Kto jest właścicielem treści posta?


(tomilipin) #1

Witam,

chciałbym rozważyć prawny aspekt pisania postów na forach - kto jest właścicielem treści? Kto ma prawo zarządzania (modyfikacji, usuwania) treści?

Chodzi mi o wszystkie fora, które nie regulują tego typu kwestii swoim wewnętrznym regulaminem - a większość for nie ma w regulaminie wzmianki o tym.

Zatem czy autor posta jest właścicielem treści? Z wydarzeń, jakie miały już miejsce w Internecie, okazuje się, że:

  • [*:3u3yw377]TAK, w szczególności gdy ktoś zamieszcza dziecięce porno czy inne obrzydlistwa ścigane prawem. Wtedy policja szuka autora posta celem go pochwycenia, a do właściciela forum, które treść taką szerzy, udaje się tylko po dane delikwenta. Forum, kierując policję na użytkownika odcina się od treści, zatem autorem i właścicielem jest użytkownik.

Na stronę forum jako właściciela treści przemawia także sytuacja usunięcia konta użytkownika: wszystko co napisał, zostaje na forum nawet jeśli usunie on konto. Zdarzają się też przypadki, gdy ktoś usuwa konto a potem inna osoba rejestruje się z tym samym nickiem i na pierwszy rzut oka wygląda to tak, jakby nowy użytkownik był autorem postów napisanych jeszcze przed swoją rejestracją.

A ja chciałbym zarządzać treścią należącą do mnie niezależnie od tego kiedy została opublikowana. Na przykład edytować posty, których nikt nie cytował, albo posty w wątkach zamkniętych już 5 lat temu i zarchiwizowanych.

Mam takie prawo, czy nie?

Zachęcam do dyskusji. Szczególnie mile widziane będą opisane w prasie/Internecie przypadki albo podstawy prawne.


(Kpc21) #2

http://forumprawne.org/prawo-autorskie/ ... yjnym.html