Krótkie pytania na temat baterii w netbooku

Słyszałem że nie powinno się mieć baterii w lapie działającym pod prądem bo wtedy prędzej się zużywa.

Nie ma tak na prawdę jednoznacznej rady jak postępować z baterią. Ja osobiście polecam aby dwa razy w tygodniu odłączyć zasilanie i działać na samej baterii. Nie baw się w wyjmowanie baterii bo po co?

Obecnie baterii nie trzeba formatować. Robi to za nas producent. Nowa bateria powinna mieć status (zużycie: ok 5-8% - można to sprawdzić np. w programie BatteryBar). Co do tego, że bateria szybciej się zużywa, gdy laptop jest podpięty do prądu to jest to prawda. Optymalne warunki przechowywania nieużywanej baterii to chłodne miejsce (jakieś 3-10’C), bateria naładowana do ok. 40%.

Ale tak na dobrą sprawę, to nie ma sensu popadać w paranoje. Przy tak dużych pojemnościach baterii kto by się tym dziś jeszcze przejmował? ;|

Witam.

Zobacz to: http://forum.laptopy.info.pl/f31/f-q-sprzet-2116/#20167

jbl55 , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

http://www.google.pl/search?client=oper … i%C5%9Bcie Pod tym adresem znajdziesz masę linków na temat baterii do laptopów. Pomiń linki na tematy handlowe, wybieraj te traktujące o obchodzeniu się z baterią i studiuj. Powodzenia.

Moim zdaniem podstawa to nie trzymać baterii gdy lapek jest mocno obciążony, a co za tym idzie gorący. Nic tak nie skraca żywotności baterii jak temperatura.

Te 40% naładowania to bujda, kiedy się taką zostawi to i tak sama się rozładuje, a wtedy może nie wstać.

Najlepiej od czasu do czasu popracować na baterii do kompletnego rozładowania (ale nie trzeba częściej niż raz na miesiąc). Nie wiem, jak w innych, u mnie w Lenovo po naładowaniu bateria jest całkowicie rozłączana i się nie doładowuje, dopiero ładowanie się włącza gdy energia spadnie (nie wiem do ilu, chyba 75%).

Jakby nie patrzeć każda bateria i tak będzie się zużywać, bo taka jest specyfika ładunków Li-Ion, że z czasem wartość maksymalna energii potencjalnej spada.

By wydłużyć maksymalnie żywot baterii chyba najlepiej byłoby:

  • ładować baterię tylko przy wyłączonym laptopie

  • nie przeciążać laptopa zwiększając tym samym jego temperaturę

  • wyłączyć niepotrzebne usługi działające w tle (co działa na punk wyżej)

  • co jakiś czas całkowicie rozładować i naładować baterię

I w zasadzie to by chyba było na tyle.

Ale gdy laptop jest podłączony do zasilacza, to baterię zostawiać normalnie w środku? Czy wyjmować, a używać tylko kilka razy w miesiącu?