Kręcenie semprona64 3000+

:roll: :roll:

Mam zasilacz tej firmy(tylko ze 400w) i czesto mam z nim kłopoty, wiele razy nie utrzymuje napięcia. Na twoim miejscu gdybym miał zamiar podkręcać procesor to zmieniłbym zasiłke np na takiego fortona. Nie dawno planowałem zakupić ten zasilacz i niestety stwierdzam, że bardzo ciężko jest go dostać w obojętnie jakim sklepie.

Ten zasilacz dostaniesz tylko na allegro.

Sam osiadam 400W Fortrona i jestem z niego bardzo zadowolony! Polecam wsyztskim :wink: Napięcie trzyma bardzo dobrze, i jest dość cichy.

Mam Semprona 3000+, który STALE chodzi na podkręceniu (a ile go podkręciłem, możesz zobaczyć w moim podpisie :smiley: :P)

Zasilacz powinien wytrzymać, ale musisz kompa porządnie przetestować po podkręceniu.

A poza tym

  1. Zaktualizuj BIOS do płyty głównej - daje lepsze osiągi przy kręceniu (moja płyta w ogóle nie chciała pozwolić na kręcenie bez tego - mam GA-K8NE {Gigabyte})

  2. Jak kręcisz prędkość i nie chce ruszyć, musisz pokombinować poprzestawiać wartości takie jak napęcie na procku, HTT (hypertransport), napięcie na pamięci

U mnie rusza na następujących ustawieniach (i PUDEŁKOWYM WIATRAKU :D):

Taktowanie główne - z 200 na 280 Mhz

Mnożnik - 9X (ale mam ustawiony na AUTO - sam się przestawia na 9X)

Podzielnik taktowania HTT - Mam ustawione na Auto

Podzielnik Taktowania Procek/Pamięć - 2 / 1,5 - pamięć chodzi w częstotliwości 420Mhz

Napięcie procka - Z 1,400 V do 1,475 V

Napięcie HTT - Minimalnie do góry : +0,1 V

Napięcie RAM - Minimalnie do góry : +0,1 V

Reszta standard

W sumie to daje :

1,801 Ghz ==>> 2,53 Ghz

3000 + ==>> 4214 +

Przy czym przyrost megaherców jest IDEALNIE PROPORCJONALNY do przyrostu mocy przerobowej - też przetestowane :smiley:

Osiągi tego procka są wręcz NIEPRAWDOPODOBNE. Mało, że tak pięknie się kręci, to jeszcze osiąga przy MAKSYMALNYCH OBROTACH (100% zużycia), przez godzinę, zaledwie 45 STOPNI - przetestowane !!

Jest także bardzo stabilny - odpaliłem konwersję kilku filmów VirtualDubem na całą noc i nie ma żadnych problemów ze zwisami.

Standardowo ma około 29-30 stopni w cieniu (w tej chwili ma 29 stopni). I to wszystko na najzwyklejszym, pudełkowym wiatraku.

EDIT:

  1. Twoja płyta to wersja na AGP mojej płyty - K8NE - płyty są bardzo podobne, także kręcić też się powinna podobnie

  2. Jeśli płyta ci na to pozwoli, możesz dokupić jakiś lepszy wiatrak np. za 80 złotych i podkręcić procek z 3000+ nawet do 5000+ (3Ghz) bez problemu. Grzał się nie będzie. Jedyne czego potrzeba żeby dobrze kręcić ten procek to dobra płyta główna i lepsze chłodzenie.

Codagne? :x Strach na tym kręcić cokolwiek…

HTT nie może przekraczać 1000MHz - jesli Twoja płyta ma x5 ustaw na niższą np. x4. Zresztą prędkość HTT nie daje zbyt wielkiej różnicy. Pomiedzy HTT 1000MHz, a HTT 600 różnica jest w granicach błedu pomiarowego.

Dobra, najwyżej się sypnie i (w najgorszym wypadku) trzeba będzie system reinstalować. Ale spróbować warto - może mu się trafił akurat dobry egzemplarz i będzie się trzymał.

OK. Ja tylko piszę jakie są moje ustawienia i działa. Wiem ze im więcej się kręci, tym mniejszy mnożnik trzeba ustawić. Jednak ja nie musiałem tego robić - u mnie komputer wybiera sam dobry mnożnik.

:shock:

Ja przez ten zasilacz juz “wykończyłem” 2 płyty główne, więc nie jest to solidna “zasiłka”

400W fotron na allegro mozna kupic po około 80 zł . Nie jest to chyba majątek w porównaniu do np chiefteca

WOW. Widzę że twoje doświadczenia z zasilaczami są nieciekawe…

W sumie mi zasilacz też kiedyś spalił wszystkie podzespoły w komputerze… Nawet klawiatura i myszka się nie ostały, kiedy puścił 220 V po wszystkich układach… Ale to był stary komputer - celeron 300.

Poleciał tylko dymek i puff ! Wszystko popalone.

EDIT:

Do autora wątku : chłopaki mają rację - lepiej najpierw dokup porządny zasilacz, bo nigdy nie wiadomo co będzie…

Widzę że odbiegacie od tematu, przenoszę do działu na luzie