Ksiazka "Hacking Sztuka penetracji"

i386 to jest właśnie procesor x86. Choć wątpię żebyś miał taki procesor, bo na nim chyba nawet Windows 95 by nie poszedł. Pentium II i wszelkie nowsze procesory to jest linia i686.

x86 to architektura taniego i prostego mikroprocesora opracowana przez Intela. Pierwszym był 8086, nadal stosowany w sterownikach przemysłowych, później powstały jego udoskonalone wersje: 286 (16-bitowy), 386 i 486 (32-bitowe), a później Pentium i kolejne. Nawet najnowszy i7 jest w pełni kompatybilny z poprzednikami, tzn. potrafi wykonywać ich instrukcje.

Zalecenie procesora x86, czyli “normalnego” stosowanego we współczesnych komputerach, jest zapewne dlatego, że książka jest amerykańskiego autora, a tam popularne były także inne architektury komputerów - PowerPC, Alpha, SPARC i wiele innych. Są one całkowicie niekompatybilne ze standardem Intela, wymagają innych programów i systemów operacyjnych. Słowo “komputer” niekoniecznie musi znaczyć peceta (wzorowanego na IBM-PC).

A książka jak książka, z jednej wszystkiego nauczyć się nie można, każda kolejna powiększa tylko zasób wiedzy, która w świecie komputerów jest nieskończona.