Kręcenie Procka

Mam Procesor AMD Athlon XP 2500+ 1.83GHz i chciałbym go podkręcic tak do 2.0GHz~2000MHz tylko żeby sie zbytnio nie grzał.Ale mam podobno jakies dobre chłodzenie!Tylko nie wiem jak sie go podkręca bo podobno trzeba zmieniac jakies napięcia cos na mnożniku czy jakos tak?pomózcie jak go krok po kroku podkręcic na 2.0GHz Moja płyta głowna to Gigabyte!

http://forum.pcmaniak.pl/ftopic4136.php

http://programex.risp.pl/?strona=teksty … odkrecanie

http://forum.oc-serwis.pl/Podkrcanie_Pr … t5114.html

Złączono Posta : 26.11.2005 (Sob) 11:15

Ostatnio był temat taki w komputerze swiat

I tu:

http://www.kompz.org/artykuly/sprzet_po … rclockingu

http://www.pcworld.pl/forum/thread.asp? … picID=9525

http://forum.tweak.pl/index.php?showtopic=26983

http://www.overclockers.pl/

http://www.tweak.pl/

http://forum.pcmaniak.pl/viewforum7-0-1 … 4cc3ef1fd5

I tak procesor aby dobrze chodził mozesz podkrecic o 10 % a to polepszy działanie twojego komputera tylko o 2%

Fighter , trochę się mylisz. NIe wiem jak z Athlonami, ale ja mojego Semprona podkręciłęm o 25% (2800@3400, 1600@2000) i wszystko ładnie śmiga. Te procki można nawet do 2400 podkręcić (czyli o 50%) i nadal chodzą bezproblemowo, nawet nie wymagają zmiany coolera (mi temp. podniosła się o ok. 4-5 st. C).

Fighter a co ty sobie teraz wymysliles ? Bzdura totalna :?

  1. Podkręcanie procesora!

Naszego proca podkręcamy w BIOSie (kręcenie spod windy, mało opłacale jest, do tego niepewne!), poprzez podniesienie FSB lub też mnożnika mnożnik można zmieniać tylko w procesorach AMD wyprodukowanych do 39 tygodnia (lub tych które fabrycznie nie są blokowane) jednak w większosci przypadków podnosimy FSB, podnosimy pomału; stopniowo pamietając że prędkość procesora to FSB x mnożnik, co daje nam predkość wlaściwą, przykład = P4 2400MHz = 18 x 133 więc podnasząc FSB z 133 na 166 uzyskamy 18 x 166 = 2988MHz czyli 3.0 GHz, w procasorach AMD z odblokowanym mnożnikiem mozemy dokładnie korygować wartość np. 2000mhz = 12x166 lub 10x200, drugi przypadek jest dużo wydajniejszy! Pamiętajmy ze FSB podnosimy stopniowo o 10mhz, pilnując temperaturę procesora, która wraz z zwiekszeniem FSB będzie nam rosła. Temperaturę można monitorwać za pomocą kilku programów jak speedfan czu motherboard monitor, jednak 100% dokladnośc zapewniaja zawnętrzne czytniki, i montowane czujniki z wyswietlaczami lcd!.

Ze wzrostem FSB wzrasta zapotrzebowanie na prąd, więc jeżeli komputer po podniesieniu FSB nie pracuje stabilnie, zacina sie czy tez restrtuje podnosimu napięcie, uwaga wraz z podnoszeniem napiecia temperatura nam sie szybko podniesie. Należy pamietać, że prawidłowo dobrane chłodzenie to podstawa, zapewnia wieksze możliwości kręcenia! Zadbanie o niskie temperatury to jedna z fundamentalnych zasad!, przestrzeganie jej uchroni nas od nieprzyjemności zwązanych z spaleniem lub przegrzaniem elementów kręconych!

Powoli podnosząc FSB testujemy i sprawdzamy czy stabilinie pracuje, wrazie gdy komputer jzu nam sie nie włączy to pomaga zworka cmos na plycie głównej lub zwykłe odcięcie od zasilania na kilka chwil

Podnosząc napiecie również należy brać pod uwage ze procesor bardzo czyle odczówa większą ilośc prądu, noi odczówa go również płyta główna oraz zasilacz!

Jeśli ktoś posiada słaby zasilacz, do tego nie firmowy, to lepiej niech nie ryzykuje! Podstawa to ok. 400W zasiłka, aktualnie wiele firm robie dobre i stabilne zasilacze! Polecane marki to Antec, Enermax lub Chieftec!

Chłodzenie takei by procesor pracujący w stresie (100% przez jakiś czas) nie przekraczał 60*C, oczywiście im niżej tym lepiej!

Wraz z podnoszeniem szybkości FSB wzrasta nam szybkość pracy pamięci ram, która to chodzi synchronicznie z fsb ( fsb200 = ram200mhz, dla pamięci ddr fsb200 = 400mhz (2x200mhz), istnieje ustawienie asynchroniczne wtedy praca pamieci nie jest równe 1:1 z prockiem. Ustawienie synchroniczne jest najwydajniejsze, jednak przy dużym fsb np.250 nie każda pamieć 400mhz pojdzie na 500mhz by uzyskać 1:1 z prockiem!

Kręcąc kompa również wyskoa temperature moze uzyskac chipset karty lub mosfety, wtedy rownież kombinujemy jakieś chłodzenie

Hmmm… moge dodać że nie kadży procesor kręci sie tak samo, są lepsze serie do kręcenia i totalne porażki do oc! Dwa identyczne zestawy komputerowe moga sie różnie kręcić, wiec jeśli zobaczycie ze ktość ma identyko procka, a wykręcił go dużo lepiej to widocznie miał wiecej szcześcia, a przydaje sie ono!

Sprzet do kręcenia musi posiadać odpowiednie chlodzenie, zasilacz podołający obciązeniu, płyte główną umożliwiająca dobre i efektywne kręcenie, pamięci firmowe, noi szczęscie, o którym juz wspominałem!

Fighter skoro tak malo efektowne jest krecenie, to co powiesz na to… blink.gif

OC 25%

http://img400.imageshack.us/my.php?imag … rio0dd.jpg

heee?? kijem.gif