plików mp3 na odtwarzacz mp3 w Ubuntu

bry,

Jestem nieszczęśliwym posiadaczem badziewnego odtwarzacza mp3 badziewnej firmy iRiver. Odtwarzacz ten, podobnie jak znakomita większość tego typu urządzeń z którymi miałem do czynienia sortuje pliki wg. kolejności w której zostały skopiowane z dysku.

Co z tego ? Otóż Ubuntu (a właściwie Nautilus) w przeciwieństwie do Windowsa nie kopiuje plików w kolejności alfabetycznej tylko wg. ich wielkości. Efekt jest taki że pliki zamiast odtwarzać się po kolei od numeru 01 są “losowo” wymieszane. Niestety nie stać mnie na wywalenie kilkuset złotych na odtwarzacz posiadający bezużyteczną w 90% przypadków opcję wyboru sposobu sortowania, a nie mam zamiaru kopiować kilkuset plików przeciągając każdy pojedynczo. Gdzie w GNOME jest opcja która zmienia to zachowanie ?

Jeśli robi tak tylko nautilus (a więc pewnie tak robiGIO o ile to nowsza wersja) to spróbowałbym z konsoli za pomocą cp.

Też nic z tego, chyba że cp ma jakąś ukrytą opcję która daje pożądany efekt bo przy zastosowaniu:

cp -r /cośtam /gdzieśtam

efekt jest identyczny jak przy kopiowaniu Nautilusem.

Żeby było zabawniej, o ile dobrze pamiętam, to jeszcze z rok temu wszystko pod GNOME działało normalnie bo pliki kopiowane były dopiero po odmontowaniu urządzenia. Szczerze mówiąc to jakoś nie chce mi się wierzyć że nie da się ustawić takiej pierdoły.

Hmm w ostateczności możesz każdy plik z osobna kopiować (oczywiście nie ręcznie, tylko sobie wygenerować), coś w stylu:

perl -le 'print"cp $_ /dev/ustrojstwo" for sort <*.ogg>'

I to wykonać jako skrypt basha.

Oczywiście to tylko przykład, ze strukturą katalogów będzie trudniej, ale i tak dosyć szybko można z pomocą basha/perla lub innego skryptowego języka poradzić. To tylko propozycja, pewnie jest lepsze rozwiązanie, ale niestety go nie znam.

A czy przypadkiem tego playera nie obsługuje Gnomad2?

Poza tym są też inne projekty z softem już dedykowanym dla tego odtwarzacza

http://tuxmobil.org/player_linux_survey_iriver.html (ładna lista softu :slight_smile:

http://viable.pl/tutorial/113/preview/ (gnomad na przykładzie zen)

http://ifp-driver.sourceforge.net/ (coś się jeszcze wygooglało :slight_smile:

Marka playera nie ma tu nic do rzeczy, jest on traktowany jak zwykły pendrive i żadnego dodatkowego softu nie potrzebuje. Problemem jest tu sposób kopiowania plików przez system. I żeby nie było, sortowanie plików wg. daty kopiowania to nie jest jakiś dziwny wymysł jednego producenta, mam aktualnie w domu 3 inne playery (2 creativy i sansę) i wszystkie tak mają.

A jeśli ręcznie skopiujesz pojedynczo pliki to wtedy jest ok? Jeśli tak, to wtedy można by kopiować pojedynczo.

Pewnie że można. Tylko że zanim w ten sposób skopiuję powiedzmy 10 katalogów po 10 plików to prędzej zdążę odpalić Windowsa, skopiować pliki normalnie i odpalić Linuksa z powrotem.

A tak BTW to Gnomad2 nie obsługuje tego odtwarzacza.

No to trzeba sposobem, a nie całkowicie ręcznie, z użyciem jakiegoś języka skryptowego można szybko skopiować pliki pojedynczo i w odpowiedniej kolejności. Jeśli nie znasz żadnego to faktycznie takie zadanie może wydawać się długotrwałe, ale z Perlem to 5 minut pisania skryptu i już. Jeśli potrzebujesz bardzo takiego skryptu to mógłbym pomóc, chyba że faktycznie wystarczy Ci uruchomić Windowsa.