Kręcimy procka?

Kumpel mnie poprosił żebym mu zrobił overcloking procka ( Intel Core 2 Quad q9600 4x2.40Ghz ) ale mam zamiar podkręcić do 2.8 - 3.0 :slight_smile:

Termeratura rdzeni to mniejwięcej 36-53*C bez OC

Sprzęt kumpla:

Processor: Intel Core 2 Quad q9600 (podobno nie box’owe chłodzenie)

Zasilacz: Corsair 650w

Karta graf: Nivida GeForce 9600 GT 1GB DDR2

Płyta główna: Asus maximus formula I

Ram: Kingston 663mhz DDR2 ( 4x1gb) [1.8v bez radiatorów]

To co ja słyszałem to podobno przez kręcenie procka taktowanie przy ram’ach spada lub wzrasta, więc niewiem kręcić czy nie :?:

Szynę pamięci trzeba ustawić na sztywno i nie kręcić fsb.

Masz jakieś chłodzenie do tego procesora, czy chcesz podkręcać na boksowym chłodzeniu?

To jest processor kumpla, ja tam mam 15 lat 8) więc ja np nie mam zamiaru kupywać chłodzenia do niego ( mówił mi tylko że nie ma box’owego chłodzenia )

skoro chcesz się za to zabierać to chyba masz troche oleju w głowie?

robiłeś to kiedyś?

jeżeli nie znasz nawet podstaw to w google znajdziesz mase poradników dla początkujących.

Przeglądałem różne poradniki i już kręciłem wcześniej procki (phenom’a II x4 965 + intel core i3)

Więc wiem mniej więcej o co robie:-)

Mi chodzi tylko o to czy warto kręcić przy tej temp. co ma tera.

To próbuj metodą prób i błędów, najpierw na stockowych taktowaniach zapuść Prime95 na 15min i zobacz jaka będzie najwyższa temperatura, później lekko podkręć o 200 MHz znowu zapuść go w Prime95 porównaj temperatury, jak będą w granicy normy można dalej kręcić.

Może mi wyjaśnisz jak Q9600 może mieć taktowanie 4x2.40Ghz a na przykład Intel Core 2 Quad Q9550 ma 4x2.83GHz czyli niższy model ma większe taktowanie :o .

A jeszcze jedno takie parametry jak podałeś ma intel Core 2 Quad Q6600 4x2,4GHz czyli dwa procesory o rożnych oznaczeniach producent wypuszcza z tymi samymi parametrami Q9600 i Q6600 .

Dokładnie sprawdź co masz w pudle bo na pewno nie Q9600.

Jak odpowiesz na to nurtujące wszystkich pytanie , może coś Ci sie podpowie…

A wszyscy radzą jak dobrzy wujkowie :stuck_out_tongue:

ps: a może masz AMD Phenom Q9600 Quad Core 3.0GHz :lol:

sorry pomyliło mi się. Kumpel ma q6600. Chłodzenie od silentium jakby co. ( przed chwilą się dowiedziałem)

Czyli mnożnik masz: 9

CPU Host Frequency (Mhz): 266

co daje 9x266 = 2.4Ghz

Wiec zrób tak w BIOS

Jak masz niezablokowany mnożnik (CPU Clock Ratio) to zmień na wyższy z 9 na 10 a FSB zostaw na 266 i tak dalej oczywiście zobacz co ze stabilnością i czy będą zawieszenia systemu.

Jak jest blokada to pobawimy się tak:

mnożnik zostawiamy na: 9

a FSB na 280 ( na początek) co da 2.5GHz

jak stabilna praca to :

FSB na 300 co da 2.7GHz

jak stabilna praca to :

FSB na 333 co da 3GHz

Przy zmianach od 2.7Ghz dobrze wprowadzić dodatkowa zmienną :

Podniesienie napięcia na rdzeniu procesora bo może zabraknąć siły CPU.

Przy tych zmianach ustaw w BIOSIE w zakładce jak masz odpowiedzialną za pamięci na sztywno bo Kingston 663mhz DDR2 nie powinny mieć zmienianych parametrów czyli w Memory Freguency (Mhz) ustaw by wartość pozostawała bez zmian. Jak zmieniasz FSB a tam będzie AUTO to będzie podnosić ci pamięci i to one mogą powodować problemy ze stabilnością a nie procesor

Dodatkowo PCI Express Freguency (Mhz) na AUTO.

Wszystko co podałem przerabiałem wiele razy.

Zależy jaki BIOS ma płyta GŁ i czy jest podatna na O.C. ( ja mogę na swojej robić wszytko co mi przyjdzie go głowy i wytrzyma sprzęt)

podobny model do tego co podałaś puściłem po OC na 3.2GHz.

Daj znać jak poszło, chociaż z tego co mi wiadomo to procesor powinien iść śmiało na 3.0GHz bez jakichś większych problemów.

pozdrawiam

nie ma takiej możliwości.

Bios v02.61 1985-2008 American Megatrends

Płyta głowna asus maximus formula I

Masz zakładkę Extreme Tweaker menu.

i tam możesz mieć wpis PCIE Frequency. (zobacz co masz podane za parametry)

Generalnie PCIE powinno mieć wartość standardowo 100MHz to jest poprawna wartość.

Kiedyś płyty miały taki nawyk, że jak zmieniało się wartości w FSB to modyfikowały same również PCIe.

A PCI ma standardowo 33MHz.

zobacz po modyfikacjach jakimś programem ( może AIDA albo inny) czy wartości są takie jak podałem a może inne…

podkręciliśmy do 2.8 ghz i procek ma temperature maksymalną rzędu 60-62 stopni

a jak mnożnik stały a FSB w górę? ile dałeś FSB /?? a temperatura to w stresie max?

Sprawdź stabilność w grze ja tak często robię jak wywali po kilku min grania albo polecą artefakty to znak, że albo za dużo podkręcony albo za małe napięcie na rdzeniu.

ps: tylko przy zmianach napięć wykonuj bardzo ostrożnie to

przykładowo ja przy zmianie z 2.4GHz na rdzeniu miałem napięcie 1.28750V a gdy było 3.0GHz dałem na 1.300V

i to wystarczyło by zapewnić stabilność.

zablokowany

fsb 311

tak

przy bf3 procesor nadal istnieje :smiley:

  • to ładnie jak coś to można dociągnąć do FSB 333 i koniec będzie okrągłe 3.0 :wink: ( ale z drugiej strony to 4 rdzenie co tu robić z mocą)

  • temperatura OK w spoczynku powinno być ok 37-40

  • napięcia nie ruszaliście ?

Owocnych wyników OC

pozdrawiam

Nie ruszyliśmy napięcia jak narazie, pograliśmy z 2-3 rundy w bf’e3 i jakiś problemów krytycznch nie było :slight_smile: